Borsa

Temettü Nedir, Nasıl Dağıtılır ve Hesaplanır?

Temettü her yeni borsa yatırımcısının öğrendiği ilk temel kavramlardan biridir. Çünkü birçok yatırımcıya göre temettü veren hisseler diğer hisse senetlerine kıyasla daha güvenli ve akıllıca bir seçenek olabilmektedir.

Siz de temettü dağıtımı yapan güvenilir ve köklü şirketlere yatırım yaparak hem bu şirketlere ait hisselerin fiyat dalgalanmalarından hem de buna ek olarak temettü ödemelerinden para kazanabilirsiniz.

Ancak, tüm şirketlerin temettü vermediğini bilmeniz gerekiyor. Özellikle temettüler için yatırım yapmakla ilgileniyorsanız, temettü veren hisse senetlerini seçmeniz ve elinizde bulundurmanız gerekecektir.

Öyleyse hiç uzatman derhal konuya giriş yapalım. Temettü nedir? Temettü dağıtımı en basit ifadeyle ne alama gelir? Temettü nasıl hesaplanır? İşte temettü hakkında bilmeniz gerekenler.

Temettü Nedir?

Temettü, bir şirketin karından hissedarına dağıttığı paydır. Yaygın olarak kar payı olarak da bilinen temettü, nakit ya da hisse senedi şeklinde dağıtılabilir. Bir şirket kar ettiğinde, bu karı yeniden şirkete yatırmayı seçebilir, ama bazen karının bir miktarını hissedarlara dağıtarak temettü ödemesi yapar. Her şirket temettü dağıtmaz, ancak genellikle yavaş ve güvenilir büyümeye sahip olan şirketler temettü dağıtır.

Temettüler genellikle hissedarlara nakit olarak ödenir. Üç aylık veya yıllık gibi sabit bir programda dağıtımları gerçekleştirildiğinde, bunlar düzenli temettü olarak adlandırılırlar, ancak bir şirket herhangi bir zamanda özel temettü adı verilen kar payları da ödeyebilir.

Temettü Nasıl Alınır?

Temettü almaya hak kazanmak için en başta bir şirketin hissedarı olmak, yani bir hisse senedi sahibi olmak gerekmektedir. Böylece elde edilen bu hissedarlık hakkı sayesinde, ilgili şirketin temettü dağıtma gününde ödeme alınabilir.

Şirketlerin yatırımcılarına ödeyecekleri temettüler, yıllık net dönem karları göz önüne alınarak hesaplanır. Şirketlerin yıllık net dönem karlarından vergiler ve diğer giderler düşüldükten sonra kalan kısmın, en az yüzde 20’sinin yatırımcılara pay edilmesi durumu temettü dağıtımı olarak ifade edilir. Bir yatırımcının temettü dağıtımından alacağı pay sahip olduğu hisse senedi miktarına göre belirlenir.

Her şirketin temettü dağıtımı yapmadığını unutmamanız gerekiyor. Bu nedenle, yatırım stratejinizi temettü ödemesi alma üzerine kurmak istiyorsanız, temettü veren hisseleri elinizde tutmalısınız. Temettü veren şirketler çoğu zaman yavaş ama güvenilir büyümeye sahiptirler. Araştırmalarınızı yaparken bu noktaya dikkat edebilirsiniz.

Peki, temettü almak için hisse senedi ne zaman alınmalı? Bir şirketin temettü dağıtma gününden bir gün öncesinde hisse senedi aldığınızda ödeme almaya hak kazanırsınız. Söz gelimi, temettü dağıtımından bir gün evvel bile hisse senedi almış olursanız temettü ödemesi alabilirsiniz.

Temettü Nasıl Hesaplanır?

Temettü hesaplaması yapmak oldukça kolaydır. Hisse senetleri nominal değerle ölçülür ve borsada bu değer 1 TL olarak belirtilir. Bu bilgi göz önünde bulundurularak temettü hesaplanabilir. Öyleyse birkaç varsayımda bulunalım ve hesaplamanın nasıl yapıldığını örnekler üzerinden görelim.

Bir içecek şirketinin karının yüzde 20’sini dağıttığını düşünelim. Bu durumda hissedarlara 1 TL karşılığında 20 kuruş temettü ödemesi yapılması gerekir. Bu içecek şirketinin bir hissedarı olduğunuzu varsayalım ve diyelim ki elinizde bu şirkete ait 600 hisse senedi var. Öyleyse 600 adet hisse senedinden 120 TL temettü almış olursunuz.

Başka bir örnekle devam edelim. Bir enerji şirketinin karının yüzde 50’sini dağıttığını ve portföyünüzde bu şirkete ait 200 hisse senedi bulunduğunu varsayalım. Öyleyse 1 TL karşılığında 50 kuruş temettü alırsınız ve 200 adet hisseden de toplamda 100 TL temettü almış olursunuz.

İşte bu şekilde hem temettü ödemelerinden hem de hisse senetlerinin olası dalgalanmaları sonrası yaşanacak fiyat farklılıklarından kazanç sağlayabilirsiniz.

Temettü vergisi hakkında da sıkça merak edilen bir konu var. Temettü ödemeleri vergilendiriliyor, ancak bireysel yatırımcılar tarafından ödenen yüzde 15 oranındaki gelir vergisi stopajı kaynaktan kesinti yapılmak suretiyle hesaplara aktarılıyor. Söz özü, hesabınıza aktarılan temettü ödemesinde vergisi kesintisi yapılmış olup net nakit temettü toplamı hesabınıza aktarılmış oluyor.

Temettü Dağıtımı Sonrası Hisse Senedi Fiyatı Ne Olur?

Bir şirketin temettü dağıtımından sonra hisse senedi fiyatı düşer. Örneğin temettü dağıtımı yapan bir şirkete ait hisse senedinin temettüden önceki gün kapanış fiyatı 30 liraysa ve dağıtılacak temettü 1 liraysa, hisse senedi fiyatı temettü dağıtımı sonrası 29 lira olacaktır. Hesaplama 20-5=25 şeklinde.

Ama tabii ki temettü dağıtımı yapan şirketlerin yatırımcılara güven verdiğini unutmamak gerekiyor. Zira yatırımcılar aldıkları temettü ödemeleri sonrası aynı şirkete ait hisse senetlerini tekrar almak isteyebilirler. Böyle bir durumda şirkete ait hisse senedi fiyatları tekrar yükselebilir.

13 Yorum

 1. Merhaba 1000 lot’u 6 ay evvel aldık. 6 ay sonunda temettü dağıtacak. 6 ay bu hissede kalanla 1 gün önce 1000 lot alan aynı temettüyü alacak. Ne kadar doğru yanılıyor muyum?

 2. Merhabalar, internette okuduğum kadarıyla bir de şöyle bir şey söyleniyor. Temettü dağıtılmadan 1 gün önce hissenizi satıp temettü dağıtıldıktan sonrası hisse düşünce daha çok almanız hem temmettüden gelir etmenize hem de düşükten hisse almanıza yarayacaktır deniyor. Böyle bir durum mümkün müdür?

 3. Merhabalar. Kar payı dağıtımı yapıldığında hisse değeri düşmesi mantıksız değil mi? Pay başına tl veriyorsa ve hisse değeri tl düşüyorsa ne anlamı kaldı. Cevaplarınızı bekliyorum.

  1. Şirketler kar payı ödediklerinde hisse senedi fiyatları brüt kar payı kadar düşüş gösterdiği doğru. Bu da çoğu zaman birçok yatırımcıya kar payı ödemelerinin pek bir mantığı olmadığı sanrısı yaratıyor. Ancak düzenli kar payı dağıtma alışkanlığı olan şirketlere incelerseniz yatırımları amorti ettiğini görebilirsiniz. Eğer temettü ile ilerlemek istiyorsanız kısa dönemdeki fiyat hareketleri yerine uzun vadeye odaklanın derim.

 4. Örneğin TEKFEN temettüyü 2’ye böldü 2020 Nisan ve Eylül diye. Temettüye hak kazandığımızda bu ikinci taksit ödeme için de geçerli mi yoksa ikinci taksit öncesi kağıt tekrar elimizde mi olmalı?

  1. Temettülerin dağıtıldığı gün elinde hisse varsa faydalanırsın. Yani temettü dağıtımı için ikinci taksit öncesinde de portföyünde hisse olmalıdır.

  2. Tekfen’i görmüştüm ama açıklamayı okumamıştım pek. Ben de arkadaşın söylediği gibi biliyorum. Temettüye hak kazanmak için hissenin elde olması gerekiyor.

 5. Temettü başlangıcı 23 mart ise dağıtım 25 mart ise 23 martta hissesi olan temettü alır mı? Örneğin iş yatırım ortaklığı 2019 temettüsü.

  1. Alabiliyor. Temettü dağıtımından en geç bir gün öncesinde hisse varsa temettü alımına hak kazanılıyor.

  1. Ödeniyor. Ancak şirketlerin temettü dağıtımı yapması halinde alınan temettülerin brüt tutarının yarısı gelir vergisinden istisna tutuluyor. Yarısından kalan tutar 34.000 TL’yi aşıyorsa beyan verilip vergisinin ödenmesi gerekiyor. Aşmıyorsa beyana gerek yok. Vergi oranı %15. Mart/2019’da beyan edilecek 2018 gelirleri için durum böyle. Gelir Vergisi Kanununun 22. ve 86. maddelerine bakabilirsiniz.

 6. makalenin yazarı demişki temettüyü alan kişiler tekrar aynı hisseyi aldıgında değeri yükselir demiş. Değerinin bu şekilde yükselmesine lafım yok peki şirket o değeri gerçekten hakediyor mu ?

  Temettü dagıtıldıktan sonra şirketin hisse fiyatı niye düşürülüyor size bunu bir sorgulayın çünü 50,000 TL değerindeki şirket bu değerin içinde kasasındaki nakitte tutunda tüm duran varlıklar dahil şirketin değeri 50,000 TL olarak belirleniyor borsada da bu şirketin fiyatıyorum atıyorum 5,00 TL olarak fiyatlanıyor. E bu şirket kasasından 5000 TL temettü olarak dagıtırsa şirketin değeri 45,000 TL olmaz mı ? O halde şirketin yeni fiyatı 4,5 TL olmalıdır. Gibi basit bir mantıkla bunu açıklayabiliriz. Peki temettüyü alan bu yatırımcılar hisse alıp tekrar fiyatı 5,00 TL yaparsa

  45,000 TL değere sahip bir hisse daha 5,00 Tl görünmesi Bu şirketin pahalı oldugu anlamına gelmez mi ?

  İşte temettü konusunda malesef tonlarca bilmediğiniz ve temettü hissei yükselirmiş gibi bir çok maniplasyon dolu ama hepsi yanlış bilgi dolu internette.

  Temettünün yatırımcıya en ufak bir katkısı yoktur. tek kazanç yontemı fiyat yükselişi buda sermaye kazancı demektir.

  1. Kasadaki 50000 faaliyet yılı sonundaki kar payı dağıtılması ile sermaye artırımına gidilerek zaten olan edilen oranda yükseleceğinden işlem nötr dür. Burada o günkü piyasa koşulları göz önüne alınarak kar payı dağıtabilen firmalar güven kazanır.

   Zaten genel kuruldan 1 ay öncesi firmalar yatırımcıları bilgilendirmektedir. Kısaca hissenin artış öncesi ve sonrası durumu değişmez rakamsal boyut farklı görünse de reel yatırım değeri hissenin alacağı tepkiye göre şekillenir kısaca kar payı veren firma dağıtım öncesinde ve sonrasında piyasa beklentilerini sürdürmektedir.

   Bu nedenle kar payı sonrası oransal olarak düşük rakamdan sizde firmanın verdiği kar oranında alım yaparsanız maliyetinizi düşürür kâr realizasyonunu yaparsınız. Beyin jimnastiği 1000 lot kağıdı 10 TL‘den 10.000 TL ye aldınız %20 bedelsiz verdi 1200 lotunuz oldu kağıt aynı oranda 8 TL’ye düştü 9600 lira paranız kaldı 400 TL nerede?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu