Borsa

Gelecekte Amazon.com Gibi Benzer Büyüme Görebilecek 3 Şirket Hissesi

Perakende devi Amazon.com, 1997 senesinde 18 dolardan halka arz edilerek borsada işlem görmeye başladı. Bu tarihte alınan 100 dolarlık bir Amazon hissesi şu anda 60.000 dolar değerinde.

Muhtemelen önemli bir fırsat kaçırdınız, lakin fırsatlar hiçbir zaman bitmiyor. Bu sebeple, tıpkı Amazon gibi benzer bir büyümeyi görebilecek şirketleri düşünmenin zamanı gelmiş olabilir.

Stifel analisti Scott Devitt, belirli sektörlerin Amazon’ları olduğunu iddia ettiği üç farklı şirket bulduğunu söylüyor. Analist, cuma günü paylaştığı notunda Wayfair, Zalando ve MercadoLibre şirketlerini alanlarının Amazon’u olarak nitelendirerek hisselerine yönelik hedef fiyatlarda artırıma gitti.

Devitt, üç şirketin de gelecekte Amazon gibi bir büyüme görebileceğini ifade ediyor.

Wayfair

Wayfair, mobilya ve diğer birçok ev eşyasını internet üzerinden satan bir şirket. Wayfair lojistik, teknoloji ve uluslararası büyümeye önemli yatırımlar yapıyor. Ev eşyaları piyasası, Kuzey Amerika ve Batı Avrupa’da 400 milyar dolar büyüklüğünde ve bunun bir kısmını internet alışverişleri oluşturuyor. Haliyle bu da Wayfair’in büyümesi için yeterli bir alan sağlıyor.

Wayfair hisseleri şu anda New York Borsasında 68 dolardan işlem görüyor. Devitt, hisse senedinin yüzde 14 artarak 78 dolar olacağını düşünüyor.

Zalando

ABD’de faaliyet gösteren Zappos.com’u andıran ve hatta zamanında bu benzerliğiyle tartışmalara neden olan Zalando, Avrupa’nın giyim alanında en büyük e-ticaret sitelerinden biri. Şirket son zamanlarda alışverişlerde aynı gün kargo ve Almanya’da başlattığı “özellikli” üyelik programıyla göze çarpıyor. Yüksek bir getiri oranına sahip olan Zalando, kâr sağlamaya devam ederken, bazı markalarla da yeni ortaklık anlaşmaları yapmaya devam ediyor.

Frankfurt Borsasında işlem gören Zalando hisseleri şu anda 40 € seviyesinde. Devitt, şirket hisselerinin yüzde 12 artarak 45 € ‘ya çıkabileceğini düşünüyor.

MercadoLibre

Devitt’in “Latin Amerika’nın Amazon’u” olarak tanımladığı MercadoLibre, Latin Amerika’da e-ticaret şirketi olarak faaliyet gösteriyor. Şirketin son zamanlarda ücretsiz kargo ve sadakat programı gibi stratejilerle bölgede her geçen gün ağırlığını hissettirdiği belirtiliyor. Şirketin güçlü bir büyüme potansiyeli ve etkileyici bir pazar payı var.

MercadoLibre hisseleri Nasdaq’ta 245 dolar seviyesinde işlem görüyor. Devitt’in şirket hisselerine yönelik 275 dolar fiyat hedefi var ve bu da şu anki seviyeden yaklaşık yüzde 12 fazla.

Burak Eroğlu

Burak, ekonomi başta olmak üzere küresel yatırım trendlerine yönelik yoğun araştırmalar yapıyor. Bütünleştirerek yazılara döktüğü araştırmalarını hem profesyonel hem de amatör yatırımcılar için karmaşıklıktan uzak bir tonda anlatıyor. Konupara için yazdığı 300’den fazla makalesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir