Borsa

Take-Two hisseleri güçlü çeyrek sonuçlarının ardından sıçradı

ABD’nin üç büyük video oyun yayıncısının en küçük olanı Take-Two (NASDAQ:TTWO), sene başından bu zamana kadar ki en büyük ödülü evine götüren oyuncu oldu.

Çarşamba günkü yüzde 11.5’lik sıçramanın ardından, Take-Two’nun hisseleri sene başından bu yana yüzde 138 yükseliş kaydetti. Şirket hisseleri şu anda 119 dolara ulaşarak yüksek seviyede işlem görmeye devam ediyor.

Hatırlatmak gerekirse, son yıllarda video oyun yayıncısı pek çok şirket “oyun içi satın alma” denilen -kısmen yeni- bir iş modeli üzerinde sıkı çalışmalar yapmayı sürdürüyor. Oyun içi harcamalar şirketler için ek gelir oluşuyor.

Take-Two için de oyun içi harcamalar şirketin kazanç beklentilerini aşmasına büyük ölçüde yardımcı oldu.

Salı günü öğleden sonra son çeyrek sonuçlarını bildiren Take-Two, son çeyrekte 1,61 dolarlık hisse başına kazanç bildirdi. Bu, analist beklentilerinin neredeyse iki katından fazla. Şirket 516 milyon dolarlık gelir tahminini de aştı ve 577 milyon dolar gelir açıkladı.

Grand Theft Auto (GTA), Take-Two’nun en büyük, çok satan ve en bilinen oyunlarından birisi. Haliyle GTA’nın yeni bir sürümü piyasaya çıkmadığında şirketin rutin olarak gelirlerinde düşüşler meydana gelebiliyordu. Ancak, oyun içi harcamalar ve ek paketler sayesinde bu sorun önemli ölçüde ortadan kalktı.

Örneğin, GTA’nın son sürümü 2013’te piyasaya çıktı ama Take-Two oyun içi harcamalar sayesinde gelir artışında iyi bir performans yakaladı. Oyuncular halen oyun içi satın alma harcamalarına yöneliyor.

Ayrıca, diğer oyun yayıncıları gibi Take-Two da fiziksel disk satışlarından ziyade daha kârlı bir alternatif olan dijital satışlara odaklanmaya devam ediyor. Şirket son çeyrek raporunda satışların büyük kısmının dijital platformlardan gerçekleştiğini belirtiyor.

Yağız Okan

Kişisel finans alanında uzmanlaşmış ve Sertifikalı bir serbest yazar olan Yağız Okan, 2014 yılında Konupara’ya katıldı. Anadolu Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık, ek olarak İktisat bölümlerinden mezunu olmasının yanı sıra, Finansal Okuryazarlık Sertifikası ve MEB Genel Muhasebe Sertifikasına sahip. Krediler, kredi kartları ve mevduatlar gibi bankacılık ürünleri ve kişisel finans konusunda uzman. E-posta: yagizokan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir