Borsa

SNAP hisselerine ne oluyor?

3 Mayıs’ta Facebook, bu yılın ilk çeyrek sonuçlarını açıkladığında adeta küresel gücünü de tüm dünyaya ilan etmiş oldu.

Son raporunda Facebook, Snap’ten kopyaladığı özelliklerden biri olan WhatsApp Durum’un 175 milyon günlük aktif kullanıcı sayısına ulaştığına yer verdi. Bu Snap’in 161 milyon günlük aktif kullanıcı sayısının geride kalması ve yatırımcı endişelerini artırması anlamına geliyordu.

Bu rapordan sonra piyasada Snap’in hisselerinin bir miktar değer kaybedeceğini beklentisi hakim oldu. Edebilirdi fakat diğerleri gibi muhtemelen farklı bir taktik kullanmayı denedi ve başarılı oldu.

Diğerleri derken, Alphabet (Google), Microsoft, Intel, Expedia, Amazon ve GoPro gibi devleri kastediyorum. Son yıllarda en önemli finansal haberlerini aynı gecede ilan ediyorlar ve inanılmaz bir strateji kullanıyorlar. Her şey 16.00’da borsa kapandıktan hemen sonra ortaya çıkıyor. Hem yatırımcılar hem de yayıncılar ne olup bittiğini anlayana kadar ortalık yavaşça sakinleşiyor.

Snap’e geri dönecek olursak, yatırımcıları en fazla endişelendiren en önemli konular Facebook’la giriştiği rekabet durumu ve elbette aktif kullanıcı tabanının kabul edilebilir bir şekilde büyüyüp büyümediği. Snap, tüm bunları 10 Mayıs’ta ilk çeyrek raporunda açıklığa kavuşturacak lakin Facebook’un son raporu sonrası klon WhatsApp Durum, şimdilik şirketin kullanıcı tabanını geçti.

Çoğunluk Facebook’un raporuna odaklanmışken, sonraki gün işlem saatlerde Snap’ten de güzel haberler geldi.

Bu haberlerden biri Snap’in mobil platformunda reklamverenler için Snapchat Reklam Yöneticisi olarak adlandırılan kendine ait bir platform açtığıydı. Bu gelişme reklamverenler için reklam satın alım sürecinin çoğunu otomatik hale getiriyor.

Bir başka haber de şirketin yeni canlı TV konseptine yönelik içerik sunmak için önde gelen medya şirketleriyle birkaç anlaşma yapacağına ilişkin gelişmelerdi. Bu habere göre Snap, önde gelen medya şirketleriyle anlaşıp yalnızca uygulama için yapılmış üç ila beş dakikalık şov içeriklerini sunmaya başlayacak.

Facebook’un güçlü raporunun hemen ardından gelen bu haberler bir strateji mi bilinmez fakat bu haberlerin arından şirketin hisseleri Perşembe günü öğle saatlerinde yüzde 6 yükseldi; şirketin hisseleri günü yüzde 3.53 yükselişle 22.59 dolarla sonlandırdı.

Burak Eroğlu

Burak, ekonomi başta olmak üzere küresel yatırım trendlerine yönelik yoğun araştırmalar yapıyor. Bütünleştirerek yazılara döktüğü araştırmalarını hem profesyonel hem de amatör yatırımcılar için karmaşıklıktan uzak bir tonda anlatıyor. Konupara için yazdığı 300’den fazla makalesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir