Cepten Hisse Senedi Alım Satım İşlemi

21.01.2022

Birçok mecradan yapabileceğiniz hisse senedi alım satım işlemlerini cepten mobil uygulamalarla da yapabilirsiniz. Aracı kurumlar arasında bankalar bana göre bu konuda uzman ve güvenilir brokerlar arasında yer alıyor.

Ben bu yazıda bir bankanın mobil uygulamasını kullanarak hisse senedi alım satım işlemlerinin nasıl gerçekleştirilebileceğini sizlere göstermek istiyorum. Oturduğunuz yerden kolayca hiçbir bilgiye dahi gerek duymadan sıradan bankacılık işlemleri yapabiliyor gibi cepten hisse alım satımı yapabiliyoruz.

İlk aşamada hisse senedi alacağınız veya satacağınız banka uygulamasını açın ve genelde “Yatırım” menüsü altında bulunan “Hisse senedi” alt kategorisini seçin. Bu kategoride alış mı, yoksa satış mı yapacağınızı seçeceksiniz. Yazı da alım anlattığımdan dolayı “Alım” seçimini yapın.

Hisse Senedi Alım

Hisse Senedi Alım

Seçiminizin ardından ekranınıza birçok hisse adı gelecek. Almak istediğiniz hissenin adını muhtemelen ekranınızın üst kısmında bulunacak arama kutusundan da seçebileceksiniz. Ben deme amaçlı olarak, “DOHOL” hissenini tercih ettim.

Hangi hisse senedi tercih ederseniz edin sonraki ekranda karşınıza ödeme bilgileri gelecek. Bu ekranda belirlediğimiz hisseden kaç adet almak istediğimizi ya da belirli bir para karşılığıyla kaç adet hisse senedi alabiliyorsak bunun seçimini yapmamız gerekecek.

Hisse Senedi Alım Ekranı

Hisse Senedi Alım Ekranı

Gördüğünüz gibi alış ekranında hisse adı, hisse fiyatı ve son fiyat güncellemesine ilişkin bilgiler yer alıyor. Bu ekranda almak istediğiniz hisse adedini giriyorsunuz ve en altta yer alan seanslar seçimini yaptıktan sonra hissenizi almış oluyorsunuz.

Unutmayın ki, hisse senedi alım satım işlemlerinde kazanabilmek için düşük fiyattan alıp, yüksek fiyata satmanız gerekmekte. Yani, fiyatının yükseleceğini düşündüğünüz hisse senetlerine yönelmeniz mantıklı olacaktır. Daha öncesinde yazmış olduğumuz Hisse Senedi Nasıl Alınır? adlı yazımızda diğer alternatif alım yöntemlerini görebilirsiniz.

YORUMLAR

 1. Fırat Çakır dedi ki:

  Hisse alım satım işlemleri kolaylaştı eskiden böyle değildi işte şimdi cep telefonlarından bile hisse senetleri alınıp satılabiliyor zor olan tek şey alınabilecek hisse senedi bulmak. O da detaylı meşakkatli analiz gerektiriyor. Saygılar.

 2. Kuvzel dedi ki:

  Hisse senedi almak kolay her yerden alınır da önemli olan kazandıracak hisse senedini almak ve tabi ki sonra satmak.

 3. zfer dedi ki:

  Yazıdan aklımda kalanlar iş bankası’nın işcep uygulaması, apple’ın iphone’u, turkcell ve doğan holding hisseleri.

 4. Mustafa dedi ki:

  Geçen yazıyı okuduğumda hisse alım denemesi yapmak istedim. Telefonumdan hisseleri açtım ama hisse almak yerine 2 adet yatırım fonu aldım. Alışıyorum sanırım bu yatırım işine. Yazı için teşekkürler. (Musti)

 5. Bora dedi ki:

  Yalnız bağlantı verilen diğer yazıda hisse senedi fiziki olarak alınır anlamına gelen yanlış bir cümle var. Takıntı oldu düzeltilmesi gerekiyor bilginize.

  1. Editör dedi ki:

   Selamlar, bahsettiğiniz yazının içinde yer alan cümlede fiziki olarak elinde hisse senedi bulunduran yatırımcılarla ilgili bir bilgi verilmiş fakat karışık durumu düzeltme adına yazıyı güncelledik. Geri bildirim için teşekkürler.