Borsa

Roku hisseleri konusunda analistler ve yatırımcılar farklı düşünüyor

Roku (NASDAQ:ROKU) hisseleri şirketin Eylül ayındaki halka arzından bu yana düşüşte. Eylül 2015’te hisse başına 14 dolardan halka arz edilen hisseler şu anda 19 dolar seviyesinde seyir izliyor.

Bilmeyenler için kısaca Roku’nun ne olduğundan bahsetmek istiyorum.

Roku bir dijital medya oynatıcısı. Kendi sahip olduğu içerikler ve kanalların yanı sıra cihazda Netflix, Hulu, Amazon Prime, ve HBO GO gibi streaming servislerine ait içerikler de izlenebiliyor. Roku’yu bu anlamda Apple TV, Amazon Fire TV ya da Chromecast muadili olarak görmek mümkün.

Roku görünüşte cihaz satışlarından gelir elde ediyor gibi gözükse de şirket, ana ekranında ve ekran koruyucusunda gösterdiği görüntülü reklamları satarak reklam satışlarından da gelir elde ediyor.

Yani Roku’yu yalnızca bir cihaz satıcısı olarak görmemek gerekiyor. Reklam satışları, şirketi muadillerinden farklı bir yerde konumlandırıyor ki yatırımcı ilgisinin nedeni de aslen bu.

Şu anda Roku’nun gelirlerinin büyük bir bölümü ABD’den geliyor. Aynı zamanda şirket uluslararası olarak cihazlarını Kanada, Meksika, Birleşik Krallık, İrlanda ve Fransa’da da satıyor.

Son gülerde analistler Roku hakkında genellikle iyimser görüşlerde bulundular ancak şirket hisselerinin düşüşüne paralel olarak yatırımcıların aynı fikirde olmadığı söylenebilir.

Peki, Roku hisseleri neden düşüyor?

Eylül ayındaki halka arzından bu yana Roku (NASDAQ:ROKU).

Roku’nun her ne kadar ABD dışındaki bazı ülkelerde cihazları satılıyor olsa da şirket gelirinin büyük kısmını sadece ABD’den elde ediyor.

Şirketin şimdiye kadar uluslararası pazara dönük çalışmalar yapmaması da yatırımcıları endişelendiriyor. Zira Roku’nun uluslararası pazarda Apple TV ve Amazon Fire TV gibi çok ciddi rakipleri var.

Roku’nun yurtdışında pazarlama tecrübesinin olmaması ve hala yurtdışı açılımına yönelik sağlam adımlar atmaması, şirketin geç kalmış olabileceği algısını yaratıyor. Başka bir deyişle, Amazon Echo cihazlarıyla dolu bir eve, Roku yerine bir Amazon Fire TV almak pek çok kişiye daha cazip gelebilir.

Şirketin 8 Kasım’da üçüncü çeyrek mali sonuçlarını açıklaması bekleniyor, bu tarihte ne olup bittiğine dair daha net bilgiler edinmemiz mümkün olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu