Borsa

PayPal hisselerini almak için henüz çok geç olmayabilir

Dünyanın önde gelen büyük ödeme kuruluşları için harika bir yıl oldu. Mastercard’ın hisseleri 2017’de şu ana kadar yüzde 45, Visa hisseleri yüzde 42 yükseldi. En büyük kazanan da yüzde 85 oranındaki hisse yükselişiyle PayPal (NASDAQ:PYPL) oldu.

Halihazırdaki bu kazanımlara rağmen, Bernstein analistlerinden Lisa Ellis, en büyük kazanımı elde eden üçüncü şirketin hisselerinin önümüzdeki yıl daha da yükselebileceğini öngörüyor. Pazartesi günü, PayPal hisse fiyat hedefini 90 dolara yükselten Ellis, Mastercard’ı da ödemeler alanının en iyileri arasında sınıflandırıyor.

Ellis, PayPal rallisine katılmak için yatırımcıların henüz çok geç kalmadığını belirtiyor ve kısa vadeli pozitif katalizörlere dikkat çekiyor. Zira PayPal şu sıralar çevrimiçi kredi sektörüne yönelik güçlü planlamalar yapıyor ve özellikle Avrupa’da ortak arama sürecinde olduğu da biliniyor.

PayPal (NASDAQ:PYPL) hisseleri sene başından bu yana yüzde 85 yükseldi.

Analistin PayPal hisselerine yönelik 90 dolarlık yeni fiyat hedefi şu andaki güncel 74 dolarlık seviyenin yüzde 22 üstünde.

Şirketin gözünü çevrimiçi ödemelerden, çevrimiçi kredi alanına çevirmesi ve büyük işbirlikleri kuşkusuz ki hisselerini en azından izleme listelerine almaya değer kılıyor. Hatırlatmak gerekirse, PayPal bir süre önce Çinli arama motoru devi Baidu, finans kuruluşu Citi, ve Microsoft’un mesajlaşma hizmeti Skype gibi önemli işbirlikleriyle gündeme gelmişti.

PayPal’ın Kuzey Amerika’da günden güne çok daha popüler hale gelen Venmo uygulamasını da unutmamak gerekiyor.

Bu arada Ellis, Mastercard ve Visa’yı da beğeniyor ancak güçlü kazanç performanslarının yanı sıra şu an iki şirket için de net katalizörlerin az olduğunu itiraf ediyor.

Elbette söz konusu piyasaya hakimiyetine sahip dev ödeme şirketleri olunca üçünün de kolay kolay bozulmayacak iş modellerine sahip olduklarını bilmek gerekiyor. Aralarında şimdilik PayPal’ın diğer iki şirkete nazaran ortaya çıkan trendin devamlılığını sağlamak için daha büyük adımlar attığı söylenebilir.

Yağız Okan

Kişisel finans alanında uzmanlaşmış ve Sertifikalı bir serbest yazar olan Yağız Okan, 2014 yılında Konupara’ya katıldı. Anadolu Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık, ek olarak İktisat bölümlerinden mezunu olmasının yanı sıra, Finansal Okuryazarlık Sertifikası ve MEB Genel Muhasebe Sertifikasına sahip. Krediler, kredi kartları ve mevduatlar gibi bankacılık ürünleri ve kişisel finans konusunda uzman. E-posta: yagizokan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir