Borsa

Pokemon Go sonrasında Nintendo hisseleri yükselmeye devam edebilir mi?

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde henüz uygulama mağazalarına gelmemesine rağmen Pokemon Go çılgınlığı sürüyor. Hemen her yerde ellerinde akıllı telefonlarıyla Pikachu, Charmander gibi pokemonları yakalamaya çalışan oyunculara şahitlik ediyoruz.

Bu sabah evimin karşısındaki Migros’da alışverişimi tamamladıktan sonra çıkış kapısına doğru ilerledim. Aynı yaşlarda olduğumuzu tahmin ettiğim iki genç sol omzumun üzerine doğru telefon tutuyordu. Zubat varmış…

Kulağa çılgınca geliyor ama dün Ekşi Sözlük’te sırf Pokemon yakalayabilmek için gözaltına alındığını itiraf eden bir kişi de vardı. Otomobilleriyle gece Pokemon avına çıkanlar, sebebini bilmiyorum ama oyunla ilgili olsa gerek camilere de gidenlerin sayısı hiç az değil.

Az önce oyunu araştırırken basına servis edilen bir habere denk geldim, ABD’de Pokemon Go oyuncularının uğrak yerlerini belirleyen silahlı 4 kişi ıssız sokaklara gelen oyuncuların para ve değerli eşyalarını gasp etmiş. Haber Al Jazeera’de.

Ne oluyor bilmiyorum fakat Pokemon Go çılgınlığı uzun bir süre daha devam edecek gibi görünüyor.

Bir zamanların popüler oyunlarından Super Mario’nun da yaratıcısı olan Nintendo, Pokemon Go ile 1983 yılından bu yana hisse senetlerinde günlük en büyük yükselişi görüyor. Tokyo Borsası’nda işlem gören Nintendo hisseleri (NTDOY), geçen Cuma yüzde 10 yükselişmiş, dün haftaya yüzde 25’in üzerinde yükselişle başlamıştı.

Önceki Cuma günü Android ve Apple cihazlarda bir milyonluk indirilme rakamını geride bırakan oyunun günlük 1,6 milyon dolar gelir elde ettiği ve şimdiye kadar yaklaşık 7,5 milyon kez indirildiği tahmin ediliyor.

Pokemon Go’nun çıkış tarihinden önce yaklaşık 17 dolar olan Nintendo hisseleri, 7 Temmuz Perşembe gününden beri yükselmeye devam ediyor. Hisse fiyatı şu anda 27,70 dolar.

Nintendo’nun yıllık performansı:

NTDOY.
NTDOY.

Nintendo hisselerinde yükseliş beklentisi ve olası riskler

Nintendo’nun Pokemon Go ile gerçekten de çok kısa bir sürede başarı elde ettiği ortada. Oyunun çıkış tarihinden bu yana şirketin piyasa değeri 7 milyar doların üzerinde arttı. Oyun şu anda uygulama mağazalarından ücretsiz indiriliyor. Yükselişin devamının sağlanabilmesi için Nintendo’nun oyundan gelir elde etmeye başlaması ve yatırımcıları ikna etmesi şart.

İlerleyen günlerde geniş kapsamlı bir güncelleme alacağı tahmin edilen oyunun, oyun içi çeşitli alımlarda ödeme ve ticaret benzeri seçenekler sunması şirketin kazançlarını artıracağı gibi yatırımcıları da ikna edebilir.

Diğer yandan şirketin Super Mario ve Zelda gibi diğer popüler karakterlerini de mobil oyunlarda kullanması halinde Nintendo’nun başarısını devam ettirebileceği düşünülüyor.

Angry Birds, Farmville gibi bazı oyunların hızlı yükseliş ve inişlerini göz önünde bulundurduğumuzda Pokemon Go popülaritesinin de uzun vadede azalacağını tahmin etmek zor değil. Fakat kısa vadede çözülmesi gereken önemli birkaç şey daha var; Nintendo’nun yatırımcıları ikna etmesi ve oyunun popülerliğini korumaya devam etmesi bir yana Pokemon Go şimdiden bazı risklerle düşündürüyor.

Risklerin başında gizlilik ve fiziksel güvenlik geliyor. Yazı başında ABD’de yaşanan gasp olayından bahsetmiştim. Oyun çok yeni olmasına rağmen dünyanın dört bir yanından benzer haberleri görmeye sanıyorum ki alışmamız gerekiyor.

Geçtiğimiz günlerde ABD ve Avustralya’da polis, oyunculara çevrelerine karşı dikkatli olmaları gerektiği konusunda da uyarıda bulunmuştu. Asıl mesele de burada başlıyor. Örneğin, Avustralya’da yıllar önce bazı oyunlar şiddet barındırdığı ve bazı oyunlar da kötü alışkanlıklara teşvik ettiği gerekçesiyle yasaklanmıştı. Gene aynı şekilde yıllar önce ülkemizde çizgi filmi yayınlanan Pokemon da çocukları olumsuz etkilediği gerekçesiyle yasaklanmıştı.

Oyunun doğrudan çocukları hedeflediğini düşünürsek gizlilik probleminden ziyade fiziksel güvenlik en büyük sorun. Sadece çocuklar için değil tüm Pokemon Go oyuncularının fiziksel güvenliğini tehdit etmesi halinde oyunun bazı ülkelerce yasaklanması gibi zor ama imkânsız olmayan bir durumda Nintendo ve yatırımcılar için işlerin çok da yolunda gitmeyeceğini tahmin etmek zor olmayacaktır.

Nintendo hisseleri yüzde 18 düştü

26 Temmuz 2016 güncelleme – Yazıyı yayına aldığım 12 Temmuz tarihini takip eden günlerde beklendiği gibi yatırımcılar tarafından yoğun ilgi gören Nintendo hisseleri bugün yüzde 18 düştü. Bu düşüşle piyasa değeri 6.7 milyar dolar eriyen Nintendo, hisselerinde son 26 yılın en sert düşüşünü görmüş oldu.

Nintendo hisselerinin düşmesinin nedeni ise Pokemon Go’nun şirkete sanıldığından daha az finansal etki yaratacağına yönelik açıklamalardı.

Burak Eroğlu

Burak, ekonomi başta olmak üzere küresel yatırım trendlerine yönelik yoğun araştırmalar yapıyor. Bütünleştirerek yazılara döktüğü araştırmalarını hem profesyonel hem de amatör yatırımcılar için karmaşıklıktan uzak bir tonda anlatıyor. Konupara için yazdığı 300’den fazla makalesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir