Yatırım

Ev Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Birikmiş paralarınızı değerlendireceğiniz belki de yıllardır hayalini kurduğunuz evi satın almak üzeresiniz. Sonradan herhangi bir sorun yaşamamak için ev alırken nelere dikkat etmeliyim? diye araştırdınız ve bu yazımıza geldiniz. Çok da iyi yaptınız, çünkü son zamanlarda basında çıkan bazı haberleri üzüntüyle izliyoruz.

Tasarruf sahipleri, konut bedelinin peşin ya da bir kısmını ödediği projelerinin teslim edilmediğinden hatta şantiye çalışmalarının bile durduğundan yakınıyor. Bu gibi sorunları yaşamamak adına sizler için ev alırken dikkat etmeniz gereken bazı durumları aşağıda listeledik.

  • Öncelik ev alacağınız inşaat firmasını iyice araştırın. Daha önce hangi projelerde bulunmuş, hakkında şikayet var mı yok mu öğrenin.
  • Satın alma sözleşmesini daima noter yoluyla yapın. Sözleşme yaparken, projeyle ilgili teknik şartname ve mahal belgelerini isteyin.
  • Ödeyeceğiniz bedel kadar banka teminat mektubu istemeyi talep edin.
  • İnşaatın imar durumu ve konut projesiyle ilgili, projenin yapılacağı bölgenin belediyesini arayıp bilgi alın. İnşaatın yapı ruhsatına sahip olduğunu teyit edin.
  • Projenin yapılacağı mahalleye, bölgeye gidin ve inşaat durumuna bakın. Satın alacağınız evin brüt ve net metrekaresini mutlaka öğrenin.
  • Senet imzalamayın eğer senet imzalarsanız “emre” değil, “nama yazılıdır” ibaresinin yazılı olduğundan emin olun.

Bunların dışında konut alırken şu hususlara da dikkat etmenizde fayda var;

Konutu yatırım sebebiyle alıyorsanız, getirilerinin size uygun olup olmadığına, kendiniz oturmak için alıyorsanız ihtiyaçlarınıza cevap verip vermediğine iyi karar verir. Örneğin, bir konutun yaşam kalitesini artıracak ya da düşürmeyecek olması önemlidir. Ulaşım, hastane, okul gibi alanlara yakın olmalıdır. Alacağınız evin sağlığınızı etkileyecek bölgelerde bulunmaması gereklidir, çimento fabrikası yakınlarında bir konut sahibi olmak pek de akıl karı değildir ya da baz istasyonlarının yakınlarında olan bir konutta yaşamsal anlamda risk taşıyabilmektedir.

Ayrıca, satın alacağınız konutta otopark, sosyal tesisler gibi alanlara ücret ödemenizin gerekli olup olmadığını öğrenin. Öte yandan konutunuz bir site içerisinde veya residence yapısı içinde yer alıyorsa aidat bedellerini önceden öğrenmeniz önemli olacaktır.

Ev alırken yukarıda yazdıklarımıza dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Aklınıza takılan bir şeyler varsa, sorularınızı bize iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir