Sanal Borsa Oyunları İçin 6 Harika Seçenek

Sanal borsa oyunu, gerçekte var olan sermayenizi riske atmadan önce hisse senedi piyasasında işlem yapma konusunda deneyim kazanmak adına yaygın olarak kullanılan araçlar sınıfında yer alıyor.

Sanal borsa oyunları, ilk kez borsaya giriş yapmayı düşünen yatırımcı adayları için birçok avantajlar sağlıyor. Örnek vermek gerekirse, gerçek parayı riske atmadan borsayı öğrenmek, stratejiler geliştirmek ve deneyim kazanmak bu avantajlar arasında sıralanabiliyor.

Bir borsa oyunu seçmek için, gelecekte ne tür varlıklara yatırım yapacağımız konusunda belirli bir fikre sahip olmanız gerekiyor. Ayrıca borsaya yatırım yapma konusunda önceki deneyimlere sahip olmanın önemli olduğunu vurgulamak gerekiyor. Ancak, tüm varlıklara ve yatırımcı türlerine uygun bir sanal borsa oyunu hizmeti olduğunu da ekleyelim.

Borsaya yatırım yapmaya yeni başlıyorsanız ve pratik yapmak için bir yol arıyorsanız, bir sanal borsa oyunu size bu fırsatı sunabilir. Burada sanal borsa oyunları için harika seçenekleri bir araya getirdik. Her birini inceleyebilir ve kendiniz için en iyi oyunu seçebilirsiniz.

1. GCM Borsa Trader

Türkiye’nin önde gelen ödüllü aracı kurumları arasında yer alan GCM Yatırım, GCM Borsa Trader işlem platformu üzerinden yatırımcıların hisse senedi piyasasını öğrenmeleri için ücretsiz bir deneme hesabı oluşturmayı mümkün kılıyor. Platformun Türkçe dil desteği sunduğunu da eklemeden geçmemek gerekiyor.

GCM Borsa Trader’a bir sanal borsa oyunu yakıştırması yapmak esasen hiç kuşkusuz ki biraz hafif kalabiliyor. Çünkü bu işlem platformu bir oyundan ziyade kapsamlı bir borsa demo hesap özelliği sağlıyor. Bu da aslında bir oyuna kıyasla, yatırımcılar için gerçek piyasa koşullarında deneme ve pratik yapmayı mümkün hale getiriyor.

2. Wall Street Survivor

Bilinen en eski ve popüler borsa oyunları arasında Wall Street Survivor yer alıyor. Dünya çapında birçok yatırımcı adayının deneyim kazanmak için kullandığı bu borsa oyunu hatırlatmadan geçmemek gerekir ki, şu anda Türkçe dil desteği sağlamıyor.

Wall Street Survivor ile yatırımcı adaylarının borsa hakkındaki temelleri öğrenmesi ve tıpkı GCM Borsa Trader’da olduğu gibi hisse senedi alım satımı yaparak piyasada pratik kazanması mümkün mertebe kolaylaşabiliyor.

3. The Stock Market Game

SIFMA Foundation tarafından geliştirilen ve desteklenen The Stock Market Game, yatırımcıların hisse senedi alım satımlarını öğrenmelerini kolaylaştırmak adına kullanılabilecek bir diğer seçeneği oluşturuyor.

The Stock Market Game isimli bu borsa oyunu Türkçe dil desteği sunmuyor, ancak yine de seçenekler arasında değerlendirilmeyi hak ediyor. Çünkü hemen herkes için kullanımı son derece kolay ve etkili bir platform sağlıyor.

4. Stock Market Simulator

Dünyanın önde gelen finansal içerik siteleri arasında yer alan Investopedia da sanal borsa oyunu hizmeti sağlayan kuruluşlar arasında yer alıyor. Investopedia, Stock Market Simulator isimli platformu ile yatırımcı adaylarının borsayı öğrenmek için kendilerini test etmelerine olanak sağlıyor.

Stock Market Simulator platformunun da halihazırda Türkçeye destek vermediğini belirtmek gerekiyor. Yine de platform üzerinde diğer yatırımcılarla da etkileşime geçebilmek gibi avantajları sayesinde, bu borsa oyununun seçenekler arasında olması gerektiğine inanıyoruz.

5. AtaTradeBook

Türkiye’de yerleşik bir aracı kurum olan Ata Yatırım tarafından borsada deneyim kazanmak isteyen kişilere sunulan AtaTradeBook, sanal borsa oyunları için bir başka alternatif seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

AtaTradeBook sayesinde yatırımcı adaylarının gerçek piyasa koşullarında işlemler yapmaları, stratejiler geliştirmeleri ve kendilerini deneyerek pratik kazanmaları mümkün olabiliyor. Bu bağlamda AtaTradeBook en iyi seçenekler arasında kendine yer buluyor.

6. Virtual Stock Exchange

Hisse senedi haberleri üzerine yayınlar yapan MarketWatch, Virtual Stock Exchange platformu ile yatırımcılara sanal borsa oyunu imkanı sunuyor. Virtual Stock Exchange ile sanal bir portföy oluşturarak hisse senedi alım satımları yapılabiliyor.

Öte yandan, platform tartışma ortamı da sağlıyor. Böylece yatırımcılar birbirleri ile etkileşime girerek çeşitli stratejiler üzerinde tartışabiliyor veya deneyimlerini paylaşabiliyor. Ayrıca, bu platformun da henüz Türkçe dil desteği sunmadığını belirtmemiz gerekiyor.

Sanal borsa oyunu platformları sayesinde borsayı öğrenme sürecini hızlandırmanızın mümkün olabileceğini belirtmek gerekiyor. Çünkü bu oyunlar, piyasada risksiz bir şekilde deneyim kazanmayı hiç olmadığı kadar çok kolaylaştırıyor.

Son olarak, daha önce buradaki seçenekler arasında yer alan sanal borsa oyunu platformlarından Flick a Trade ve Borsala’nın artık kapanmış olduklarından listemizden çıkarılmış olduğunu ekleyelim.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu