Borsa

Wall Street beklentileri düşük ama Snap’in güçlü olduğu bir yanı hâlâ var

Geçtiğimiz ay, 2017 senesi ikinci çeyrek mali sonuçlarını açıklayan Snap, 173 milyon günlük aktif kullanıcı sayısına ulaştı. Günlük aktif kullanıcı sayısını 7.3 milyon artıran şirketin büyüme oranı yüzde 4.2 olarak gerçekleşti.

Reklam gelirlerini artırmak için yeterli çabayı gösterdiğine şahit olduğumuz şirket, kullanıcı başına 1.05 dolar gelir elde etti ve 181.6 milyon dolar kazanç sağladı. Bu rakam yeterli olmasa da, şirketin geçen çeyrekte kullanıcı başına 0.50 dolar gelir elde ettiğini göz önüne aldığımızda gösterilen çabanın karşılığını vermemek inanın haksızlık olurdu.

Snap hisseleri halka arz fiyatının altına düştüğünden bu yana hakkında pek olumlu haberler çıkmadı. Aynı şekilde analistler de şirketin geleceğine yönelik karamsar tablolar çizmeye devam etti. Haksız da sayılmazlar.

Fakat Snap’in gerçekten bir rekabet savaşı vermeye devam ettiğini ve saflarını terk etmediğini görüyoruz. Nitekim geçtiğimiz aylarda şirket içerisindeki pek çok hissedar hisse satışı yaparken şirketin kurucuları Evan Spiegel ve Bobby Murphy hisselerini satmadı.

Kabul etmek gerekir ki bu oyunda kartlar adil dağıtılmadı. Facebook, seneler önce Instagram’ı kullanarak Vine’a yaptığını Snapchat’e yapmaya çalışıyor. Bunun için güçlü olduğu tek yanını, kullanıcı bazında küresel gücünü kullanıyor.

Facebook şimdiye kadar başarılı oldu. “Hikâyeler” özelliği başta olmak üzere Snapchat’ten platformlarına kopyaladığı özellikler bilhassa Instagram’da işe yarıyor.

Facebook küresel gücüyle yeni kullanıcılar çekerek, Snapchat’in potansiyel kullanıcılarını platformlarına topluyor. Fakat ne yaparsa yapsın Snapchat’i alt etmeyi başaramadığı bir nokta var: sadık kullanıcılar.

Snap’in kullanıcı tabanı hızlı bir şekilde büyümeyebilir, hatta Instagram, Snapchat’e zarar veriyor olabilir ancak şirketin mevcut tabanı giderek daha sadık hale geliyor.

Verileri incelediğimizde, kullanıcıların Snapchat’te daha fazla zaman harcamaya başladığını görüyoruz; kullanıcılar, uygulamada ortalama 33 dakikaya yakın zaman harcıyor. Geçen yılın sonunda bu süre ortalama 27 dakika civarındaydı.

Snap’in aktif kullanıcı büyümesi ve reklam gelirleri şu anda Wall Street beklentilerinin altında. Facebook, Instagram Hikâyeler’i kullanarak yükseliyor ve yeni kullanıcıları hedefleme noktasında Snap’i zorluyor ama yatırımcıların gittikçe daha sadık hale gelen Snapchat kullanıcılarını göz ardı etmemesi gerekiyor. Zira Snap bu noktada hâlâ güçlü.

Bu arada fiyatlarının en düşük seviyelerde seyrettiği 11 Ağustos’dan bu yana Snap hisseleri yüzde 25 arttı.

Yağız Okan

Kişisel finans alanında uzmanlaşmış ve Sertifikalı bir serbest yazar olan Yağız Okan, 2014 yılında Konupara’ya katıldı. Anadolu Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık, ek olarak İktisat bölümlerinden mezunu olmasının yanı sıra, Finansal Okuryazarlık Sertifikası ve MEB Genel Muhasebe Sertifikasına sahip. Krediler, kredi kartları ve mevduatlar gibi bankacılık ürünleri ve kişisel finans konusunda uzman. E-posta: yagizokan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir