Borsa

Tarihsel Gerçekler: Angry Birds’ün Halka Arzı Başarısız Olabilir

Angry Birds çılgınlığının arkasındaki isim olan Rovio Entertainment, Bloomberg’ün haberine göre gelecek ay halka arz edilecek. Değeri 2 milyar dolar olarak belirlenen şirket halka arzdan 400 milyon dolara kadar para toplayabilecek. WSJ tarafından irtibata geçilen şirket, çıkan haberler hakkında herhangi bir yorum yapmadı.

Zynga ve Gumi Inc. gibi mobil oyun şirketlerinin güncel hisse fiyatları halka arzdaki fiyatlarının %60 altında. Güney Kore listelerinin yedi senedir en tepelerinde gezen Netmarble Games Corp hisseleri bu mayısta satışa çıktıktan yalnızca birkaç ay sonra %17 düştü. Candy Crus Saga’nın arkasındaki isim olan King Digital Entertainment ise 2014 yılında halka arz edildi ve halka arz edilme fiyatının %20 altına Activision Blizzard’a satıldı.

Mobil oyun şirketlerinin hisse fiyatları halka arzlarından sonra ciddi miktarda düşüş yaşıyor.

Bu şirketlerin en büyük sıkıntısı varolan oyunlarından gelen para akışının devamını sağlamaya çalışırken diğer yandan da yeni oyunlar geliştirme konusunda zorluk yaşamaları. Birkaç hisse alma ihtimalim olabilir diye oturduğum yerden ahkâm kesmiyorum, her ay binlerce oyunun peyda olduğu bir piyasada bunu yapmak hakikaten zor bir iş. Bunu kabul etmek gerekiyor.

Fakat Rovio Entertainment, yeni bir kazanma stratejisi bulduğunu düşünüyor; paylaşılan verilere göre son 3 aylık periyotta şirketin varlıkları %94 büyüdü. Şirket yetkililerine göre bu yükselişin sebebi aylık ödeme yapan kullanıcı sayısının artması ve 2016’da vizyona giren Angry Birds filminin hasılatından kaynaklanıyor. Hatırlatmak gerekirse şirketin kendisi tarafından finanse edilen film 350 milyon dolar gişe hasılatı yaptı.

Şirket CEO’su Kati Levoranta düşük işletme ve sermaye masrafı olan bir lisanslama modeli ile hareket edeceklerini belirtiyor.

Öte yandan Rovio’nun Columbia Pictures ile 2019 yılında vizyona gitmesi planlanan bir devam filmi anlaşması yaptığını da söylemek gerekiyor. Eğer gerçekten halka arz gerçekleşirse, halka arzdan gelecek para ile ikinci film finanse edilebilir.

Yine de Rovio’nun ana odağı oyunları olmaya devam edecek. Şirket, mart ayında tv prodüksiyonu ve kitap basımı ile ilgili kısmı sattı, ikinci çeyrekte de Battle Bay ve Angry Birds Revolution adlı iki oyun piyasaya sürdü. İlerleyen günlerde ne olup bittiğine tekrar bakalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu