Borsa

Spotify’ın Beklenen Halka Arzındaki İki Kritik Durum

Spotify halka arz ediliyor, fakat şirket bunu biraz farklı bir yoldan yapmayı deniyor. Bu da yatırımcılar için bazı riskler oluşturuyor.

İsveçli müzik şirketi Spotify, aralık ayında hisse senetlerini New York Menkul Kıymetler Borsasında işlemlere açmak için Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna gizli belgelerle başvuruda bulundu. Şirketin önümüzdeki birkaç ay içinde halka arzının gerçekleşmesi bekleniyor.

Peki, Spotify’ın yatırımcılara getirdiği riskler neler?

Spotify planladığı halka açılmayı, sermaye artırarak halka arz yerine doğrudan borsaya kote olarak yapmak istiyor. Yani, Spotify’ın doğrudan borsaya girmesi durumunda, şirket hisseleri halka arz edilmeden direkt işlemlere başlanmış olacak.

Doğrudan listeleme, Spotify gibi son derece değerli bir şirket için pek de alışıldık bir yol değil. (En son değerlemesi neredeyse 20 milyar dolardı.) Genellikle, doğrudan bir listeleme, çok fazla işlem hacmi öngörmeyen küçük şirketler tarafından tercih ediliyor ve değerini göz önüne aldığımızda bu, kesinlikle Spotify için makul yol değil.

Spotify’ın neden bu rotaya girdiği de tamamen net değil. Ancak dayandığı mantık her ne olursa olsun şirketin seçtiği bu yol, hisse senedi almak isteyen yatırımcılar için bir takım riskleri beraberinde getiriyor.

Doğrudan bir listelemede, fiyatlar uçucu olabilir

Geleneksel bir halka arzda, yatırım bankaları, piyasaya yeni çıkarılan hisse senetleri için alıcıları sıraya koyarak halka arz çılgınlığından önce hisse senedine yönelik talebi karşılamaya yardımcı olur.

Fakat Spotify’ın tercih ettiği bu yol, geleneksel rotanın aksine, her alıcı için böyle bir garanti sağlamıyor. Hisse senetleri, yalnızca içeriden insanlar sattıkça halka açık hale getirilecek. Bununla birlikte, piyasaya çıkacak hisse senetlerinin miktarı da belli değil; belki çok, belki de az olacak ki, bu da önemli bazı endişeleri ortaya çıkarıyor.

Ayrıca, özellikle sınırlı sayıda hisse halka arz edilebileceği için, yatırımcı talebi mevcut arzdan çok daha fazla olabilir. Örneğin bazı yatırımcıların, şaşılacak derecede herhangi bir fiyata satın alım yaptığını görebiliriz ve değeri 20 milyar doları bulan bir şirket için bunun tam aksi durumlar da söz konusu olabilir.

Spotify’ın finansal durumu harika görünmüyor

Spotify’ın kayıpları, (en azından geçtiğimiz yılın haziran ayında yayınlanan yıllık mali tablolara göre) daha da kötüleşiyor. Şirketin geliri yüzde 52 artarak yaklaşık 3.3 milyar dolar iken kayıplar daha da hızlı bir şekilde artıyor.

Şirket bir önceki yıla göre yaklaşık 257 milyon dolar zarar etti. Spotify yönetimi, şirketin büyüdükçe kârlı hale gelebileceğini düşünüyor, ancak rakamlar şu anda bu öngörünün tam aksini işaret ediyor.

2017 yılının ortasında, 140 milyon kayıtlı kullanıcısının olduğunu ve 60 milyon ödeme yapan kullanıcıya sahip olduğunu açıklayan şirket, şu anda zarar ediyor ve seçtiği halka arz yönteminde de içeridekiler hisse satmadıkça muhtemelen doğru bir işleyiş oluşturamayacak.

Elbette bu iki kritik durum, Spotify’ın mükemmel bir yatırım olamayacağı anlamına gelmiyor, ancak ne satın aldığınızı bilmeniz önemli. Sadece Spotify biraz riskli görünüyor ve yatırıma niyetliyseniz, bu yatırım için biraz riskli biraz da uzun vadeli bir stratejiye ihtiyacınız olacağını göz önüne bulundurmanız gerekiyor.

Yağız Okan

Kişisel finans alanında uzmanlaşmış ve Sertifikalı bir serbest yazar olan Yağız Okan, 2014 yılında Konupara’ya katıldı. Anadolu Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık, ek olarak İktisat bölümlerinden mezunu olmasının yanı sıra, Finansal Okuryazarlık Sertifikası ve MEB Genel Muhasebe Sertifikasına sahip. Krediler, kredi kartları ve mevduatlar gibi bankacılık ürünleri ve kişisel finans konusunda uzman. E-posta: yagizokan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir