Amazon ve Google hisseleri yüzde 80’den fazla değer kaybetti (Hatalı Verilere Göre)

Yatırımcıların en popüler veri kaynakları arasında yer alan Google Finans ve Yahoo Finance sitelerindeki yanlış hisse verileri, Pazartesi akşamı pek çok yatırımcıyı şaşkına uğrattı.

Sitelerde yer alan verilere göre, Amazon.com hisseleri yüzde 87 değer kaybederek 123.47 dolara gerilemişti. Google’ın ana şirketi Alphabet hisselerinde de yüzde 80’den fazla kayıp yaşandığı gözüküyordu.

Hisselerde yalnızca kayıplar söz konusu değildi. Yayınlanan verilere göre, ortalama 20 dolar olan Mattel hisseleri yüzde 473 yükselerek 123.45 dolara, ortalama 33 dolar olan eBay hisseleri ise yüzde 253’lük yükselişle 123.47 dolara çıkmıştı.

Sorun kısa sürede çözüldü ve hatalı veriler geri çekildi. Sorunun, Google ve Yahoo’ya veri hizmeti sağlayan üçüncü taraf firmalarının, dağıtılan test verilerini yanlışlıkla yayına almalarıyla ortaya çıktığı belirtiliyor. Zira Nasdaq’ın resmi internet sitesinde hisse verileriyle ilgili herhangi bir hatalı bilginin yayını söz konusu olmadı.

Google, Finans servisi için gün sonu verilerini SIX Financial Information, Gün içindeki verileri ise Interactive Data Real-Time Services firmaları aracılığıyla yayınlıyor. Şu ana kadar veri sağlayıcı iki firmadan da konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

Hatalı verilerin yayınlandığı esnada Business Insider’ın yakaladığı bazı ekran görüntüleri şu şekilde:

Google: Değer kaybı yüzde 86

Amazon: düşüş yüzde 87

Apple: diğerlerine göre daha az hasarlı, sadece yüzde 14 geriledi

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu