Borsa

2Ç: Snap Yatırımcılarının Bugün Odaklanması Gerekecek Kilit Noktalar

Snap, son yılların en kötü halka arzlarından biri olarak gösteriliyor. Şirketin hisseleri halka arzının ilk işlem günündeki kapanışından bu yana yüzde 45 düştü ve devam eden gerilemenin ardından yatırımcıların kayıpları artarken, Snap’in milyarlarca dolarlık piyasa değeri de aşağı çekiliyor.

Snap, bugün kapanıştan sonra ikinci çeyrek sonuçlarını açıklanmayı planlıyor. Son aylarda analistlerin düşen beklentileri göz önüne alındığında, yatırımcıların iki önemli noktaya odaklanması gerekecek: günlük aktif kullanıcılar ve kullanıcı başına elde edilen gelir.

Başlı başına her biri önemli olan bu metrikler toplamda, Snap’in reklam ve diğer kaynaklardan elde edeceği potansiyel gelirini ne kadar artırabileceğinin göstergesi olacak.

Aktif Kullanıcı Sayısı

Snap’in aktif kullanıcıları, 2014 senesinin ilk çeyreğinden bu yana büyüyor ancak bu artışın hızı önemli ölçüde yavaş. İlk çeyrek itibarıyla, şirketin kullanıcı sayısı 166 milyona ulaştı. Ancak, 2016 yılının dördüncü çeyreğinden itibaren büyüme yüzde 5 olarak gerçekleşti ve bu, 2016 yılının ilk çeyreğindeki yüzde 14’lük büyümenin ardından sert bir düşüş olarak kayıtlara geçti.

Kullanıcı Başına Gelir

Snap gelir elde etmeye başladığından beri, kullanıcı başına düşen geliri 2017 yılının ilk çeyreğinde ilk kez geriledi. Snap’in kullanıcı başına elde ettiği gelir miktarı, ilk çeyrekte %15 düşüş gösterdi. Aynı zamanda endişe verici derecede, şirketin kullanıcı başına elde ettiği gelir Kuzey Amerika’da neredeyse yüzde 16 oranında düşerek her bir kullanıcı için 1.81 dolara geriledi. Avrupa’da da yüzde 15 oranında bir gerileme oldu.

Hisseleri yukarıya çekmek için Snap’in her iki alanda da yaşanan bu gerilemeleri tersine çevirmesi gerekiyor.

Snap’in yatırımcılarla arasındaki güven bağı, halka arzının ilk aylarında çok ağır hasar gördü ve bu durum, güçlü sonuçlarla gelecek bir çeyreğin bile şirket hisselerini canlandıracağı ihtimalini herkes için azalttı. Ancak yatırımcıların endişelerini büyük ölçüde hafifletecek sağlam bir çeyrek, kademeli iyileşme için yeni ve sağlam bir zemin hazırlanabilir.

Aksi bir durumda, kayıplar daha da büyümeye başlamadan evvel, yatırımcıların hisse senedini çabucak terk edip kayıplarını almayı düşünmesi gerekecek.

Yağız Okan

Kişisel finans alanında uzmanlaşmış ve Sertifikalı bir serbest yazar olan Yağız Okan, 2014 yılında Konupara’ya katıldı. Anadolu Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık, ek olarak İktisat bölümlerinden mezunu olmasının yanı sıra, Finansal Okuryazarlık Sertifikası ve MEB Genel Muhasebe Sertifikasına sahip. Krediler, kredi kartları ve mevduatlar gibi bankacılık ürünleri ve kişisel finans konusunda uzman. E-posta: yagizokan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir