Borsa

Snap vs Instagram: Reklamverenler seçimini yaptı mı?

Snapchat uygulamasının sahibi Snap’in (NYSE: SNAP) uygulamada kullanıcı tabanını genişletme sorunu olduğu biliniyor. Bir Wall Street analistinin elindeki veriler, şirketin reklamverenleri çekmekte de zorluk çektiğini ortaya koyuyor.

Mark Zuckerberg’ün Instagram’ı henüz Evan Spiegel’in Snapchat’inde harcanan zamanı ele geçirmiş gibi görünmese de reklamverenlerin kalbini kazanmış gibi görünüyor.

Deutsche Bank analisti Lloyd Walmsley son zamanlarda bazı büyük reklamverenlerle temasa geçti ve birçoğunun, Facebook’a (NASDAQ: FB) ait Instagram aracılığıyla halihazırda genç kesime ulaşabildiğini ve Snap’in reklam ürünlerini denemeye pek de istekli olmadıklarını keşfetti. Bulgular Walmsley’nin Snap’in yılın geri kalan dönemlerine ilişkin gelir tahminlerini düşürmeye itti. Analist Snap hisselerine yönelik tavsiyesini al’dan tut’a çevirdi.

Walmsley “Günlük aktif kullanıcı büyümesi ve rekabetteki olumsuz haberlerin yanı sıra, reklamverenler, zaten çok fazla para harcadıkları ve kendilerini çok rahat hissettikleri daha iyi bir reklam sisteminde benzer bir ürünü doğrudan satan Facebook’la birlikte Snap’le ilgilenmiyorlar” diye yazıyor.

Snapchat’teki çeşitli reklamcılık fırsatlarını da değerlendiren Walmsley, reklamverenlerin önemli gelişmeleri duyurmak veya ürün lansmanlarını yapmak için “lensler” ve “filtreler” kullanabileceğini ancak bu araçların marka bilinci oluşturmak için o kadar değerli olmadığını ve Snap’in reklam kampanyalarının etkiliğini ölçmeyi kolaylaştırmak için attığı son adımların henüz pek çok reklamverenin ilgisini çekmediğini belirtiyor.

Öte yandan objektif bir şekilde Walmsley, reklamverenlerin Instagram Stories’i de denemek için istekli olmadıklarını ve bu platformun Snap’s ile aynı özelliklere sahip olduğunu söylüyor. Fakat analiste göre reklamverenler, standart Instagram hizmetinde hala reklam yayınlamaya istekli gibi görünüyor.

Instagram’dan gelen yoğun rekabeti göz önüne alan Walmsley Snap’in mevcut çeyrekte günlük aktif kullanıcı tabanını sadece 4,5 milyon arttırmasını bekliyor. (FactSet tarafından takip edilen Wall Street analistleri arasındaki ortalama tahmin 8 milyon civarında.)

Noel öncesi son kapanışla 15,15 dolar seviyesinde bulunan Snap hisseleri hala 17 dolarlık halka arz fiyatının altında seyrediyor.

Yağız Okan

Kişisel finans alanında uzmanlaşmış ve Sertifikalı bir serbest yazar olan Yağız Okan, 2014 yılında Konupara’ya katıldı. Anadolu Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık, ek olarak İktisat bölümlerinden mezunu olmasının yanı sıra, Finansal Okuryazarlık Sertifikası ve MEB Genel Muhasebe Sertifikasına sahip. Krediler, kredi kartları ve mevduatlar gibi bankacılık ürünleri ve kişisel finans konusunda uzman. E-posta: yagizokan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir