Yatırım

En Karlı Altın Hesabı Hangi Bankada? 10 Tavsiye

En iyi altın hesabı, yatırımları etkin, karlı ve verimli bir şekilde yapmaya olanak sağlamaktadır. Değerli emtiaya yatırım yapmayı düşünen herkes en karlı altın hesabı hangi bankada sorusunu mutlaka kendine sormuştur.

Öyle ki altın yatırımlarını bir banka hesabı üzerinden yapma fikriyle ilgilenenlerin tasarruflarını bankaların ellerine teslim edeceği bir sır değildir. Bu nedenle de her tasarruf sahibinin, karlı ve verimli bir yatırım için bankalardaki en iyi hesap seçeneğini bulması gerekmektedir.

En iyi ve en karlı altın hesabı için araştırmalarımızı yaparken kapsamlı bir metodoloji kullandık. İncelemelerimizi Türkiye’nin en büyük bankaları bazında verileri, altın hesapları için makas aralıkları gibi detayları ve müşteri memnuniyetlerini analiz ederek tamamladık.

Sonuç olarak, yaptığımız araştırma ve incelemelerin doğrultusunda, aralarından seçim yapabileceğiniz bu kapsamlı listeyi sizler için hazırladık. İşte en iyi ve en karlı altın hesabı için alternatif bankalar, sundukları hizmetler ve özellikler:

1. Kuveyt Türk Altın Hesabı

Ülkemizde katılımcı bankacılığı alanında faaliyet gösteren Kuveyt Türk, altın hesabı açmak için en çok tercih edilen bankalar arasında bulunmaktadır. Bunun sebebi de bankanın yıllar boyunca sağladığı düşük makas aralıklarıdır.

Makas aralıkları, temelde altın alış ve satış fiyatları arasındaki farka işaret etmektedir. Makasta fiyat farkları ne kadar düşük olursa, yatırımcıların altın alış satış işlemlerinde daha yüksek karlar elde etmesi o denli mümkün olmaktadır.

Kuveyt Türk de aslında bu yönden ön plana çıkmaktadır. Çünkü Kuveyt Türk Altın Hesabı, geçmiş veriler de dikkate alındığında en düşük makas aralıkları sağlayan bankalar arasında dikkate değer bir yerde bulunmaktadır.

Tasarruf sahiplerinin Kuveyt Türk’ten bir altın hesabı açarak, düşük makas aralıkları ile gram cinsinden altın alış ve satışı yapmaları kuvvetle muhtemel karlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

Öte yandan banka, altın cari hesabı, ziynet altın katılma hesabı ve birikimli altına katılma hesabı gibi hesap türleri de sunmaktadır. Bu açıdan değerlendirildiğinde, Kuveyt Türk’ün altın bankacılığı hizmetleri konusunda ideal bir tercih olabileceğini söylemek gerekmektedir.

2. Ziraat Bankası Altın Hesabı

Güncel istatistiklere göre Türkiye’nin önde gelen bankaları arasında konumlanan Ziraat Bankası’nın altın hesabı da en çok tercih edilen mevduat ürünleri arasında yer almaktadır.

Ziraat Bankası, Vadesiz Altın Hesabı ve Vadeli Altın Hesabı olmak üzere tasarruflarını değerli emtia ile değerlendirmek isteyenler için iki farklı seçenek sunmaktadır. Her iki seçenek de tasarruf sahiplerinin altın alış satış işlemlerini masrafsız olarak gerçekleştirmelerine olanak sağlamaktadır.

Bu seçenekleri incelemek gerekirse örneğin, Ziraat Bankası Vadesiz Altın hesabı, yatırımcıların doğrudan altında yaşanan fiyat hareketlerinden yararlanmasını mümkün kılmaktadır.

Vadeli altın hesabı ise hem altının fiyat hareketlerinden yararlanmak isteyenler hem de hesabındaki altın varlıklarından bir miktar faiz elde etmek isteyenler için ideal bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bütün bu çerçevede ele alındığında, Ziraat Bankası Altın Hesabı, vadesiz veya vadeli türleri TL ve USD döviz cinsinden alış satışları mümkün kıldığı için iyi bir alternatif olarak değerlendirilmektedir.

3. Halkbank Altın Hesabı

En iyi altın hesabı listesinde dikkate değer bir başka banka olan Halkbank; Vadesiz Altın Mevduat ve Vadeli Altın Mevduat olmak üzere iki çeşit seçenek sunmaktadır.

Vadesiz Altın Mevduat hesabı ile tasarruf sahiplerinin gram cinsinden diledikleri tutarda altın alış satışı yaparak doğrudan altında yaşanan değer yükselişlerinden faydalanmalarını sağlamaktadır.

Halkbank’ın Vadeli Altın Mevduat hesabı ise gerek altının değer kazanımından yararlanmayı mümkün kılmakta gerekse de hesaptaki varlıklara yönelik faiz kazancı elde etmeyi sağlamaktadır.

Diğer tüm bankalarda olduğu gibi, Halkbank Altın Hesabı türleri de Türk lirası, Amerikan doları ve Euro gibi para birimleri cinsinden sarı metali alıp satmayı mümkün hale getirmektedir.

4. İş Bankası Altın Hesabı

Vadesiz Altın Hesabı ve Vadeli Altın Hesabı türlerinde alternatifler sunan İş Bankası, tasarruf sahiplerinin ihtiyaçlarına yönelik sağladığı seçenekler vasıtası ile kesinlikle bir adım öne çıkan bankalar arasında yer almaktadır.

İş Bankası’nın sunduğu Vadesiz Altın Hesabı, diğer bankalar gibi, yatırımcılara direkt olarak altın fiyatlarındaki hareketleri yansıtmakta ve bu yönde bir getiri sağlamaktadır.

Bankanın bir diğer mevduat ürünü Vadeli Altın Hesabı ise hem altındaki fiyat hareketleri üzerinden kazanım sağlamaya olanak sağlamakta hem de vadeye dayalı benzer araçlar gibi yatırımcılara faiz getirisi sunmaktadır.

Dijital kanallara yaptığı yatırımlarla da adından sıklıkla söz ettiren İş Bankası, internet şubesi ve mobil uygulama seçenekleri ile de altın hesabı için tercih edilebilecek bir banka olarak ele alınmalıdır.

Genel olarak değerlendirildiğinde de, İş Bankası Altın Hesabı mevduat ürünlerinin, Türk lirası, USD veya EUR cinsinden altın alış işlemlerini mümkün kılması ve dijitalde sağladığı kolaylıklar nedeni ile tercih edilebilecek seçenekler arasında yer aldığını belirtmek gerekmektedir.

5. Garanti BBVA Altın Hesabı

Geçtiğimiz yıllarda, İspanyol bankacılık devi BBVA ile stratejik ortaklık gerçekleştiren Garanti Bankası, kısa bir süre önce Garanti BBVA adını aldı. Bankacılık faaliyetlerini de bu isim altında sürdürmeye başladı.

Garanti BBVA, günümüzde hala mevduat ürünleri için tercih edilen önemli bir banka konumunda bulunmaktadır. Garanti BBVA, altın hesabı çeşitleri ile altına yatırım yapmak isteyen tasarruf sahiplerine cazip fırsatlar sunmayı sürdürmektedir.

Garanti BBVA, Vadesiz Altın Hesabı ve Birikimli Altın Hesabı olacak şekilde iki tür ürün sunmaktadır. Vadesiz altın hesabı ile yatırımcıların gram bazında alış satış yaparak altındaki fiyat oynaklığından faydalanması mümkün olmaktadır.

Garanti BBVA’nın Birikimli Altın Hesabı ise düzenli şekilde altına yönelik birikim yapmak isteyen tasarruf sahiplerine özel geliştirilmiş bir mevduat ürünüdür.

Bu mevduat ürünü ile yatırımcılar bir talimat ile düzenli olarak diledikleri tutarda altın alımı yapabilmektedir. Böylece de altın alımları belirli bir düzende gerçekleştirilebilmektedir.

6. VakıfBank Altın Hesabı

En karlı altın hesabı hangi bankada keşfinde bir sonraki finansal kurum olarak hiç kuşkusuz ki değerlendirilmesi gerekenler seçenekler arasında VakıfBank yer almaktadır. Bankanın müşteri memnuniyeti bakımında da ön planda olduğunu söylemeden geçmemek gerekmektedir.

VakıfBank, Altın Çağı Hesabı ürünü ile altına yatırım yapmak isteyen tasarruf sahiplerine çeşitli avantajlar sunmaktadır. Esasen diğer bankalarda olduğu gibi VakıfBank da benzer olarak 0,01 gram ve katları olacak biçimde talep edilen tutara göre alış satış işlemlerine müsaade etmektedir.

Genel olarak, VakıfBank Altın Hesabı sayesinde, yine tasarruf sahiplerinin altın değer kazandıkça birikimlerin de değer kazanmasına olanak sağlayan bir mevduat ürünü sunmaktadır.

Bütün bu çerçevede etraflıca değerlendirildiğinde, özellikle müşteri memnuniyetleri de göz önüne alındığında, VakıfBank’ın iyi bir seçenek olduğunu belirtmek gerekmektedir.

7. Akbank Altın Hesabı

Akbank’ın sunduğu Altın Mevduat Hesabı isimli ürün sarı metale yönelik birikim yapmak isteyenler için bir başka alternatif seçenek arasında bulunmaktadır.

Diğer pek çok bankanın sağladığı cazip avantajlar gibi Akbank Altın Hesabı da yatırımcıların ilgili bankada bulunan vadesiz Türk lirası, ABD doları veya Euro para birimi cinsinden altın alım satımı yapmalarına olanak sağlamaktadır.

Tıpkı diğer altın hesaplarına benzer şekilde Akbank’ın sunduğu altın mevduat hesabından da azami 0,01 gram olacak şekilde alım ve satımı yapılabilmektedir. Tasarruflarını altın olarak değerlendirmeyi isteyenler için Akbank’ın sunduğu altın hesabı da dikkate değer bir alternatiftir.

8. Yapı Kredi Altın Hesabı

Yapı Kredi, şu anda yalnızca vadesiz altın hesabı ürünü sunmaktadır. Yapı Kredi Altın Hesabı ile birikimlerini altın ile değerlendirmek isteyenler altın fiyatları üzerinde gerçekleşen değer kazanımından kolaylıkla yararlanabilmektedir.

İş Bankası gibi dijital alanda önemli yatırımlar gerçekleştiren Yapı Kredi de bu anlamda öne çıkan bankalar arasında yer almaktadır. Bankanın sağladığı kolay internet şubesi kullanımı ve etkin mobil uygulaması dikkate değerdir. Özellikle alış satış işlemlerini bu kanallar üzerinden yapmak isteyenler için ideal bir seçenek olarak değerlendirilmelidir.

Yatırımcıların tıpkı döviz alım satımı yapar gibi Yapı Kredi Altın Hesabı üzerinden altına yönelik alış satış işlemleri yapması mümkün olmaktadır. Bunun yanı sıra yine bu mevduat ürünü ile minimum 1 TL’ye denk gelecek şeklinde gram bazında altın işlemleri yapılabilmektedir.

9. Enpara Altın Hesabı

Şubesiz dijital bankacılık hizmeti olarak masrafsız bir şekilde faaliyetlerini sürdüren Enpara.com, birçok mevduat ürününe ek olarak altın hesabı hizmeti de sunmaktadır.

Enpara.com’da şu an için vadeli altın hesabı ürünü bulunmamaktadır. Tasarruf sahipleri Enpara üzerinden herhangi bir açılış alt limiti olmadan vadeli altın hesabı açabilmektedir. Aynı şekilde diledikleri tutar karşılığında alış satış işlemleri yapabilmektedir.

Masrafsız bankacılık hizmeti olarak işlerini yürüten Enpara’da altın hesabına ek olarak TL, USD ve EUR para birimleri cinsinden ücretsiz olarak döviz hesapları açmak da mümkün olmaktadır.

Aslında bu özellikleri sayesinde yatırımcılar tasarruflarını Enpara Altın Hesabı ile birlikte diledikleri takdirde internet üzerinden açabilecekleri döviz hesapları ile değerlendirebilmektedir. Bu açıdan Enpara’nın önemli bir alternatif olduğunu söylemek gerekmektedir.

10. TEB Altın Hesabı

En iyi altın hesabı listesinde son olarak yer alması gereken bankalardan biri de hiç kuşku yok ki TEB’dir. TEB, vadesiz altın hesabı mevduat ürünü ile tasarruf sahiplerinin altın alım satımına imkan sağlamaktadır.

Bunun yanı sıra TEB’in tıpkı Enpara’ya benzer şekilde oluşturduğu şubesiz ve dijital bankacılık kanalı CEPTETEB de alternatifler arasında değerlendirilmesi gereken seçenekler arasında yer almaktadır.

CEPTETEB’den de tasarruf sahiplerinin masrafsız bir şekilde altın hesabı açmaları mümkün olmaktadır. Hem TEB Altın Hesabı hem de CEPTETEB Altın Hesabı benzer özelliklere sahiptir.

Ancak tabii ifade etmek gerekir ki, döviz cinsinden tasarruf seçenekleri ile de ilgilenen yatırımcılar için masrafsız olarak hesap açabilecekleri CEPTETEB’in TEB’e kıyasla daha doğru bir seçenek olacağını belirtmek gerekmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Altın hesapları ile ilgili sıkça sorular birkaç sorunun da bu inceleme altında yer alması gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü en iyi altın hesabı seçimi için tasarruf sahiplerinin birtakım temel bilgileri öğrenmeleri gerektiğine inanıyoruz.

Altın Hesabı Nedir?

Altın hesabı, tasarruflarını değerli emtialar arasında bulunan altın ile değerlendirmek isteyen kişilerin bankalar üzerinden açabileceği bir mevduat hesabı türüdür.

Altın hesapları; vadesiz altın hesabı, vadeli altın hesabı ve altın katılma hesabı olacak şekillerde açılabilmektedir. Her altın hesabının ortak özelliği, altının değerinde yaşanan yükseliş veya düşüşe paralel olarak, bunu tasarruf hesabına yansıtmaktır.

Vadeli altın hesabı ise altındaki fiyat hareketlerinden yararlanmaya ek olarak hesap sahiplerine bir miktar faiz getirisi de sağlamaktadır. Elbette, bu faiz getirisinin hesaptaki varlık miktarına göre değiştiğini de belirtmek gerekmektedir.

Altın katılma hesapları ise katılım bankaları üzerinden açılabilmektedir. İslami şartlara uygun olarak işletilen bu hesaplar muhafazakar tasarruf sahipleri için en doğru alternatiflerden birini oluşturmaktadır.

Altın Hesabı Özellikleri Nelerdir?

Altın hesapları genel olarak benzer temel özelliklerle sunulmaktadır. Yukarıda da listelediğimiz tüm altın hesapları benzer tüm özellikleri tasarruf sahiplerine sağlamaktadır.

Altın hesabı genel özellikleri şu şekildedir:

  • Çalınma, kaybolma ve hasar görme riski yoktur
  • İşçilik maliyeti ve düşük ayarlı gibi dezavantajlara sahip değildir
  • En az 1 TL karşılığı gramdan başlayan tutarlarda alım satım yapılabilmektedir
  • Alım satım işlemleri 7 gün 24 saat gerçekleştirilebilmektedir
  • Hesaplar genellikle 1000/1000 saflıkta (24 ayar) olarak açılmaktadır
  • Tüm hesaplarda 150 Bin Türk lirasına kadar devlet güvencesi bulunmaktadır

Altın hesaplarının bu tür avantajları göz önüne alındığında, tasarruf sahiplerinin altın hesapları aracılığı ile yatırım yapmaları makul görünmektedir. Ek bir incelemeye ihtiyaç duyuyorsanız, altın hesabı açmak mantıklı mı içeriğimize bakmanızı öneririz.

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Altın hesabı, hesap açılışı yapmak istenilen bir bankanın fiziki şube, internet şubesi veya mobil uygulaması üzerinden hem kolay hem de hızlı bir şekilde yapılabilmektedir.

Halihazırda internet şubesine de sahip olunan bir bankadan altın hesabı açmak isteniliyor ise, doğrudan tercih edilen dijital kanal aracılığı ile hesap açılış işleminin oldukça hızlı bir şekilde tamamlanması mümkün olmaktadır.

Özetlemek gerekirse, listemizde altın hesabı açılabilecek bankalara yönelik derinlemesine bilgilere yer verdik. Böylece ihtiyaçlara yönelik en iyi altın hesabının bulabileceğini umuyoruz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Kuveyt Türk altın hesabını tavsiye edebilirim. Altın hesabı açmak için çok banka araştırdım. Kısa vadede tutmayı düşünmediğimden Kuveyt’te karar kıldım. Açtık bakalım hesabı ve şimdilik bir sorun görmedim. Alış satış fiyatları uygun.

  2. Önceden İş Bankası kullanıyordum. Tavsiye üzerine Türkiye Finans’tan altın hesabı açtım. Daha avantajlı gibi geldi. Günün her saati anlık fiyatlarla alım satım yapılabiliyor. Türkiye Finans’tan şimdilik memnunum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu