Sanal Borsa Oyunu ile Borsa Öğrenilebilir mi?

21.01.2022

Sanal borsa oyunları ile borsanın öğrenilip öğrenilemeyeceği konusunda sayısız tartışma dönmektedir. Ancak bu tür oyun platformları ve bunların sağladığı avantajlar sayesinde borsayı öğrenmek mümkün olmaktadır.

Sanal borsa oyunları, gerçekte var olamayan sanal para kullanımı ile herhangi bir risk almadan borsa işlemleri yapmaya olanak sağlayan temel araçlar arasında yer almaktadır.

Sanal borsa oyunlarının sunduğu bu fırsatlar sayesinde, finansal piyasalarda risk almadan alım satım işlemleri yapmayı öğrenmek ve daha sonra gerçek sermaye ile yatırım yapmaya hazırlanmak mümkün mertebe kolay olmaktadır.

Bu kılavuzda, sanal borsa oyunlarından faydalanarak borsayı nasıl öğrenebileceğinize yönelik birtakım konulardan bahsedeceğiz. Ayrıca bu tür sanal platformları en etkili şekilde kullanmanızı sağlayacak bilgilere de yer vereceğiz.

Sanal Borsa Oyunları ile Borsa Öğrenmek

Sanal borsa oyunları, gerçekte var olmayan bir miktar para ile gerçek piyasa koşullarında hisse senedi alım satımı yapmayı mümkün hale getiren platformlar olarak tanımlanabilmektedir.

Bu tür sanal borsa oyunları sayesinde, hisse senedi alım satımları herhangi bir risk almadan yapılabilmekte ve yatırımcının pratikler yaparak deneyim kazanması mümkün olabilmektedir. Böylece yatırımcılar, gerçek sermayesi ile piyasaya adım atmadan evvel tecrübe kazanabilmektedir.

Öte taraftan, sanal borsa oyunları ile yatırımcının psikolojisini yönetme, yatırım stratejileri geliştirme ve bu stratejilerin işe yarayıp yaramadığını görebilmesi de mümkün olabilmektedir. Böylece aslında bu tür oyunlar sanıldığının aksine birçok avantajı beraberinde getirmektedir.

Borsa Deneme Hesabı ile Borsa Öğrenmek

Borsa deneme hesabı ya da borsa demo hesabı olarak bilinen platformlar ile de borsa öğrenmek mümkündür. Öyle ki, sanal borsa oyunları gibi borsa deneme hesapları da benzer işlevi görmektedir.

Sanal borsa oyunlarına kıyasla borsa deneme hesabı olarak karşımıza çıkan platformlar genellikle resmi aracı kurumlar üzerinden sağlanmaktadır. Böylece bu hesaplar, aracı kurumların işlem platformlarına da aşina olmaya yardımcı olmaktadır.

Borsa deneme hesapları da tıpkı sanal borsa oyunlarında olduğu gibi gerçek piyasa koşullarında sanal bir para ile yatırımcıların hisse senedi alım satım işlemleri yapmalarına olanak sağlamaktadır. Böylece deneme hesapları da yatırımcıların yine uygulamalı pratik yaparak deneyim kazanmaları hususunda faydalı olmaktadır.

Sanal Borsa Oyunu ve Deneme Hesaplarının Avantajları

Gerek sanal borsa oyunları gerekse de borsa deneme hesapları çeşitli birçok avantajlar sunmaktadır. Eğer ki, bir yatırımcı olarak niyeti en temelde borsa öğrenmek oluşturuyorsa bu avantajların doğru bir şekilde algılanması ve kullanılması önem teşkil etmektedir.

Hem yeni başlayanların hem de profesyonellerin, farklı amaçlarla olsa da mutlaka bir borsa oyunu veya deneme hesabı kullanmalı önemlidir. Çünkü yeni başlayanlar öğrenmek için, profesyonel ise stratejilerini geliştirmek için bu tür platformlardan fayda sağlayabilmektedir.

Öyleyse sanal borsa oyunu veya deneme hesaplarının tüm avantajlarını ve bir yatırımcının bunlardan nasıl faydalar elde edebileceklerini ayrıntılı olarak analiz edelim.

Teoriden Pratiğe Geçiş

Borsaya yatırım yapmanın ilk adımının finansal piyasaları incelemekten geçtiği su götürmez bir gerçektir. Bu nedenle, yatırım yapmaya başlamadan önce dikkate alınması gereken teorik bir yön bulunmaktadır.

Kabul etmek gerekir ki, bu başka herhangi bir şekilde olmazdı. Çünkü piyasaları neyin hareket ettirdiğini, bu yönleri harekete geçiren temel dinamikleri ve işlem platformunun nasıl kullanması gerektirdiği bilinmelidir.

Bu anlamda, ücretsiz ve eşsiz kalitede olanlar da dahil olmak üzere pek çok borsa eğitimi bulunmaktadır. En iyi aracı kurumların rekabette ön plana çıkmak için seneler boyunca bu alana odaklanmayı seçmiş olmaları da kesinlikle bir sır değildir.

Aracı kurumların eğitim konusunda odaklandığı en önemli noktalardan biri de sanal borsa oyun veya deneme hesaplarıdır. Çünkü videolar, elektronik kitaplar ve diğer eğitim materyallerinin ardından teoriden pratiğe geçiş için sanal borsa oyun ve deneme hesapları büyük fayda sağlamaktadır.

Bu çerçevede, en temel olarak, öğrenilen tüm teorik kavramların, bu tür sanal hesaplar sayesinde pratiğe çevrilmesi mümkün olabilmektedir. Böylece yatırımcılar gerçek sermayeleri ile piyasaya girmeden temel becerileri pratiğe çevirip kullanabilmektedir.

Sayısız Strateji Denemeleri

Bu avantaj, hem acemi hem de profesyonel yatırımcılar için fayda sağlamaktadır. Daha önce de belirtildiği gibi, borsada para kazanmak için sihirli bir formülü bulunmamaktadır.

Söz gelimi, her zaman güncel kalmak, yeni trendleri incelemek ve mevcut stratejilere ince ayarlar yapmak gerekmektedir. Bu durum, gerek acemi gerekse de profesyonel yatırımcılar için son derece mühim konuların başında gelmektedir.

Bu nedenle yatırımcılar, stratejilerini denemek için her zaman sanal borsa oyunu veya deneme hesaplarından yararlanmayı tercih etmektedir. Böylece de borsada nasıl para kazanılır sorusuna en iyi cevabı yaptıkları stratejilerin ne kadar işe yarar olduklarını anlayarak karar vermeleri gerekmektedir. Yapılan denemeler de bu süreci kolaylaştırmaktadır.

Diğer yandan, bu tür sanal hesaplarda sayısız deneme yapan yatırımcılar, doğru stratejileri belirleyerek ve en doğru şekilde optimize ederek, bu stratejileri gerçek hesaplarda yüksek başarı şansı ile kullanabilmektedir.

Borsa piyasası, en iyi performansı gösterecek doğru işlem stratejilerini bulmak için birçok gösterge ile dolup taşmaktadır. Bu anlamda da sanal borsa oyun ya da deneme hesapları, göstergelerin doğru anlaşılması da dahil olmak üzere borsada para kazanma için gerekli stratejilerin bulunmasını kolaylaştırmaktır.

Psikoloji Yönetimi ve Davranış Eğitimi

Kabul etmek gerekir ki, hızlı bir şekilde gerçek hesap ile borsada yatırım yapmaya başlamak para kaybetme riskini yükseltmektedir. Bu, sadece teorik ve operasyonel eğitim eksikliğinden değil, aynı zamanda psikoloji yönetimi ve davranış eğitimi eksikliği sebebi ile de ortaya çıkmaktadır.

Öyle ki borsaya yeni başlayanlar için, gerçek sermayenin aniden yükseldiğini ve değer kaybettiğini görmek hiçbir zaman kolay olmayacaktır. Bunlar ilerleyen zamanlarda anksiyete, kaybetme korkusu veya hırs gibi sorunların da yaşanmasına sebep olacaktır.

Diğer yandan bakmak gerekirse, bir kâr pozisyonunu yönetmek de pek kolay olmayacaktır. Çünkü çoğu zaman birkaç liralık kârla tatmin olma veya olmama riski de bulunmaktadır. Bunlar da pozisyonu derhal kapatma ve belki de kazanç sağlayacak iken kayba yönelmeye sebep olabilecektir.

Bu kapsamda, borsa oyunları ve deneme hesapları, tam anlamıyla hisse senedi piyasalarına ve onların göreli dalgalanmalarına karşı nasıl davranılması gerektiğini öğrenmeye hizmet etmektedir.
Bu anlamda bu tür platformları değerlendirmek oldukça önemlidir. Çünkü bunu her gün kullanmak veya deneme yapmak, psikoloji ve davranışları yöneterek soğukkanlı olmaya yardımcı olmaktadır.

Sanal Borsa ve Deneme Hesapları ile Sonuç

Bu kapsamlı ve ayrıntılı kılavuzda, finansal piyasalarda borsayı öğrenmek için sanal borsa ve deneme hesaplarının avantajlarını net bir şekilde analiz ettik. Biraz toparlamak ve tekrar altını çizmek gerekirse, bu platformların avantajları şunlardır:

 • Herhangi bir kısıtlama olmadan pratik yapmak
 • Gerçek sermayeyi riske atmadan borsayı öğrenmek
 • Strateji denemeleri yapmak ve stratejileri geliştirmek
 • Teorik bilgileri kullanarak pratiğe geçiş yapmak
 • Psikoloji ve davranış yönetimi hususunda profesyonelleşmek

Sonuç olarak, sanal borsa oyunları veya borsa deneme hesabı platformları aracılığı ile borsayı öğrenmek kolaylık sağlamaktadır. Ancak belirttiğimiz gibi bu öğrenim süreci piyasalarda ihtiyaç duyulan birçok yönden de yatırımcıların kendilerini geliştirmelerini mümkün kılmaktadır.

Bütün bu çerçevede gerek profesyonel yatırımcıların gerekse de borsaya yeni başlayan acemilerin bir sanal borsa ya da deneme hesabı kullanması hiç kuşkusuz ki göz ardı edilemeyecek eşsiz faydaları ile ön plana çıkmaktadır.

YORUMLAR

 1. Borsa Burada dedi ki:

  Bana kalırsa tam borsayı öğrenmek mümkün değil ama pratik tecrübe dersen azda olsa faydası olacaktır bu tip sanal borsa oyunları veya borsa deneme hesaplarının.

 2. Umut Şeker dedi ki:

  Borsala çok iyi arkadaşlar kesinlikle borsala’yı tavsiye ediyorum çok güzel bir ortam var. Bence en iyi sanal borsa oyunudur. Birçok deneme yaptım.

 3. Kasım dedi ki:

  Ben zevk için oynuyorum bu borsa oyunlarını ama tabi öğrenme konusunda da yeni başlayacak olanlara artı sağlayacaktır.