Yatırım

Musk ve Buffett’ın ilginç atışması yatırım felsefesi farklılıklarını açığa çıkardı

Elon Musk’ın Warren Buffett’ın kale hendeği (moats) yatırım teorisini alaya almasından sonra iki milyarderin şeker örneği üzerinden yürüttükleri tatlı atışmaları bu haftaya da yansıdı.

Bu atışma, iki büyük ismin yatırım tarzlarındaki temel farklılıkları da vitrine çıkardı.

Moat (Kale Hendeği) nedir ve Elon bunun neden bayağı olduğunu düşünüyor?

Ekonomik anlamda Buffett tarafından popülerleştirilen ‘kale hendeği’ terimi belirli bir işletmeyi rakiplerinden ayıran rekabet avantajı anlamına geliyor ve Buffett’ın yatırımını isteyen her işletme için bu bir gereklilik durumunda.

Elon Musk bu kavram için geçen hafta “hendekler bayağı” demişti. Musk’a göre “Önemli olan yeniliğin (icadın) ilerleme hızı.”

See’s şekerlerinin sahibi Buffett, Musk için şakayla karışık “Elon belirli alanlarda devrim yaratmış olabilir ama şeker konusunda bizle boy ölçüşemez” diye cevap verdi.

Sonrasında ise Musk üst üste sarkastik twitler atarak “kale hendeği yapmak ve içini şekerle doldurmaktan” bahsetti ve bu esprili twitleri milyonların ilgisini çekti.

İki milyarder, zıt yatırım stratejileri

Buffett on yıllardır (See’s örneğinde 4 on yıl) stabil ve tekele yakın şirketlere yatırım yapıyor. Tam aksi yönde Musk ise hızla yayılıp patlama yapan ve yerleşik sektörlerin yerini almaya çalışan icatlara yaptığı yatırımlarıyla öne çıkan bir isim.

Berkshire Hathaway’in yaşlı kurt yatırımcısı Buffett ve Tesla kurucusu Musk arasındaki bu didişme, riskli, kısa vadeli icatlara yatırım ve oligopolcü uzun vadeli rekabet avantajının faydaları arasında daha derin tartışmaları da gündeme getirdi.

Konupara Ekibi

Konupara Ekibi, okuyucu ihtiyaçlarını analiz ederek para yönetimi, birikim, krediler, kredi kartları, kredi notu, mevduat hesapları gibi bankacılık ürünleri ve yatırım konularında araştırmalar yapıp kapsamlı yazılar hazırlıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir