Tesla geçmişte olduğu gibi tekrar stratejik bir ortaklık kurmaya karar verebilir

Tesla’nın CEO’su Elon Musk geçen yıl Ağustos ayında bazı araç modellerinin koltukları ve bazı iç parçalarıyla ilgili zorluklar yaşadıklarını belirtmiş, satış ve üretim tahminlerini aşağıya çekmiş, bu da Tesla (TSLA) hisselerinin sert düşmesine sebep olmuştu.

Geçen sene Ağustos’tan bu yana zorlu süreçlerden geçmesine rağmen Tesla’nın hisseleri son 12 ayda yüzde 23 arttı. Şirketin satışa çıkışı yaklaşmakta olan uygun fiyatlı elektrikli aracı Model 3 için yatırımcıların büyük umutlarının hala tükenmediği net.

Elbette herkes Tesla için aynı umutları paylaşmıyor. Morgan Stanley analisti Adam Jonas, Tesla’nın yeni otomobilinin kısa vadede bir başarı yakalayacağına tamamen emin değil. Jonas, Tesla’nın 2017’de sadece 2.000 otomobil üreteceğini düşünüyor. Ayrıca şirketin 2024 yılına kadar 500.000 otomobil üretim kapasitesine ulaşması gerektiğini de ekliyor.

Tesla da 2020 yılına kadar üretim kapasitesini 500.000 adete çıkarmayı planladığını açıklamıştı. Hatta mevcut üretim kapasitesini planlanan rakama yaklaştırmak için nakit sıkıntısı çeken şirket geçtiğimiz yıl 6,8 milyon adet hissesini satacağını da duyurmuştu.

Tesla’nın son yıllarda nakit sıkıntısı çekiyor olması bir sır değil. Goldman Sachs bankasının analistleri de şirketin nakit ihtiyacına dikkat çekiyorlar fakat tahmin edilebileceği gibi bunun iç açıcı olmadığını belirterek, şirket hisselerinin yüzde 30 değer kaybedeceğini öngörüyorlar.

Tesla’nın CEO’su Elon Musk daha önce yaptığı açıklamada Model 3 için Temmuz ayında üretime başlayacaklarını söylemişti fakat şirketin nakit sıkıntısı göz önüne alındığında muhtemelen öngörülen tarihte üretime başlamaları çok da mümkün olmayacak gibi gözüküyor.

Hedefler, tahminler ve şirketin hızla artan masrafları ortadayken, yaklaşan uygun fiyatlı elektrikli araç Model 3, yatırımcıları hala umutlandırıyor ama gözden kaçırılan asıl büyük soru, Tesla’nın Nevada’daki Model 3 ve Gigafactory pil fabrikasını kurma masraflarını nasıl karşılayacağı.

Morgan Stanley analisti Adam Jonas bu hafta Çarşamba günü yayımladığı notunda yazdığı gibi masraflar artmaya devam ederken, Tesla, başka bir şirketle ortaklık kurabilir.

Geçmişe bakıldığında Tesla’nın daha önce de benzeri ortaklıklara giriştiğini söylemek mümkün. Şirket, daha önce Daimler, Panasonic ve Toyota ile çalışmıştı. Bu arada eklemek gerekiyor, çoğu kimse Tesla-Apple ortaklığı hayal etmişti, ancak bu şimdilik pek de mümkün görünmüyor.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu