En Başarılı Üç Yatırımcı Peter Lynch, Philip Fisher ve Warren Buffett’den Yatırım Fikirleri

Ciddi fizikçiler yerçekimi ve hareket yasaları hakkında bir şeyler öğrenmek için Sir Isaac Newton’ı okurlar. Ciddi yatırımcılar da Peter Lynch, Philip Fisher ve Warren Buffett’in finans ve yatırımlarla ilgili yaptıkları çalışmaları okurlar.

Bu hiçbir zaman bir yatırımcının illa Lynch, Fisher ya da Buffett’in yolundan gitmesi gerektiği anlamına gelmiyor olsa da, bu isimlerin izledikleri yollar ve zaman zaman ortaya koydukları çalışmalar pek çok yatırımcıya yol gösterici olabilmekte ya da fikir verebilmektedir.

Hisse senedi piyasasında dünyanın en büyük ve başarılı yatırımcıları arasında yer alan üç ismin borsada kullandıkları bazı stratejileri inceleyin. Öğreneceğiniz strateji ve elde edeceğiniz fikirleri borsada para kazanmak üzere mükemmel bir performans yakalamak için kullanabilirsiniz.

Peter Lynch

Peter Lynch temel analiz unsuruna önem veren bir değer yatırımcısı olarak bilinir. Lynch’in alt-üst yaklaşımı bir endüstriye veya piyasanın tümüne odaklanmak yerine tek bir şirkete odaklanmaya dayanır. Buradaki nokta bir şirketin değerinin altında performans gösteriyor olmasına, hatta yerinde sayıyor olmasına bakmaksızın kalitesi ve büyüme potansiyelini değerlendirmektir. Detaylar için Peter Lynch Yatırım Stratejileri makalemize bakabilirsiniz.

Lynch’in alt-üst yaklaşım yatırımı için ortaya koyduğu temel kuralları şunlardır; iyi araştırma sonuç getirir, piyasanın gürültüsü umursanmamalıdır ve yatırımlar uzun vadeli yapılmalıdır. Ek olarak Peter Lynch Kitapları listesine bakarak ünlü hisse senedi yatırımcının tavsiyelerine ilişkin daha etkili kaynaklara ulaşabilirsiniz.

Philip Fisher

Philip Fisher her zaman iyi yönetilen, yüksek büyüme kalitesine sahip şirketlere yatırım yapan bir büyüme yatırımcısıdır. Fisher, yatırımlarını uzun vadeli yapar. Kendisinin ortaya koyduğu meşhur “adi hisse senetlerinde bakılması gereken 15 nokta” temelde iki kategoriye ayrılır: şirketin yönetiminin kalitesi ve işin karakteristiği.

Fisher sevdiği bir yatırım alanı bulursa ona portföyünde büyük bir yer ayırmaktan çekinmez. Hatta Fisher’ı çeşitlendirmeyi göründüğünden daha az önemli gösteren bir yatırımcı olduğunu söylemek mümkündür. Bu yüzden Fisher kendini sık sık değişim hızından dolayı dengeyi bozacak inovasyonlara çok açık olan teknoloji sektörünü süpürüp geçmiştir.

Warren Buffett

Warren Buffett

Warren Buffett bir değer yatırımcısı olarak kabul edilir. Buffett, değerinin çok altında satıldığını düşündüğü hisseleri satın alır ve aldığı hisseleri elinde tutar. Bu, sağlam bir disiplin gerektiren bir stratejidir; çünkü elinizdeki hisselerin fiyatları iyi kar getirecek seviyeye çıktığında o hisseleri satmayı istemek dayanması zor bir dürtüdür.

Buffett’a göre menkul kıymetler borsası değişken bir doğaya sahiptir. Buffett elindeki hisseler dibi gördüğünde paniklemez, tavan yaptığında ise sevinmez. “Omaha’nın Kahini” lakaplı yatırımcının sloganı “sakin ol ve devam et” cümlesidir ve yalnızca, sonsuza kadar değilse de çok uzun süre elinde tutacağı hisseleri alır.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu