Ethereum 500 dolara ulaşacak mı?

21.01.2022

Piyasa büyüklüğü bakımından kripto para birimleri arasındaki pazar hakimiyetiyle dikkat çeken Bitcoin ve Ethereum son iki günde rekor seviyeye ulaştı.

Uzun bir süredir yükselişte olan Bitcoin’in fiyatı TSİ 12.38 itibarıyla 9.659 dolara çıktı. Son birkaç gündür yükselişe giren Ethereum’un fiyatı da TSİ 12.38 itibarıyla 484 dolar seviyesine ulaştı.

Medyada sürekli bahsedilen bitcoin’in aksine, sayfalarda kendine daha az yer bulabilen Ethereum’a olan ilgi her geçen gün artıyor.

Aslına bakarsanız bu pek de beklenmedik bir durum değil. Zira Bitcoin’in yükselen fiyatı bazı trader ve yatırımcıları alternatif diğer dijital para birimlerine itiyor. Dahası Rusya’nın gayriresmi desteğini alması da Ether’i bir nebze daha cazip kılıyor.

Net değerinin yaklaşık yüzde 10’unu dijital para birimlerinde tutan milyarder Michael Novogratz, kısa bir süre önce yayınlanan Bloomberg röportajında Ether’in yeni bir seviyeye yükseleceğini dile getirdi. Novogratz, 2017 yılı sonunda Ether’in 500 dolara, bitcoin’in ise 10.000 dolara ulaşacağı öngörüsünü paylaştı.

Ancak Novogratz’ın bu tahmini, Standpoint Research kurucusu Ronnie Moas’un bitcoin’e yönelik 14.000 dolarlık tahmini ile karşılaştırıldığında daha ihtiyatlı gözüküyor. Geçen hafta müşterilerine gönderdiği bir notta, Moas, son 5 ay içinde dijital para birimleri ekosisteminde “olumlu gelişmeler” olduğunu ve özellikle bitcoin’in önündeki bazı engelleri aştığını yazdı.

Öte yandan, İngiltere merkezli banka alternatifi Revolut‘un CEO’su Nikolay Storonsky, CNBC’ye verdiği demeçte, her iki tarafın da (bitcoin ve ether) günlük işlemlerde kullanılma ihtimalinin “daha düşük” olması nedeniyle, bunların bir dolandırıcılık olmadığını ve altınla karşılaştırılması gerektiğini söyledi. Ayrıca Storconsky’ye göre, bitcoin işlemlerinin yüzde 99’u “spekülasyona dayalı” işlemlerden oluşuyor.

YORUMLAR

 1. buğra dedi ki:

  Paribu yanlış işler yaptı. Fiyat yükselince siteyi kapatıyorlar tavsiye etmem. Alacak arkadaşlar farklı borsalara yönelsin. Parayı da cüzdanda tutun. Ether yok zaten adamlarda.

 2. arda dedi ki:

  Kardeşim ether daha fazla yükselecek. Şimdiye kadar Paribu dan btc aldım ether alamıyoruz sanırım. BtcTurk te var. Az biraz alıp koymak lazım.

 3. Ghordius dedi ki:

  Ethereum sene sonuna kadar 500’ü rahat geçer. Sonrasında ethereum fiyatları ne olur tahmin edenler paylaşırsa faydalı olur. Bir de şu bitcoin “ameriganın oyunu” diyen arkadaş veya arkadaşlar konuyu açıklasın madem öğrenelim. Yoksa bir yerlerden sallamayı herkes yapar.

 4. Ozn dedi ki:

  Bence bitcoinin arkasında amerika var ama bunun bitcoini sağlam yapacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Amerika tıpkı el kaide, ışıd gibi bir süre kullanıp işi bitince atacak. Yeni operasyon para piyasalarında. Biraz araştırırsanız neden amerikanın böyle bir şey yaptığını anlarsınız. Ethere gelince bitcoini geçecek. Yazın bunu bir kenera.

 5. ekocu dedi ki:

  bu etherium’un en büyük kolpalardan biri