Borsa

Teknoloji hisseleri mi, Pizza mı?

2010’da bir miktar para biriktirmiş olsaydınız ve bu birikimle hisse senetlerine yatırım yapsaydınız tercihiniz hangilerinden yana olurdu?

Muhtemelen son yıllarda iştah kabartan Google, Amazon, Netflix veya Tesla gibi başarılı teknoloji şirketlerine yatırım yapmayı düşünürdünüz. Zararlı da çıkmazdınız, çünkü Ocak 2010 itibarıyla bu şirketlerden herhangi birine yatırım yapsaydınız, paranız en az iki katına çıkacaktı ve başlangıç tutarına göre oldukça iyi değerlenecekti.

Peki, teknoloji şirketlerini bir kenarı bırakıp paranızı gerçekten iştah kabartan bir şeye, mesela pizzaya yatırsaydınız ne olurdu? Pizzanın arkasındaki başarılı şirketi bulduğunuzda muhtemelen durum çok daha farklı olurdu.

Uluslararası bir pizza dağıtım şirketi olan Domino’s, Aralık 2009’da pizzasının temel bileşenlerini değiştirdikten ve pizza tarifini yeniledikten sonra geçtiğimiz on yılda ABD’deki en başarılı şirketlerin bir kısmından çok daha iyi performans gösterdi. O günden bu yana şirketin hisse senedi fiyatı ortalama yüzde 2.000’den fazla arttı. 2016 yılında şirket, 2,5 milyar dolar gelirle 215 milyon dolar kâr elde etti. Şirketin piyasa değerini yaklaşık 9 milyar ABD dolarına ulaştıran yeni tarif, oldukça başarılı olmuş gibi gözüküyor.

Pizza grafik

Örneğin, 2010’da elinizdeki 1000 dolarını Domino’s hisselerine yatırmış olsaydınız, şu anda 21.000 doların üzerinde bir getiri elde etmiş olacaktınız. Gayet kârlı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu