Sonsuza Dek Sahip Olmak İsteyeceğiniz 4 Teknoloji Hissesi

Servetinin büyük çoğunluğunu hisse senetlerinden kazanmış bir isim olan Warren Buffett bu yıl 89. yaşını kutlamaya hazırlanıyor. Onun net serveti 82,9 milyar dolar ve henüz yatırımcılık kariyerinin yavaşladığına dair herhangi bir işaret de yok.

Değer yatırımının günümüz savunucuları arasında yer alan Buffett, bu görüşün gerektirdiği uzun vadeli yatırım stratejileri ve değişmeyen katı prensipleri sayesinde yatırım kariyeri başarısını sürdürmeye devam ediyor.

Buffett hissedarlarına 1988 yılında yazdığı bir mektupta favori hisse senedi tutma süresine ilişkin “İdeal tutma süremiz sonsuza kadar” notunu paylaşıyor. Bu ifade, şu soruyu izliyor: “Hangi hisseleri sonsuza dek tutabiliriz?” Elbette, bu soruyu teknoloji şirketleri özelinde cevaplayacağız.

Tıpkı Buffett gibi uzun vadeli portföyünüzü oluşturduğunuzda, al ve tut yatırım felsefesini daha iyi anlamaya başlayacaksınız. Burada uzun yıllar boyunca potansiyel olarak sahip olup uzun vadeli kazançlar için güvenebileceğiniz dört teknoloji şirketi hissesini sıralıyoruz.

Kısaca

Apple (AAPL)

Apple’ın piyasa değeri 822 milyar dolar seviyesinde. Hatırlatmak gerekirse Apple’ın piyasa değeri geçen yıl Ağustos ayında 1 trilyon doları görmüştü. 14 Şubat 2019 tarihi itibariyle, Warren Buffett’ın Berkshire Hathaway portföyündeki en büyük beşinci pay Apple’a ait.

Şirket, akıllı telefon pazar payının %15’i gibi büyük bir paya sahip ve aynı zamanda %10’un üzerinde bir pazar payı ile tablet endüstrisinde de liderlik ediyor. Çin, Hindistan ve dünyadaki diğer büyük ülkelerde akıllı telefon pazarlarında rekabette yer bulabilirse, Apple’ın orta vadeli geleceği çok parlak görünüyor.

Alphabet (GOOG, GOOGL)

Alphabet’in tüm arama motoru evrenini (Google), internet reklamcılığının büyük payını, videoları (YouTube) ve Android telefon sistemini hemen hemen kontrol ettiği gerçeğine eğilerek, bir ton para üzerinde oturduğu konusunda hemfikir olabiliriz.

Şu anda, şirket yaklaşık 807 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip. Şirketin A Grubu hisse fiyatı 1.164 dolardan işlem görmekte olup, C Grubu hisse fiyatı 1.156 dolar seviyesinde işlem görüyor. Dijital yarış hız kesmen devam ederken, Alphabet’in otonom araçlar (Waymo) ve yapay zekâ gibi yatırımcıların izlediği birkaç önemli alanda hamleler yapması bekleniyor.

Amazon (AMZN)

İnternette küçük bir kitap satıcısı olarak başlayan Amazon, günümüzün e-ticaret devi haline geldi. Bölgesel genişlemelerini sürdüren ve bir süre önce Türkiye pazarına da giriş yapan şirket, internetle yetinmeyip geçtiğimiz yıl gıda marketler zinciri Whole Foods’u da satın aldı.

Genel olarak, Amazon’un e-ticaret liderliğinin devam etmesi bekleniyor. Şirketin hisse senedi fiyatları 1 Mart 2019’a kadar geçen beş yıl içinde yüzde 318 artış gösterdi. Şimdi 819 milyar dolarlık bir piyasa değeriyle yaklaşık 1.695 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Microsoft (MSFT)

Microsoft, küresel bir şirket olarak sürekli büyümeye devam ediyor. Satya Nadella’nın yeni yönetimi altında şirketin hisseleri yeni seviyelere yükseldi ve 2018’de 115 doların üzerinde işlem gördü. Microsoft’un hisse fiyatları son beş yılda, yüzde 194 artış yaşadı.

2019 yılında Microsoft, LinkedIn, Skype ve popüler Xbox video oyun platformunun sahibi. Aynı zamanda Microsoft Office ve Azure ile dijital deneyimde devrim yaratan şirket, potansiyeli bir hayli yüksek olan yapay zekâ alanında da çalışmalar yürütüyor.

Apple, Alphabet, Amazon ve Microsoft hisselerini nasıl alacağını bilmiyorsanız, yurt dışı borsalardan hisse senedi nasıl alınır başlıklı rehberimize bakabilirsiniz. Ek olarak, teknoloji şirketlerine yatırım yapma imkânı sunan fonlar aracılığıyla da bu teknoloji devlerine yatırım yapabilirsiniz.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu