Yatırım Fonları

Ak Portföy yönetimindeki BRIC Fonu 2016’da en çok kazandıran yatırım fonu oldu

Yatırım fonları gerek erişilebilir gerekse de profesyoneller tarafından yönetildiği için daha zahmetsiz tasarruf değerlendirme imkânı sunduğundan pek çok yatırımcının yatırım tercihleri arasında yer alıyor.

TEFAS sayesinde herhangi bir finansal kuruluşta bulunan yatırım hesaplarından farklı kuruluşlara ait fonların da alınabiliyor olması tasarrufları yatırım fonu alternatifiyle değerlendirme işini daha da kolaylaştırıyor. Bizlere de sadece yatırım ve vade tercihlerimizi belirlemek, stratejimizi oluşturmak; getiri ya da zarar durumlarını takip etmek kalıyor.

Geçen yıl, yani 2016 yılında tüm bankalardan yatırım yapılabilen yaklaşık 400 yatırım fonu arasında yatırımcılara en yüksek getiriyi Ak Portföy BRIC Ülkeleri Yabancı Hisse Senedi Fonu sundu. Geçen yıl Ak Portföy yönetimindeki BRIC Fonu %46,1 kazanç sağlandı.

Ak Portföy yönetimindeki BRIC Fonu, ağırlıklı olarak BRIC (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin) ülke borsalarında işlem gören ve büyüme potansiyeli yüksek olan şirketlere yatırım yaparak, BRIC ülkelerindeki getiri potansiyelini değerlendiriyor. 6 / 7 risk değeri verilen fon, uzun vadede getiri ve büyümeyi amaçlıyor.

Ak Portföy BRIC Ülkeleri Yabancı Hisse Senedi Fonu portföyü sürekli olarak Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin’de kurulmuş mevcut ya da gelirlerinin önemli bir bölümünü bu ülkelerden sağlayan, nakit akışı sağlam ve getiri potansiyeli yüksek şirketlerin hisse senetlerine yatırım yapıyor. Ayrıca, fon değeri, yatırım yapılan para birimlerinin Türk lirası karşısındaki dalgalanmalarını da yansıttığından yatırımcılar hem BRIC piyasalarında işlem gören şirketlere hem de BRIC ülkelerinin para birimlerine de yatırım yapmış oluyorlar.

Uzun vadeli getiri hedefliyorsanız kısa vadeli piyasa dalgalanmalarına takılmadan 1 yıl ve üzeri vade stratejisi belirleyerek BRIC ülke borsalarındaki büyüme potansiyeli olan şirket hisseleriyle tasarruflarınızı değerlendirmeyi düşünebilirsiniz.

Fon Hakkında Kısa Bilgiler

  • Portföy Yöneticisi: Ak Portföy Yönetimi A.Ş.
  • Para Birimi: Türk lirası
  • Yatırım Yapılan Varlık: Asya Hisse Senetleri
  • Halka Arz Tarihi: 29 Ocak 2010
  • Önerilen Yatırım Vadesi: Uzun vadeli (1 yıl ve üzeri)
  • Yönetim Ücreti: %2,9 (Yıllık yüzde)
  • Karşılaştırma Ölçütü : %100 MSCI BRIC INDEX
  • Vergi: %10 Vergi Stopajı (gerçek kişi) – %0 Vergi Stopajı (tüzel kişi)
  • Risk: 6 / 7

Ak Portföy BRIC Ülkeleri Yabancı Hisse Senedi Fonu analizi için bu sayfaya ve fona ilişkin tüm detaylar için KAP sayfasına göz atabilirsiniz.

Burak Eroğlu

Burak, ekonomi başta olmak üzere küresel yatırım trendlerine yönelik yoğun araştırmalar yapıyor. Bütünleştirerek yazılara döktüğü araştırmalarını hem profesyonel hem de amatör yatırımcılar için karmaşıklıktan uzak bir tonda anlatıyor. Konupara için yazdığı 300’den fazla makalesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir