Borsa

Snap Inc. (Snapchat) Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Snapchat, kullanıcıların birbirlerine yazılı metin ya da fotoğraflar göndermesini sağlayan ve bu gönderilerin saniyeler içinde kaybolması özelliği ile dikkatleri üzerine çeken bir mobil uygulama. Ancak Snapchat’in ana şirketi Snap Inc.’in (NYSE: SNAP) değeri, tıpkı uygulamanın gönderilerinde olduğu gibi son zamanlarda kayboluyor.

Snap Mart 2017’de halka arz edildi. Halka arz gününde şirket hisseleri 27 dolardan satışa sunuldu. O zamandan bu yana hisse fiyatları yaklaşık yüzde 70 eridi. Şirketin hisseleri şu anda 10 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Snapchat uygulamasının ana şirketi Snap’in hisselerini satın almak istiyorsanız, sizi zor bir sınav bekliyor. Zira mevcut durumda şirkete yönelik daha yoğun bir araştırma yapmanız gerekiyor. Tabii belki de siz çoğunluğun göremediği bir şeyler görüyor olabilirsiniz, bunu bilemeyiz. Yine de her durumda kendiniz için en doğru kararı vermeniz gerekecek. O halde biz sadece ilerlemeniz gereken yolları anlatalım.

1. Snap’i Derinlemesine Araştırın

Snap gibi yeni nesil teknoloji şirketlerinin geleceğinin ne olacağını kesin olarak bilmek imkansızdır. Facebook, yavaş bir şekilde Snapchat’in tamamen yok olmasına neden olabilir ya da Snapchat, bir gün, yüksek teknolojiye sahip hisse senetleri grubunda Facebook’un yerini alabilir. Kim bilir?

Herhangi bir hisse senedinde geleceği kesin olarak kestirmek imkansız olsa da en muhtemel sonuca yaklaşmak mümkündür. Bunun tek yolu kapsamlı bir araştırma yapmaktır. Bu yönde nicel ve nitel araştırmaların bir kombinasyonunu kullanarak kapsamlı bir araştırma yapabilirsiniz. Böylesine bir araştırma, şirketin kazancını, net gelirini ve daha fazlasının yanı sıra yönetim ekibinin, rekabet ortamının ve diğer durumların değerlendirilmesini içerir.

Snapchat’in 2018’in başlarında tasarım değişikliğine gitmesinin kullanıcıları tarafından olumlu karşılanmadığını anımsıyor olabilirsiniz. Öyle ki 1 milyondan fazla kullanıcı uygulamanın eski tasarıma dönüş yapması için imza kampanyasına katılmıştı.

Diğer yandan Snapchat Instagram ve benzerlerinden gelen sert rekabetlerle de karşı karşıya. Yine hatırlatmak gerekirse, şimdilerde Instagram ve Whatsapp’ta yoğun olarak kullanılan “Hikayeler” özelliğinin mucidi Snapchat olmuştu. Ancak her şeye rağmen şirketin her zaman yeni özellikler ortaya çıkarmaya devam ettiğini söylemek gerekiyor. Denemekten vazgeçmiyorlar.

Snapchat’i kullanmayı seviyor olabilirsiniz. Bir şirkete yatırım yapma kararı alırken kendi deneyim ve gözlemleriniz önemlidir. Ancak yalnızca ürününü kullanmayı sevdiğiniz için değil, uzun vadeli büyüme beklentileri nedeniyle Snap hisselerini satın aldığınızdan emin olmalısınız.

Şirket gelişmeleri, basın bültenleri ve bilanço sonuçları gibi ihtiyaç duyacağınız bilgilerin tamamını Snap’in yatırımcı sayfasında bulabilirsiniz.

2. Yatırım Tercihlerinizi Gözden Geçirin

Araştırmalarınızı yaptıysanız, şimdi de yatırım tercihlerinizi ve dahi finansal hedeflerinizi gözden geçirmeniz gerekiyor.

Beş yıl gibi daha kısa bir sürede Snap’e ayıracağınız paraya ihtiyacınız olacaksa, bu yatırım sizin için makul olmayabilir. Beş yıldan daha uzun vadeleri düşünmelisiniz. Bunun nedeni, hisse senetlerini en kötü zamanda satmak zorunda kalmamanızdır. Çünkü başarılı hisse senedi yatırımlarının anahtarlarından biri budur.

Bu yatırım için ayırdığınız paraya beş yıl veya daha kısa sürede ihtiyacınız olacaksa, kısa vadeli yatırım seçenekleri sizin için daha cazip bir seçenek olacaktır. Uzun vadeli düşünüyorsanız, bir sonraki paragrafta sizi önemli bir soru bekliyor olacak.

Bu parayı kaybetmeye göze alıyor musunuz?

Snap hakkında hızlı bir arama yapın; şirketin ve doğal olarak yatırımcıların karşılaştığı zorluklara işaret eden çok sayıda sonuç bulacaksınız. Lakin her şey yolunda giderse, uzun vadede büyük kazanabilirsiniz. Ama kazanamayabilirsiniz de. İşler ters giderse, bu potansiyel olarak sizin için bir kayıp anlamına gelir.

Son olarak, portföyünüzün yeteri kadar çeşitlendirilmiş olduğundan emin olmalınız. Toplam portföyünüzün yaklaşık yüzde 10’undan fazlasını bireysel hisse senetlerine ayırmamanız gerekir. Portföyünüzü çeşitlendirmek için yatırım fonlarından yararlanmayı düşünebilirsiniz.

3. Bir Aracı Kurumdan Yatırım Hesabı Açın

Snap hisse senetlerini satın almanızı sağlayacak bir aracı kurumdan yatırım hesabı açmanız gerekiyor. Snap hisseleri New York Borsasında işlem görüyor. Bu da yurt dışı piyasalarda işlem yapmanıza olanak sağlayan aracı kurumlardan bir yatırım hesabı açmanız gerektiği anlamına geliyor.

Şu anda sadece Snap hisselerine odaklanmış olabilirsiniz ama gelecekte benzer alımlar yapmayı düşünüyorsanız, ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir aracı kurumdan yatırım hesabı açmayı göz önünde bulundurmalısınız. Müşteri desteği, eğitimler, analizler ve düşük komisyonlar bir aracı kurumda aramanız gereken önemli özelliklerden yalnızca birkaçıdır.

İhtiyaçlarınızı karşılayabilecek en iyi aracı kurumu bulma konusunda yardım isterseniz, yurt dışı piyasalarda hisse senedi alım satım işlemleri gerçekleştirmenize olanak sağlayan aracı kurumlar listemize bakabilirsiniz.

4. Snap Hisselerini Alın

Bu kısım zor değildir. Hisse senedi sembolünü arayın. Bu sembol, borsadaki her şirket için farklıdır. Bu durumda, sizin arayacağınız sembol SNAP olacaktır.

Ne kadar Snap hissesi satın almak istediğinize karar verin. Ayrıca kararınızın portföyünüze uygun olup olmadığını gözden geçirin.

Son olarak emir türünüzü seçin. Muhtemelen “piyasa emri” veya “limit emri” türlerinden birini seçmek isteyeceksiniz. Piyasa emri, mümkün olan en kısa sürede ve en iyi fiyata hisseleri almanızı sağlar. Ancak hisse fiyatları hızla değişebileceğinden daha ucuz ya da daha yüksek fiyattan alım yapmanız gerekebilir. Bu noktaya dikkat etmelisiniz.

Limit emri, aracı kuruluşunuza hisseyi yalnızca belirli bir fiyattan satın almak istediğinizi söylediğiniz emir türüdür. Bu emir türü sayesinde alım yapmak istediğiniz fiyatı kendiniz belirleyebilirsiniz. Ama dikkat edin, hisse fiyatı belirlediğiniz fiyata gelmezse, alım işleminiz gerçekleşmeyecektir.

Hala sorularınız mı var? Yurt dışı borsalardan yabancı hisse senedi nasıl alınır sorusunu detaylıca cevaplandırdığımız rehberimize bakabilir ve sorularınızın cevaplarını burada bulabilirsiniz.

5. Snap’i İzlemeyi Bırakmayın

Her şey bitti gibi gözüküyor ama esasen her şey şimdi başlıyor. Şanslıysanız, bir gün Snap hisselerini satın aldığınızdan daha yüksek bir fiyata satacaksınız.

Tabii bu arada, Snap hisselerinin hala portföyünüzde bulunup bulunmaması gerektiğinden emin olmak için şirket gelişmelerini (çeyrek bilançoları, basın bültenleri gibi) ve hisse senedi fiyatlarını düzenli olarak takip etmeniz gerekiyor.

Eğer bir gün fiyat düşüşe geçerse endişelenmeyin, bu hisselerinizi satmanız gerektiğini anlamı taşımaz. Unutmayın, Snap için gelecek beş yıl içinde ihtiyaç duymayacağınız bir para ayırdınız. Bu nedenle uzun vadeye bakın ve şirketin beş yıl içinde büyümeye devam edip etmeyeceğini gösteren faktörlere odaklanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu