Borsa

Cevabı Muallak Sorular: Portföyde Kaç Hisse Senedi Bulunmalıdır?

Yatırım portföyünüzde kaç hisse senedi olması gerektiği sorusunu daha önce merak etmiş olabilirsiniz. Kabul etmek gerekir ki bu cevaplanması kolay bir soru değil.

Portföyü çeşitlendirmenin önemini savunan yatırımcılardan (özellikle finans profesyonellerinden) tavsiye aldıysanız, şunu duymuşsunuzdur: az sayıda hisse senedine sahip olmak çok riskli.

Öte yandan, muhtemelen bazılarından da çok sayıda hisse senedi tutmanın sakıncalarını duymuşsunuzdur: çok sayıda hisse senedi almak ve tutmak riskli, çünkü takip etmek için yeterli zamanın olmayacak.

Peki… Hangisi doğru?

Warren Buffett’ın Sırrı

Birçok kişi, Warren Buffett’ın olağanüstü hisse senedi toplama yeteneği nedeniyle zengin olduğuna inanıyor. Ama bu tam olarak doğru değil.

Buffett’ın zengin olmasını sağlayan gerçek sır, gerçek anlamda sadece bir avuç yatırımına tamamen konsantre olmasıdır. Hayatında birçok kez bunu paylaştı, ancak çoğu kişi bunu kabul etmedi.

Onun en favori benzetmelerden biri eski beyzbol oyuncusu Ted Williams’la ilgili olanı.

Ted beyzboldaki en iyi vurucu olarak kabul edilir. Buffett’a göre beklemek, top ona yaklaştığında en doğru zamanda sopayı sallamak ve topa vurmak Ted’i başarıya ulaştıran en önemli sırdır. Aksi halde Ted hiçbir şey yapamayacaktır.

Warren Buffett yatırımcıların da böyle davranması gerektiğini söylüyor. Yatırımcıların sadece belli bir yatırım fırsatının geldiğinden emin olduklarında harekete geçmeleri gerektiğini belirtiyor.

Buffett yatırımcılık kariyerinin ilk yıllarında, öğretmeni Benjamin Graham’la benzer hisse senetlerini satın aldı. Fakat öğretmenine kıyasla hisse başına çok daha fazla sermaye yatırdı. Bu onun zenginliğini daha kısa sürede artırmasına ve daha hızlı bir şekilde birleştirmesine olanak sağladı. Böylece Buffett 30’lu yaşlarına geldiğinde bir milyoner oldu.

Söz gelimi, Buffett’ın başarısı, çok sayıda farklı hisse senedi alımlarından değil, az sayıdaki doğru hisse senetlerine yapılan büyük yatırımlardan kaynaklandı.

George Soros’un Dersi

Her ne kadar karanlık bir tarafı olsa da George Soros her yatırımcının takdirini kazanan, başarılı ve saygı değer bir yatırımcı.

Kendi hedge fonunu kurmadan önce 1988’den 2000 yılına kadar Soros’un lider portföy yöneticilerinden birisi olan Stanley Druckenmiller, yüksek getirili doğru yatırımlar yapmak için Soros’tan çok önemli bir ders aldığını belirtiyor.

Druckenmiller, gelmiş geçmiş en iyi borsa kitapları arasında yer alan Borsa Sihirbazları’nda, şunları söylüyor: Soros bana yatırım konusunda muazzam bir ders verdi; önemli olan doğru ya da yanlış olmanız değil, doğru olduğunuzda ne kadar para kazandığınız ve yanlış olduğunuzda ne kadar kaybettiğinizdir.

Çoğu yatırımcı, hisse senedi alımlarının doğruluğu konusunda endişeli. Ancak birçok profesyonel yatırımcı bu durumun önüne geçmek için, bir hisse senedinin büyük kazançlar elde etmesini ummak yerine, portföylerindeki iyi seçilmiş bir grup hissenin her birinden küçük kazançlar elde etmeyi yeğliyor.

Buradaki olay, en yüksek getirileri hedeflemenin ve çok sayıda farklı hisse senedi tutmanın yararsız olmasıdır, çünkü bunu başarmak için alınan risk de artıyor.

Hisse senedi yatırımcıları ya sektörler ya da coğrafi açıdan kolayca çeşitlendirme yapabiliyor. Çeşitlendirilmemiş bir portföyün daha fazla kalp çarpıntısına ve uykusuz gecelere neden olduğu doğru ve riski azaltması nedeniyle çeşitlendirmenin önemi görmezden gelinemez.

Ancak çeşitlendirilmiş çok sayıda farklı hissenin yer aldığı çok değişken bir portföy değeri yatırımcıları tedirgin edebildiği gibi zaman zaman kararlarının ne kadar doğru olduğunu sorgulamalarına neden olabiliyor. Bu nedenle, herkes için en mantıklı yöntem, volatilitenin daha kabul edilebilir bir düzeye indirildiği az sayıdaki hissenin çeşitlendirildiği bir yol seçmek olabilir.

Gayrimenkul Yatırımcılarının Yöntemi

Çoğumuz, gayrimenkul yatırımcılarının çok fazla para kazandığını biliyoruz. İşin bu tarafında çok sayıda “zengin adam” hikayelerine denk geliyoruz. Ancak hisse senedi yatırımları söz konusu olduğunda bu hikayeler kısıtlı. İşte verebildiğimiz en iyi örnek servetinin büyük kısmını hisse senedi yatırımlarından kazan Warren Buffett.

Peki gayrimenkul yatırımcıları neden çok iyi?

Gayrimenkul yatırımında çeşitlendirmenin olmaması, gayrimenkul yatırımcılarının daha iyi olmalarının nedenlerinden biridir. Çünkü bunun büyük bir kumar olduğunu ve dolayısıyla yatırım kararlarını çok daha dikkatli vermek zorunda olduklarını biliyorlar. Bununla birlikte, sermayelerini batırdıklarında, gerçekten çok büyük bir kazanç elde edene kadar da onları satmayı düşünmüyorlar.

Poker oyuncuları da benzer bir strateji kullanıyor. Sadece kartları harika olduğunda, elleri güçlüyse bahis oynuyorlar.

Soruya tekrar geri dönecek olursak, bir yatırımcının, en iyi fırsatlara ve yatırımlarına konsantre olmakla işe koyulması, mümkün olduğunca az sayıda (belki bir avuç) ama doğru hisse senetlerini portföyünde bulundurması doğru bir tercih olacaktır.

Yağız Okan

Kişisel finans alanında uzmanlaşmış ve Sertifikalı bir serbest yazar olan Yağız Okan, 2014 yılında Konupara’ya katıldı. Anadolu Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık, ek olarak İktisat bölümlerinden mezunu olmasının yanı sıra, Finansal Okuryazarlık Sertifikası ve MEB Genel Muhasebe Sertifikasına sahip. Krediler, kredi kartları ve mevduatlar gibi bankacılık ürünleri ve kişisel finans konusunda uzman. E-posta: yagizokan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir