Borsa

Piyasa Dalgalanmalarına Karşı Size Yardımcı Olabilecek 4 Yöntem

Hisse dönüşleri artık hayatımızın doğal bir parçası olmuş durumda. Bu nedenle duyguları bir kenarı bırakıp dönüşlerle baş etmek için akıllı bir yöntem geliştirmemiz gerek.

Yükselen düşer, düşen de yükselir. Eğer borsadaki dalgalanmalar sizi biraz geriyorsa merak etmeyin, yalnız değilsiniz. Piyasadaki sallanışlar en tecrübeli yatırımcıyı bile gerebilir.

Şunu unutmamak gerek; bu hız treni tadındaki hareketlenmeler de yatırımcılığın doğal bir parçası. Bu dalış çıkışlara nasıl tepki vereceğiniz ve onlara karşı nasıl hazırlandığınız portföyünüzün uzun vadedeki başarısının belirleyicisi olacak.

Eğer yatırımlarınızla ne yapacağınızı tam bilemiyorsanız midenizde oluşan kelebeklenmeyi iyi takip edin; o size stratejilerinizi risk toleransınıza, amaçlarınıza ve ihtiyaçlarınıza uygun olacak şekilde ayarlamak üzere ne zaman gözden geçirmeniz gerektiğini hatırlatacaktır.

Ya da piyasanın her hareketini izleyen bir yatırımcıysanız ve şiddetli dalgalanmalar nedeniyle panik atak geçirmek üzereyseniz elinizdeki portföyü gözden geçirip sizi gün içerisinde daha az gerecek hale getirmek isteyebilirsiniz.

Her iki durumda da yapmamanız gereken şey hislerinize göre hareket etmek. Bunun için size yardımcı olabilecek dört yöntem var.

Bilenlerden fikir alın

Piyasa düşüşleri her zaman dikkat çeker. Ekonomi haberlerinde hep ana başlık olurlar ve tüm piyasa guruları yorum yapmak için bu düşüşlerin üstüne üşüşürler. Piyasayı yalnızca hıçkırık mı tuttu yoksa piyasa kalp krizi mi geçiriyor anlamak zor olabilir. Eğer hesabınızın durumunu kontrol ettiğiniz aralıkta bir piyasa çöküşü oluyorsa ve birikiminizin birden eridiğini görüp şaşırdıysanız büyük resmi kaçırabilirsiniz. (Tabii aynısı rekor yükselişler için de geçerli.)

Yapmanız gereken şey kararlarınızın üstünde durmak ve bir endişeniz varsa bilgi almak için danışmanınızı (veya bilgisine güvendiğiniz birini) aramak. Ayrıca kendi zamanınızın da farkında olun. Mesela emekliliğe yakın bir yatırımcı, yolun daha başında olan bir yatırımcıdan daha az risk almalıdır çünkü yaşadığı kayıbı dengeleyecek kadar zamanı bulunmamaktadır.

Çeşitlendirme konusunda disiplinli olun

Piyasa dalgalanmaları ile baş etmenin diğer bir yolu da sermayenizi hisse senetleri, tahviller, gayrimenkul ve emtia fonları gibi farklı yatırım araçlarına dağıtmaktır. Herkesin çevresinde yalnızca tek bir yatırım aracına yönelen veya tek bir sektördeki şirketlere eğilen insanlar vardır. Unutmamak gerekiyor ki yatırım yaptıkları o tek araç çöktüğünde o insanların portföyü de çöker.

Portföy dağılımı konusunda açık fikirli olun (yatırım danışmanınız bu konuda size yardımcı olabilir; kendisi büyük ihtimalle sizin adını hiç duymadığınız yatırım araçlarından bile haberdardır) ve portföyünüzü düzenli olarak yeniden dengeleyin. Zira piyasanın iniş-çıkışları siz fark etmeden portföyünüzü çökertebilir.

Planınıza sadık kalın

Bir yatırımcı olarak muhtemel yapacağınız en kötü şeylerden biri dengeli olmayı bırakıp agresif bir değişim çabası içine girerek piyasanın ufak tefek kaprislerine göre hareket etmenizdir. Piyasa içerisinde kusursuz zamanlamayla hareket etmek imkansızdır; bunu en deneyimli profesyoneller bile yapamaz.

Kişisel risk toleransınız (kaybetmeyi duygusal ve finansal olarak ne kadar kaldırabileceğiniz) konusunda kendinize dürüst davranın. Elinizdeki zaman agresif bir yaklaşımı benimsemeye yetecek kadar bile olsa kısa vadeli iniş-çıkışları kafaya takmamayı bilmeniz önemli. İçinde bulunduğunuz delik ne kadar derinse dışarıya çıkmak da o kadar zor olacaktır. Eğer delikten çıkmakla uğraşamayacaksanız o deliğe hiç girmemek en iyisidir.

Yardım istemekten çekinmeyin

Tecrübeli bir yatırım danışmanı haberlerdeki gelişmeleri sizin anlayacağınız şekilde size anlatabilir ve piyasanın gidişatını, bu gidişatın portföyünüzü nasıl etkileyeceğini size doğru bir şekilde açıklayabilir. Örneğin dolardaki artış gerçekten de bir faktör mü? Politik gerilimler sonun başlangıcı mı? Yorumcuların karamsarlığına rağmen aslında piyasada yararlanılmayı bekleyen fırsatlar var mı?

Danışmanınız piyasa dalgalanmaları sırasında elinizden tutup midenizin ve cüzdanınızın “kaldıracağı” şekilde sizin bu dalgalarda sörf yapmanıza yardımcı olabilir. Piyasadaki şiddetli dalgalanmaların insanda yarattığı korku ile baş etmenin en iyi yollarından biri bilgilenmektir; ve danışmanınız bu konuda size yardımcı olabilir.

Piyasa dalgalanmalarını görmezden gelmek çok zor. Fakat sağlam bir finansal plan oluşturmak sizin için önemli olan şeye odaklanmanızı sağlayabilir.

Yağız Okan

Kişisel finans alanında uzmanlaşmış ve Sertifikalı bir serbest yazar olan Yağız Okan, 2014 yılında Konupara’ya katıldı. Anadolu Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık, ek olarak İktisat bölümlerinden mezunu olmasının yanı sıra, Finansal Okuryazarlık Sertifikası ve MEB Genel Muhasebe Sertifikasına sahip. Krediler, kredi kartları ve mevduatlar gibi bankacılık ürünleri ve kişisel finans konusunda uzman. E-posta: yagizokan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir