Starbucks’ın dördüncü çeyrek sonuçları hayal kırıklığı yarattı

Starbucks (NASDAQ:SBUX), perşembe günü kapanışın ardından yılın dördüncü çeyreği ve 2017 yılının tamamına ilişkin mali sonuçlarını açıkladı.

Kahve devi, son çeyrekte 5,7 milyar dolar gelir ve 0,54 dolar hisse başına kâr açıkladı. Bir önceki yılın aynı dönemde gelir 5,71 milyar dolar iken, hisse başına kâr 0,56 dolar olarak açıklanmıştı.

Hisse başına kâr, beklentilerin altında kalınca şirket hisselerinde sert düşüş meydana geldi.

Bu gelişme tamamen beklenmedik değildi. Zira Starbucks’ın oldukça hızlı büyüdüğü ve sonunda büyümenin yavaşlayacağı tahmin ediliyordu.

Diğer yandan şirket, özel ve nispeten daha pahalı özel üretim kahvelerin satılacağı “Rezerv” mağazalarına yönelik yoğun bir şekilde yatırım yapmaya devam ediyor.

Bu yatırımlar uzun vadede geri dönüş sağlayabilir, ancak şu an için şirketin kazançlarını kısa vadede eritmeye devam ediyor gibi gözüküyor. Starbucks’ın mağazalarındaki yoğun yatırımlarından dolayı işletme marjlarının, sene boyunca 3.6 puan gerilediği göze çarpıyor.

Dikkat çeken bir diğer gelişme ise Starbucks’ın sahip olduğu “Tazo” çay markasını 384 milyon dolara Unilever’e satıyor olması. Şirket, çay satışlarına yönelik odak noktasını “Teavana” markasına yoğunlaştıracak.

Özetle, gelir kaybı ve beklenti altında kalan hisse başına kâr yatırımcıları hayal kırıklığına uğrattı ve 3 yıl içinde 15 milyar dolarlık yeni bir hisse geri alım programının açıklanması bile yüzleri gülümsetmek için yeterli olmadı.

52 hafta boyunca 50.84 dolar ila 64.87 dolar aralığında işlem gören Starbucks’ın hisseleri şu anda 54.87 dolar seviyesinde.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu