Borsa

Twitter’ın NFL yayın haklarını kaybetmesi ne anlama geliyor?

Twitter dördüncü çeyrekte Wall Street’i gerçekten hayal kırıklığına uğrattı, ancak şirket ve yatırımcılar yeni bir NFL ortaklığı konusunda dün geceye kadar oldukça heyecanlıydı.

Twitter, geçtiğimiz sezon NFL yayın haklarını almış ve karşılığında 10 milyon dolar ödeme yapmıştı. Bazı pürüzlere rağmen bu, Twitter için başarılı bir anlaşma olmuştu. Yayınlar ve kullanıcılardan gelen tepkiler olumluydu. Aynı zamanda reklamverenler de sonuçlardan oldukça memnun görünüyordu. Şirket, anlaşmayı yenilemek ve yeni sezon yayın haklarını elinde tutmaya devam etmek için beklendiği gibi bir teklifte daha bulundu fakat Wall Street Journal’a göre Amazon’la girdiği rekabete yenik düştü.

Twitter her şeye rağmen NFL ortaklığı konusunda gelecek sezonlarda imkânları zorlayacağının sinyallerini veriyor olsa da Amazon’dan daha fazla harcama yapmaya niyetli olmadığı takdirde bu pek de mümkün olacak gibi görünmüyor.

Üstelik bu daha büyük bir soruna da işaret ediyor. Çünkü birçok teknoloji şirketi bugünlerde kaliteli içerik istiyor ve bunun karşılığını ödemek için hazırda bekliyor. Twitter’dan daha büyük piyasa değerine sahip olan Amazon’a karşı şirketin tekrarlanacak bir “teklif savaşını” kazanması zor gözüküyor. Zira Amazon da Prime müşteri tabanını genişletmek için bolca harcama yapmaya razı. Bu durum kaynakları kısıtlı olan Twitter’ı kendisinden daha büyük kaynaklara sahip farklı teknoloji şirketleri ile anlaşmazlıklara ve tekrarlanan yenilgilere sürükleyebilir.

Gelişme sonrasında hem Twitter hem de yatırımcılar, şirket için hızla artan maliyetleri görmeye başladı. Bu kayıpla, 2017 yılının Twitter için durgun bir yıl olacağı da iyice belirginleşti.

Twitter hisseleri Perşembe günü yüzde 1 düşüşle 14.39 dolara geriledi.

Burak Eroğlu

Burak, ekonomi başta olmak üzere küresel yatırım trendlerine yönelik yoğun araştırmalar yapıyor. Bütünleştirerek yazılara döktüğü araştırmalarını hem profesyonel hem de amatör yatırımcılar için karmaşıklıktan uzak bir tonda anlatıyor. Konupara için yazdığı 300’den fazla makalesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir