Stitch Fix hisseleri, halka arz patlamasından sonra 15 dolara geriledi

21.01.2022

Halka arzlar için sert bir yıl oldu ve bir süre önce halka arz edilen Stitch Fix (NASDAQ:SFIX) bu hengâmeden sıyrılmaya çalışıyor.

İş modeli bakımından pek çok yatırımcının dikkatini çeken Stitch Fix, abonelerinin önceden belirleyerek platforma kaydettikleri zevklerine, ihtiyaçlarına ve yaşam tarzlarına göre stilistlerin seçtiği giyim ürünleri gönderiyor.

Stilistler tarafından seçilen giyim ürünlerini kutularda abonelerine gönderen şirketin hisseleri, cuma günkü işlemlerde yüzde 1 arttı. Bu artışın ardından Stitch Fix hisseleri 15 dolara yükseldi. Ancak hisseler, 18 ila 20 dolarlık beklenen fiyatın altında kaldı.

Yatırımcılar Stitch Fix’in büyümek için önünde fırsatları olduğuna inanıyor, bu düşünceleri somutlaştıran durumlar da söz konusu. Zira temmuz ayında sona eren mali yılda şirket, yüzde 34’lük bir artışla 977 milyon dolar gelir elde ettiğini açıkladı.

Tabi yine de, bir önceki yıla oranla, şirketin büyümesinde keskin bir yavaşlamanın göze çarptığını da eklemeden geçmemek gerekiyor.

Kabul etmek gerekir ki e-ticaret şu anda her zamankinden çok daha çekici, ancak Stitch Fix’in iş modeli, haziran ayındaki halka arzından bu yana korkunç bir performans sergileyen Blue Apron’a benziyor.

(Blue Apron yemek tarifi içeriklerini pazarlıyor. Herhangi bir yemek tarifini, ölçüleriyle ve malzemeleriyle birlikte kutularda satan şirket dağıtımı da kendi yapıyor. Yani bir tarif seçip sipariş verdiğinizde, tarife ilişkin tüm malzemeler evinize kadar geliyor ve geriye sadece pişirmek kalıyor.)

Her iki şirket de müşterilerine kutularda ürün satıyor ve yeni müşteriler çekmek ve eskilerini korumak için önemli pazarlama harcamaları yapıyor.

Blue Apron’un pazarlama faaliyetlerine olan yoğun bağlılığı, hisselerinin haziran ayındaki halka arzından bu yana yüzde 69 gerilemesinin bir nedeni. Stitch Fix de pazarlama harcamalarının 25 milyon dolardan, 2017’de 70.5 milyon dolara yükseldiğini belirtiyor.

Blue Apron ve Stitch Fix gibi ilgi çeken iş modellerinin borsaya açılması çoğumuzu heyecanlandırıyor ve çoğu zaman yeni kazanç fırsatlarını beraberinde getirebiliyor. Elbette unutmamak gerekir ki halka açılan şirketlerin hisse senetleri ilk işlem günlerinde çılgınca seyir izliyor, ancak net sonuçlar, kazanç sezonları yaklaştığında ortaya çıkıyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.