En Sık Kullanılan Araçlardan: Yatırım Fonları Nedir?

Yatırım fonları, tasarruf sahiplerinden topladıkları paralar karşılığında, hisse senedi, tahvil / bono, ters repo gibi sermaye piyasası yatırım araçlarından ve altın gibi diğer kıymetli madenlerden oluşan portföyleri yönetirler. Yatırımcılar, bu fonların sahip oldukları portföy’ün bir kısmını temsil eden katılma payından yatırım amaçlı satın alarak fona katılım sağlamış olurlar. Bu sayede küçük tasarruflar ile temin edilmesi imkânsız olan, kazanç oranı yüksek menkul kıymetlere de yatırım yapılmasına olanak sağlar.

Küçük miktarlarla alınıp satılabilen bu fonlarla ilgili her türlü fiyat bilgilerine, gazete, internet, şubeler ve diğer alternatif kanallar aracılığıyla rahatça ulaşılabilir.

Ayrıca fonu portföy’üne alınacak menkul kıymetlerin dövize endeksli, sabit getirili ve hisse senedi gibi yatırım araçlarıyla bir araya getirilmesiyle oluşacak riskte en aza indirilecektir.

Fonlar ile Yatırım

Günümüze yatırım seçenekleri dünya da olduğu gibi ülkemizde de hızla artmaktadır. Kişilerin ihtiyaç ve beklentilerine cevap verecek nitelikte, güvenilir ve riski az olan en uygun yatırım türünün saptanması ve ileriki süreçlerde bunların çok iyi takip edilmesi, çok geniş bir zaman, tecrübe ve bilgi gerektirmektedir.

İşte bu sebeplerden dolayı, yatırımcıları bu yükten ve sıkıntıdan kurtaran, profesyonel kişilerin yönetimindeki yatırı fonları sayesinde, yatırımcılar vade takibi ve tahsil etme gibi kaynak ve zaman isteyen işleri takip etmek zorunda kalmadan gelir elde etmiş olacaklardır.

Yatırım Fonları Getirileri

Fonlara yatırım yapmak isteyen yatırımcı, fonun sahip olduğu portföy’ün bir kısmını temsil eden katılım belgesinden yatırım miktarı kadar alarak fona ortak olursunuz. Bu size 3 şekilde para kazandırır:

  1. Fon, sahip olduğu menkul kıymetlerden elde ettiği kar payı ve faiz gelirini fon portföy değerine yansıtır.
  2. Fon, elinde bulunan ve fiyatı yükselen menkul kıymeti satarsa sermaye kazancı elde edilir, bu da fon portföy değerine yansır.
  3. Son olarakta eğer fon, değeri yükselen menkul kıymeti satmıyorsa, katılım belgesinin değeri artar, yatırımcı da isterse bu katılım belgesini satarak kar elde edebilir.

Tabi yukarıdaki durumların tersi olduğunda da fon değer kaybeder ve yatırımcı da buna bağlı olarak zarar eder. Hangi fonlara yatırım yapabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız ya da daha fazla farklı yatırım araçları hakkında bilgi almak istiyorsanız, Yatırım kategorimizde yayınlara mutlaka göz atın.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu