Snap’in kullanıcı büyümesi yavaşlamaya devam ediyor

Uzun bir süredir Snap’in halka arzından sonraki ilk kazanç raporunu yayımlamasını bekliyorduk. Şirket, nihayet planlandığı gibi 10 Mayıs Çarşamba günü ilk çeyrek raporunu yayımladı. Sonuçlar da tepki de pek iç açıcı değil.

Snap hisseleri, saatlik ticarette yüzde 23 değer kaybetti çünkü Snap’in kullanıcı büyümesi yavaşlamaya devam ediyor. Şirketin ilk çeyrekte bir önceki yıla göre aktif kullanıcı sayısı yüzde 5 oranında artarak, 166 milyona çıktı. Aktif kullanıcı sayısı önceki yıl son çeyrekte 158 milyondu, önceki çeyreğe göre şirketin aktif kullanıcı büyümesi oldukça yavaşladı.

Bu arada yönetim, video kayıt özelliği olan, Snapchat Hikayeler bölümüne çekilen videoları gönderilebilen “akıllı” Spectacles gözlüklerin satışından elde ettikleri gelirin bu çeyrekte 8.3 milyon dolar olduğuna da raporda yer verdi.

Genel olarak, şirket beklentilerin altında kalarak 149,6 milyon dolar gelir sağladı. Şirketin gelirine yönelik beklenti 159 milyon dolardı. Snap’in senenin ilk çeyreğindeki net zararı ise yaklaşık 2,2 milyar dolar oldu.

Snap’in günlük 200 milyon aktif kullanıcısı olan Instagram Hikayeler, Messenger Day, ve 175 milyon günlük aktif kullanıcı sayısına ulaşan WhatsApp Durum gibi Facebook klonlarıyla nasıl mücadele edeceği de merak ediliyordu. Analistler ve pek çok yatırımcı, Snap’in bu savaşı Çarşamba günü açıkladığı yavaşlayan büyüme rakamlarıyla kaybettiğini düşünüyor.

Snap kurucusu ve CEO’su Evan Spiegel ise bu rekabet için “Eğer harika işler yapıyorsanız ürünlerinizin kopyalanmasından hoşlanmanız gerekir” açıklamasını yaptı.

Diğer yandan Spiegel, Yahoo ve Google örneğini kullanarak, Yahoo’nun bir arama kutusuna sahip olmasının, onları bir Google yapmadığını söyleyerek de Facebook’a sert bir gönderme yaptı.

Spiegel’in gayet haklı açıklamalarına karşın ne yazık ki yatırımcılar kopyalama ve taklitçilik konusuna çok da önem vermiyorlar. Snap’in günlük aktif kullanıcı büyümesi ve gelirleri beklentilerin altında kaldı. Öte yandan yatırımcılar Facebook’tan gelen rekabet endişelerinde haklı çıktılar ve şirket, bu endişeleri hafifletecek güzel sonuçlar vermedi.

Analistler ne bekleyeceklerinden zaten tam anlamıyla emin değillerdi, bir kısım yatırımcının da aklı hala karışık. Snap’in gerçekten yapacak çok fazla işi var.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu