Yatırım

Döviz Kurlarını Etkileyen 8 Önemli Faktör

Döviz kuru bir ülkenin ekonomik durumunu göreceli olarak anlamanın en önemli yollarından biridir. Bir ülkenin para biriminin döviz kuru o ülkenin ekonomik stabilitesi hakkında bilgi verir; bu yüzden de her ülke tarafından sürekli kontrol edilen bir şeydir. Eğer yurt dışına para göndermek, yurt dışından para almak veya yatırım yapmak gibi niyetleriniz varsa ülke para birimlerinin kuruna sizin de dikkat etmeniz gerekir.

En basit haliyle tanımlamak gerekirse, bir ülkenin para birimini diğer bir ülkenin para birimine dönüştürürken kullanılan oran döviz kuru olarak ifade edilir. Döviz kuru, söz konusu para birimine olan arz ve talep kuvveti ile günlük olarak değişebilir. Bu nedenle yurt dışı ile para alışverişi yaparken döviz kuru oranlarını neyin belirlediğini bilmek gerekir.

Bu makalemizde döviz kurunun varyasyonlarını ve dalgalanmalarını belirleyen faktörleri inceleyerek ve dalgalanmalara nelerin sebep olduğuna bakarak döviz kurlarını nelerin etkilediğini anlamanız için size yardımcı olmaya çalışacağız. (Ayrıca bakınız: Döviz Kuru Hakkında 7 Temel Bilgi)

1. Enflasyon Oranları

Piyasa enflasyonundaki değişimler döviz kuru oranlarını da etkiler. Enflasyon oranları düşük olan bir ülkenin para birimi, enflasyon oranı yüksek olan bir ülkenin para biriminden daha çok değer görür. Enflasyon düşükse mal ve hizmetlerin bedeli daha yavaş yükselir. Enflasyon oranlarını sürekli düşük tutan bir ülkenin para biriminin değeri artacak, enflasyon oranları yüksek bir ülkenin para biriminin döviz kuru düşecek ve bu beraberinde yüksek faiz oranlarını getirecektir.

2. Faiz Oranları

Faiz oranlarındaki değişiklik para biriminin değerini ve ülkenin para biriminin dolar kurunu etkiler. Forex oranları, faiz oranları, ve enflasyon birbirleriyle ilişkilidir. Faiz oranlarındaki artışlar daha iyi geri dönüş oranları verdiği için yabancı yatırımcıyı çekecek, böylece ülkece daha fazla döviz girecek ve bu ülkenin para biriminin kurunun yükselmesine neden olacaktır.

3. Ülkenin Cari Hesabı ve Ödemeler Dengesi Bilançosu

Ülkenin cari hesabı o ülkenin ticari dengesini ve yabancı yatırımdan kazandığı parayı yansıtır. Cari hesap ihracat, ithalat ve borç gibi her türlü hareketi içerir. İthalatın ihracattan daha yüksek olması nedeniyle cari hesapta oluşacak açıklar ülkenin para biriminin değer düşüşüne uğramasına neden olur. Bu nedenle ödemeler bilançosu dengesi yerel para biriminin kurunu etkiler.

4. Kamu Borcu

Kamu borcu, bir ülkeyi yöneten devletin sahip olduğu borçtur. Kamu borcu yüksek olan bir ülkeye döviz girişi daha az olacağı için enflasyon oluşur. Eğer tahminler bir ülkenin borçlu duruma düşeceğini gösterirse yabancı yatırımcılar ellerindeki tahvilleri açık piyasada satarlar. Sonuç olarak ülke para biriminin döviz kuru düşer.

5. Ticaret Hadleri

Cari hesaba ve ödemeler bilançosuyla alakalı bir kavram olan ticaret hadleri ülkenin ithalat ve ihracat fiyatları oranıdır. Bir ülkenin ticaret haddi ihraç edilen ürünlerin fiyatı ithal edilen ürünlerin fiyatından daha hızlı arttıkça artar. Bu daha fazla kazanç, dolayısıyla tutarlı bir para birimi, dolayısıyla da para biriminin değer artışına yol açar. Bu da döviz kurunu yükseltir.

6. Politik Stabilite ve Performans

Bir ülkenin politik durumu ve ekonomik performansı da para biriminin gücünü etkiler. Politik çalkantı riskinin az olduğu ülkeler yabancı yatırımcılar için daha çekicidir. Bu nedenle yabancı yatırım potansiyeli politik stabilitenin daha sağlam olduğu ülkelere yönelmeye meyillidir. Ülkede dövizin artışı ülkenin yerel para biriminin de değerinin artmasına yol açar. Sağlıklı ticaret politikaları olan bir ülke, para biriminin değeri konusunda şüpheye yer bırakmaz. Fakat politik karışıklıklara gebe bir ülkenin döviz kurları düşecektir.

7. Durgunluk

Bir ülkede bir durgunluk yaşadığında, faiz oranlarının düşmesi ve ülkeye yabancı sermaye giriş şansının azalması muhtemeldir. Böylece bir ülke durgunluk dönemine girdiği zaman faiz oranları düşeceği için ülkeye döviz girişi de azalır. Bunun sonucunda yerel para birimi zayıflar ve döviz kurları düşer.

8. Spekülasyon

Bir ülkenin para biriminin değerinin artması bekleniyorsa o para birimine olan talep kar potansiyeli nedeniyle artacaktır. Bunun sonucunda yerel para biriminin değeri yükselir ve ülkenin yerel parası değer kazanır. Tam aksi bir durumda ülke para biriminin değerinin düşeceği beklentisi varsa yerel para biriminin değeri düşer ve ülkenin parası değer kaybeder.

Sonuç olarak, yukarıda döviz kuru oranlarının dalgalanmasına neden olan en önemli faktörleri sıralamış olduk. Bu faktörlerin güncel durumunu biliyor olmanız planlamalarınız için en uygun zamanı bulmanızda yardımcı olacaktır. Potansiyel düşüşlere maruz kalmamak döviz kurlarını etkileyen bu faktörlerin yaratacağı etkileri mutlaka bilmeniz gerekiyor.

Bir Yorum

  1. Son günlerde dolar aldı başını gidiyor. Sallantıda olan ülke ekonomisi korona ile birlikte batma noktasında geldi. Keşke hükümet savurganlık yapmadan daha önceden önlem almış olsaydı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu