Borsa

Tesla Hisse Senedi Nasıl Alınır

Bir elektrikli otomotiv ve enerji şirketi olan Tesla’nın (NASDAQ: TSLA) hisse senedini satın almak istiyorsanız, sert iniş çıkışlara en başta hazırlıklı olmanızda yarar olduğunu söylemek gerekiyor.

Sadece son 6 aylık bir zaman diliminde Tesla’nın hisse fiyatları 379.57 dolara kadar yükseldi ve 250.56 dolara kadar düştü. Tesla’nın hisse senedi fiyatlarını incelediğinizde, şirketin beş yıl boyunca benzer değişimlerden geçtiğini görmeniz mümkün olacaktır.

Ancak yatırım yaparken geçmiş dönem performanslarını referans almak pek doğru bir yaklaşım olmayabilir, özellikle de uzun vadede. Zira geçmiş performans geleceğin garantisi değildir. Burada öncü elektrikli otomobil üreticisi bir şirket söz konusu. Üstelik bu şirket Elon Musk gibi vizyoner bir CEO’ya da sahip.

Bu durumda uzun vadeli büyüme umutlarınızı pekala canlı tutabilirsiniz. Peki, Tesla hisse senedi nasıl alınır? İşte “satın al” butonuna basmadan önce takip etmeniz gereken beş adım.

1. Neye Bulaştığınızı ve Neyi Satın Aldığınızı Öğrenin

Fiyatın sert düşüşler görüp görebileceğinden bahsediyoruz ama belki de bu fiyat düşüşlerinden biri Tesla hisselerini satın almamız için büyük bir fırsat olacaktır.

Elon Musk’ın vizyonerliğine hayran olup başında bulunduğu bir şirketi portföyünüze dahil etmek istiyor olabilirsiniz veya büyüyen elektrikli otomobil sektörü pastasından payınıza düşeni almak istiyor da olabilirsiniz. Hedefiniz her ne olursa olsun, bir hisse senedi satın aldığınızda, hissesini satın aldığınız şirketin küçük bir bölümüne ortak olduğunuzu aklınızdan çıkarmayın.

Tesla hisselerine yatırım yolculuğunuzda, neyi satın aldığınızı ve neye bulaştığınızı öğrenmekle işe koyulun. Unutmayın, bir hisse senedi satın alırken, sadece bir kişilik ya da marka kültünü değil, gerçek bir şirketin küçük bir kısmını satın alıyorsunuz.

Şirketin bilanço ve gelir tablosunu, yönetimi ve sektördeki rekabeti gibi önemli unsurları inceleyin. Portföyünüzde şirketin hisselerini tuttuğunuz müddetçe bunları düzenli olarak kontrol edin. Hisse senetlerini araştırma konusundaki rehberimiz bu ilk kontrolü yapmak için ihtiyacınız olan her şeyi bulmanıza yardımcı olabilir.

Neyi satın aldığınız ve neye bulaştığınız konusunda yeterli bilgiye sahip olduktan sonra bir diğer adıma geçebilirsiniz.

2. Bir Aracı Kurumdan Hisse Senedi Yatırım Hesabı Açın

Tesla’nın hisse senetlerini satın almak için bir aracı kurumda hisse senedi yatırım hesabına sahip olmanızı gerekiyor. Aracı kurumlardan kolay ve hızlı bir şekilde hesap açabilirsiniz.

Tesla şirketinin hisseleri NASDAQ borsasında işlem görüyor. Bu da Tesla hisselerini satın almak için yurt dışı hisse senedi işlemlerine olanak sağlayan bir aracı kurumdan yatırım hesabı açmanız gerektiği anlamına geliyor.

Yurt dışı hisse senedi işlemleri yapmaya olanak sağlayan aracı kurumları buradaki listemizden görebilirsiniz. Bu aracılardan bir kere hisse senedi yatırım hesabı açtığınızda, Tesla dahil olmak üzere diğer yurt dışı şirketlere ait hisse senetlerini de alıp satmaya başlayabilirsiniz.

Bir hisse senedi yatırım hesabı açarken hisse senedi satın almak dışında ihtiyaçlarınızın neler olduğunu tespit edin. Örneğin, aracı kurumların müşterilerine düşük işlem komisyonları, kaliteli müşteri hizmetleri, analizler ve öğretici video ya da rehberler gibi özellikleri sunup sunmadıklarına bakabilirsiniz.

Gerekli incelemeleri tamamlayarak seçiminizi ihtiyaçlarınızı karşılayan en uygun aracı kuruluştan yana kullanarak hisse senedi yatırım hesabınızı artık açabilirsiniz.

3. Ne Kadar Yatırım Yapacağınızı Belirleyin

Bu adım birikiminizin ne kadarını yatırıma ayırmak ve Tesla hisselerine portföyünüzde ne kadar yer vermek istediğinizle alakalı. Ama tabii, yumurtaları asla tek sepete koymama kuralını unutmamalısınız.

Portföyünüzün volatiliteye maruz kalmasını önlemek ve risklerinizi azaltmak için, mesela farklı sektörler ya da coğrafi alanlarda bir dizi varlığa daha sahip olmayı düşünmelisiniz. Bu bağlamda Tesla otomotiv sektöründe Amerikalı bir büyüme şirketini temsil ediyor.

Henüz çeşitlendirilmiş bir portföye sahip değilseniz, portföyünüzde çeşitlendirme yabileceğiniz en kolay yol yatırım fonlarına yatırım yapmaktır. Fonlar, tüm yatırımınızı kaybetme ihtimalinizi azaltmak için aynı ya da farklı sektördeki şirket hisselerini bir araya getirir. Böylece örneğin Tesla’nın dibi görmesi ihtimaline karşı yatırımınızın tamamını kaybetme ihtimaliniz azalır.

Çeşitlendirme yaptıktan sonra, aynı zamanda mantıklı bir dağılım yapmak suretiyle, portföyünüze Tesla gibi şirketleri dahil edebilirsiniz.

4. Hisse Senetlerinizi Satın Almaya Başlayın

Tesla hisse senetlerini satın alabilmeniz için, sizden bir piyasa emri veya limit emri arasında seçim yapmanız istenecek. Bu emir türlerini bilmeniz önemlidir.

Bir piyasa emri, hisse alış işleminizi hemen gerçekleştirir ve işlem sırasında mümkün olan en iyi fiyattan hisseleri satın almanızı sağlar. Lakin Tesla gibi hızlı iniş çıkışlara sahip bir hisse senedinde satış emrinizin gerçekleştiği anda piyasa emri bazı olumsuzlukları beraberinde getirebilir. Örneğin hisselere daha fazla ödeme yapmanız gerekebilir. Farklı bir şekilde Musk’ın fütursuzca tweet attığı bir anda işlem gerçekleştiriyorsanız, avantaja geçerek hisselere daha az ödeme de yapabilirsiniz.

Bir limit emri, hisselere ödemek istediğiniz fiyatı sizin belirlemenizi sağlar. Bir fiyat belirlersiniz ve hisse o fiyata denklendiğinde alış işleminiz gerçekleşir. Mesela, Tesla hisseleri 305 dolardan işlem görüyorsa ve siz 300 dolar ödemek istiyorsanız limit fiyatlı emir verirsiniz. Hisse fiyatı 300 dolara indiğinde alış işleminiz gerçekleşir.

Emir tipini seçtikten sonra nihayet Tesla hisselerini satın alabilirsiniz.

5. Yatırımınızı Takip Edin

Tesla ya da başka bir şirkete ait hisse senedi satın aldığınızda, hissedar olarak işinizin bu andan itibaren sona ereceğini düşünmeyin. Herhangi bir nokta hisse senedinin artık iyi bir yatırım olup olmadığına karar vermek için şirketi takip edip incelemeyi sürdürmek sizin elinizdedir. İşte bu nedenle akıllı bir hissedar gibi davranın ve şirketinize göz kulak olmayı ihmal etmeyin.

Tesla ya da başka bir şirketten hisse satın alsanız da, yapmanız gereken işlemler genellikle aynıdır. Daha fazla bilgi edinmek için yurt dışında işlem gören yabancı şirketlerin hisse senetleri nasıl alır adlı detaylı kılavuzumuza bakabilirsiniz.

Yağız Okan

Kişisel finans alanında uzmanlaşmış ve Sertifikalı bir serbest yazar olan Yağız Okan, 2014 yılında Konupara’ya katıldı. Anadolu Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık, ek olarak İktisat bölümlerinden mezunu olmasının yanı sıra, Finansal Okuryazarlık Sertifikası ve MEB Genel Muhasebe Sertifikasına sahip. Krediler, kredi kartları ve mevduatlar gibi bankacılık ürünleri ve kişisel finans konusunda uzman. E-posta: yagizokan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir