Borsa

Okunması Gereken En İyi 7 Temel Analiz Kitabı

Temel analiz kitap seçenekleri piyasadaki yayınlar göz önüne alındığında oldukça fazladır. Herhangi bir konuyu öğrenmek amaçlandığında da hiç kuşkusuz ki kitaplar bunu yapmanın en düşük maliyetli yollarından biridir.

Temel analiz eğitimi söz konusu olduğunda, çevrimiçi kursların yanı sıra kitaplar da yatırımcılara son derece fayda sağlamaktadır. Borsaya giriş yapmak ve hisse senedi piyasalarındaki en işe yarar analiz yöntemini öğrenmek isteyenlerin kitaplardan yararlanabilmektedir.

En başarılı borsa yatırımcılarından bazılarının kitapları, temel analizin giriş ve çıkışlarını öğrenmenin eşsiz bir yolu olmaktadır. Ancak tabii, piyasadaki kitap sayısı göz önünde bulundurulduğunda, aralarından seçim yapmak güç olabilmektedir.

Bu listede, temel analiz eğitimine başlamak isteyenler için sıklıkla tavsiye edilen en iyi kitapları bir araya getirdik. Buradaki temel analiz kitap tavsiyelerimize göz atarak seçimlerinizi daha kolay bir şekilde yapmanız mümkün olacaktır.

Listeye göz atmaya başlamadan önce temel analiz nedir kılavuzunu incelemenizi de tavsiye ederiz. Kılavuzda temel analiz yöntemine dair birtakım konulara değinmiş ve örneklendirmeler yapmıştık.

1. Akıllı Yatırımcı

Benjamin Graham tarafından kaleme alınan Akıllı Yatırımcı kitabı, temel analiz ve değer yatırımı üzerine yazılan dünyanın en popüler kitaplarından biri olarak kabul edilmektedir. Üstelik bu kitap birçokları tarafından, “Borsa İncili” olarak ifade edilmektedir.

Bu kitap, hisse senedi yatırımcısı Warren Buffett’ın akıl hocası olarak da bilinen Benjamin Graham tarafından ilk kez 1949 senesinde yayınlanmıştır. Üzerinden yıllar geçmesine rağmen günümüzde hala en çok okunan borsa kitapları arasında yer almaktadır.

Akıllı Yatırımcı kitabı, değer yatırım felsefesinin incelikleri başta olmak üzere, hisse senedi piyasasında temel analiz yönteminin nasıl yapılacağını da örneklerle okurlarına anlatmaktadır.

Temel analizi öğrenmek için tercih edilebilecek bu kitap, yatırımcıların mevcut mali tabloları inceleyerek bir şirketin gelecekteki performansını nasıl analiz edebileceklerini detaylı olarak ele almaktadır.

2. Kazanmayı Öğren

Amerikalı yatırımcı ve başarılı yatırım fonu yöneticisi Peter Lynch tarafından kaleme alınan Kazanmayı Öğren, etkili temel analiz kitapları arasında yer almaktadır.

Kitabın, borsada hisse senedi alıp satmayı öğrenmek isteyen yatırımcılara bu yolda yardımcı olmak için dahice tasarlandığını söylemek mümkündür. Kazanmayı Öğren, yatırımcıların gün boyunca gördükleri veya tükettikleri ürünler ile piyasayı basit bir şekilde anlamlarına yardımcı olmaktadır.

Yazarın basit anlatış tarzı sayesinde hisse senedi piyasasına yeni adım atan her yatırımcı adayının, temel analizi nasıl yapabileceğini anlaması kolaylaşmaktadır. Kitapta bir hisse senedi tablosunun yorumlanması ve şirketlere ait faaliyet raporlarının okunması gibi detaylara da yer verilmektedir.

Öte yandan bu kitap, yeni yatırımcı adaylarının temel analiz yapmayı öğrenirken aynı zamanda borsada dikkat etmesi gereken temel noktaları da anlamalarına yardımcı olup birçok açıdan fayda sağlamaktadır.

3. Sıradan Hisseler Sıradışı Karlar

Philip Fisher tarafından ilk kez 1958 yılında yayımlanan Sıradan Hisseler Sıradışı Karlar, gelmiş geçmiş en iyi borsa kitapları arasında defalarca kez listelerde yer almış ve yer almaya da devam etmektedir.

Finansal analiz konusunda lider isimler arasında kabul edilen ve hatta bir öncü olan Philip Fisher, bir hisse senedinin gelecekteki hareketlerini bulmaya odaklanmıştır. Ona göre, bir hissenin geleceğe yönelik hareketleri borsada para kazanmanın temelini oluşturmaktadır.

Kitabında borsanın asıl dinamiklerine de değinen yazar, temel analiz hususuna da odaklanmaktadır. Bu kitabında da bir şirketin değerini belirleyen faktörler gibi temel analiz konularında örnekler vermektedir.

Ek olarak, temel analizi verdiği örnekler çerçevesinde anlatmaya çalışan yazar, bir hisse senedi ve şirket analiz yönteminin anlaşılması için basit bir üslup kullanmıştır. Bu şekilde de temel analiz yönteminin herkes tarafından kolayca anlaşılmasını amaçlamıştır.

4. Borsa’da Tek Başına

John Rotchild ve Peter Lynch ikilisi tarafından kaleme alınan Borsa’da Tek Başına, hisse senedi piyasalarını anlamayı ve temel analiz yapmayı öğrenmek isteyen herkesin okuması gereken kitaplar arasında yer almaktadır.

Borsa’da Tek Başına kitabında John Rotchild ve Peter Lynch, bir şirket seçiminden, hisse senedini temel analiz yöntemine göre değerlendirmeye kadar birçok hususa değinmektedir. Kitap bu anlamda birçok emsal de içermektedir.

Kitapta örnek değerlemeler haricinde bir bakış açısı elde etmek de mümkün olmaktadır. Temel analiz unsurlarının yanı sıra kitap boyunca borsanın zemini üzerine de okurlar için bir ana hat oluşturulmaktadır.

5. Warren Buffett Tarzı

Warren Buffett, hiç kuşkusuz ki hisse senedi piyasasını en iyi bilen ve yatırımlarında başarıya ulaşabilen değerli yatırımcıların başında gelmektedir. Özellikle Benjamin Graham’dan öğrendiği değer yatırımı stratejisini başarılı bir şekilde uygulamaya devam etmektedir.

Warren Buffett Tarzı, Robert G. Hagstrom tarafından kaleme alınmış bir kitaptır. Tahmin edileceği üzere bu kitap Buffett tarafından yazılmamıştır. Ancak, kitabın yazarı Hagstrom, Buffett’ın yatırım yaparken hisselere nasıl yaklaştığını ustalıkla anlatmayı başarmıştır.

Bu kitapta, temel analiz ve değer yatırımına odaklanan Buffett’ın yatırım tarzı hakkında birçok şeyi öğrenmek mümkün olmaktadır. Bu kitap ile okurların, usta yatırımcının hisse senetlerini nasıl seçtiği ve şirketleri nasıl değerlendirdiği hem onun yatırım felsefesini hem de temel analizi nasıl yaptığını anlamaya fayda sağlamaktadır.

Bütün bu çerçevede, Warren Buffett Tarzı’nın kesinlikle temel analiz kitapları listesinde yer alması gerektiğine inanmaktayız. Ayrıca, Warren Buffett tavsiyeleri makalemize göz atarak piyasanın en değerli yatırımcısının yatırımlara nasıl yaklaştığı konusunda da fikir alabilirsiniz.

6. Borsada Rastgele Seyir

Ekonomist Burton Malkiel tarafından yazılan Borsada Rastgele Seyir, piyasanın en ateşli tartışmalarından birine göz kırpmaktadır. Bu kapsamda, borsada temel analiz mi daha başarılıdır yoksa teknik analiz mi sorusuna cevap aramaktadır.

Aslında Malkiel, bu soruya cevap aramaktan ziyade doğrudan temel analizin en etkili değerlendirme yöntemi olduğuna vurgu yapmaktadır. Öyle ki kitabında teknik analizi yoğun bir şekilde eleştirerek yatırımcıların temel analiz yapmaları gerektiğini ifade etmektedir.

Temel analizin en büyük savunucularından biri olan Burton Malkiel’ın bu kitabı, yatırımcılara eşsiz bir bakış açısı kazandırmaktadır. Birçok yatırımcı gibi teknik mi yoksa temel analiz mi diye düşünüyorsanız, bu kitabı da okuma listenize mutlaka eklemenizi tavsiye ederiz.

7. Uygulamalı Temel Analiz ve Değerleme

Doç. Dr. Aysel Gündoğdu’nun yazdığı Uygulamalı Temel Analiz ve Değerleme kitabı, borsaya yeni başlayan yatırımcılara piyasanın temellerini öğretmeyi amaçlamaktadır.

Kitabın isminden de anlaşılabileceği üzere temel analiz ve değerleme, uygulamalı örnekler ile okurlara aktarılmaktadır. Örnekler de bu analiz yöntemini pekiştirmeye yardımcı olmaktadır. Bu çerçevede de kitap, okurları adeta sıfırdan başlayarak temel analiz konusunda eğitmektedir.

Ünlü Türk ekonomist Mahfi Eğilmez tarafından da önerilen bu kitabın, temel analizi öğrenmek isteyen borsa yatırımcı adayları için iyi bir başlangıç olacağını düşünüyoruz.

Hisse senedi yatırımı ve piyasadaki değerleme yöntemleri söz konusu olduğunda, borsa bilginlerinin bilgeliği yeni yatırımcı için çok değerli olabilmektedir. Bu nedenle bu kitapların ilk etapta faydalı olacağına inanıyoruz.

Son olarak küçük bir hatırlatma yapmak gerekirse, temel analiz kitapları ile bu yöntemi öğrenirken başlangıçta her şeyi takip etmek kolay olmayabilir. Ancak eğitim ile zamanla yatırım yaklaşımınızı geliştirmeniz ve piyasada tutarlı getiriler elde etmeniz mümkün olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir