Yatırım

Ekonomik Krizde Neye Yatırım Yapmalı

Ekonomik kriz zamanlarında yalnızca para kaybedileceğini düşünüyorsanız büyük yanılgı içerisinde olduğunuzu söylemeliyiz. Bu yazı yazıyı ekonomik krizde yatırım yaparak, parasına değer kazandırmış bazı yatırımcıların örneklerini verebilmek adına hazırladık.

Son zamanlarda ve geçmişten beri hepimiz finansal krizlerle boğuşmak durumunda kalmışızdır. Bu krizler esnasında birçok insan varını yoğunu kaybedebiliyor ve belki bilmiyoruz ama birçoğu hala durumunu iyileştirmek için mücadele ediyor. Ekonomik kriz sırasında büyük kayıplar yaşamadan hayatta kalanlar şanslı. Sizce, bu şans ile yetinmeli miyiz?

Sorunun cevabı elbette kişiden kişiye göre farklılık gösterecektir ama bu sorunun cevabını “HAYIR, YETİNMEMELİYİZ” olarak verenlerde var. Ne de olsa finansal kriz zamanında onlar hayatta kalmakla yetinmeyip, zenginleştiler. Çoğunu bilmiyoruz ama dünya, kriz esnasında parasına para katan iki kişiyi çok iyi biliyor. Yazının devamında sizler de onları tanıyacaksınız.

Bir kriz çıktığında siz ne yapıyorsunuz?

A) Oturup karaları bağlamak

B) Elde kalanı kurtarmaya çalışmak

C) Arkanıza yaslanıp, paranızın buharlaşmasını izlemek

D) Fırsat yaratmaya çalışmak

Eğer yukarıdaki soruyu “fırsat yaratmaya çalışmak” şeklinde seçtiyseniz, kilit noktayı biliyorsunuz demektedir. Bilmeyenlere söyleyelim, kilit nokta: fırsatları fark edip, ortaya çıktıklarında nasıl davranacağınızı bilmektedir.

Kriz Zamanında Doğru Yatırımla Kazananlar

1992 yılında 62 yaşında hayatı ilk kez yaver gitmeye başlayan George Soros, İngiltere’nin, İngiliz sterlinini Döviz Kuru Mekanizması’nın (ERM) şart koşmuş olduğu sıkı döviz kuşağı içinde tutmak için gereken yüksek faiz oranlarını idame ettiremeyeceği spekülasyonunu yapmıştır. George Soros kendince artmaya devam eden yüksek işsizlik oranı ve zayıf ekonomiyle İngiltere’yi, Avrupa Döviz Kuru Mekanizması’nı terk etmeye ve oranları düşürmeye zorlayacağına inanıyordu.

George Soros - Görsel: albiontribune.com
George Soros – Görsel: albiontribune.com

Soros, edinebildiği kadar çok bono, repo, döviz, hisse senedi gibi menkul kıymet kullanarak, İngiliz sterlininde 10 miyar dolarlık büyük bir miktarda açık pozisyon alarak, bu spekülasyonunu uygulamaya başlamıştır. Soros’un bu eylemlerinin ardından İngiltere’nin Avrupa Döviz Kuru Mekanizması’nı terk edeceğini düşünen çoğu insan sterlin satarak riskleri artırırken Soros, karına kar ekliyordu. İngiliz Merkez Bankası pes edene kadar sterline hücum eden Soros, sonuç olarak bir ay sonra 2 milyar sterlin kar elde etti.

Şimdi ikinci fırsatçıyı tanıyalım. Belki duymuşsunuzdur, dünyanın en büyük sermaye fonlarından biri olan Templeton Growth Fund’un sahibi, adı Sir John Templeton.

Sir John Templeton - Görsel: crossingwallstreet.com
Sir John Templeton – Görsel: crossingwallstreet.com

John Templeton, kendince dindar ve muhalif bir düşünceye sahipti. Genellikle düşen hisseleri alarak, çıkış yapmayı seven biri olarak tanınırdı. Sermaye fonu Templeton Growth Fund’un iflas edeceği söylentileri yayılınca bir otomobil üreticisinin üzerine gitti ve adeta abandı! 1980’li yılların sonuna doğru komünistlerden geçilmeyen Peru’ya büyük servet döktü. Her zaman alıcı olmasa da 2000’li yıllarda herkes teknoloji şirketlerine ait hisseleri alırken Templeton, binlerce teknoloji firmasından açık pozisyon almıştır. Yakalayabildiği fırsatlar her zaman karşımıza çıkamasa da inanılmaz fırsatlar olduğu ve bir yerlerde bekledikleri kuşkusuz bir gerçek.

Konu başlığımıza dönecek olursak, ekonomik krizde neye yatırım yapmalı sorusunun cevabı çok açık. Doğru kullanım, doğru yöntem ve yakalanan fırsatlarla yapılan her yatırım mübahtır. Yukarıdaki iki örnekte zaten bize bunu gösteriyor. Dilerseniz, birbirinden farklı yatırım tavsiyelerine kategorilerimizden göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu