Altın Fonu Nedir? Altın Fonu Getirisi Nasıldır?

Altın fonu, en değerli emtialar arasında yer alan altına yatırım yapmak için tercih edilebilecek yollar arasında yer almaktadır. Altın fonu getirisi ise genel olarak altının fiyat hareketlerine göre şekillenmektedir.

Bir altın fonu, emtiayı fiziksel biçiminde tutma ve saklama mecburiyeti olmadan yatırımcıların bu varlığa yatırım yapmalarının en avantajlı yollarından biridir. Bu nedenle de fiziksel olarak altın yatırımı yapmaya alternatif bir yol oluşturmaktadır.

Altın fonu da tıpkı diğer fonlar gibi, temel olarak bir yatırım fonu alt türünde sınıflandırılmaktadır. Bu fonlar, yatırımcıların altın fiyatlarındaki hareketlenmelerden yararlanmalarını sağlamaktadır. Ayrıca, ekonomide işler ters gittiğinde, riskten korunma aracı olarak da kullanılabilmektedir.

Altın Fonu Nedir?

Altın fonu, doğrudan veya dolaylı olarak fon toplam değerinin büyük bir bölümünü altın ve altına dayalı finansal araçlara yatıran bir yatırım fonu türüdür. Altın fonu, günlük olarak değerlenmekte olup tek fiyat üzerinden alım ya da satışı yapılmaktadır.

Altın fonlarında yatırımlar altın ve altına dayalı sermaye piyasası araçlarına yapılmaktadır. Bunlara altın üretimi gerçekleştiren, fiziki altın satışı yapan ve maden işleten şirketlerin hisse senetleri ya da altına dayalı kira sertifikası gibi finansal araçlar dahildir.

Altın fonları metayı fiziksel şekilde satın almak zorunda kalmadan bir varlığa yatırım yapmanın en avantajlı yollarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca, tıpkı fiziksel altın gibi kolayca nakde çevirmek de mümkün olmaktadır.

Bütün bunlara ek olarak, altın fonları portföy çeşitlendirmesi yapmak için de kullanılabilmektedir. Bu bağlamda altın fonlarının özellikle piyasalarda risk ve oynaklığın artış gösterdiği zaman dilimlerinde, önemli bir alternatif yatırım olarak değerlendirilmesi mümkündür.

Altın Fonu Nasıl Alınır?

Altın fonu, bankalar üzerinden alınabilmekte veya satılabilmektedir. Altın fonu almak için fonlara yatırım yapma olanağı sağlayan bir bankada hesap açmak yeterlidir.

Bankada bir hesap açıldıktan sonra yatırımcıların TEFAS aracılığı ile kendi banka hesapları üzerinden diğer tüm altın fonlarına ulaşması ve yatırım yapabilmesi mümkün olmaktadır.

Örnek vermek gerekirse, İş Bankası üzerinden bir hesap açıldığında, bu hesap üzerinden gerek İş Portföy Altın Fonu gerekse de Ziraat Portföy Altın Fonu veya Garanti BBVA Portföy Altın Fonu alınıp satılabilmektedir.

Tıpkı buna benzer şekilde, mesela Ziraat Bankası hesap açma işlemi sonrası yine TEFAS aracılığıyla diğer bankaların sunduğu altın fonlarına yönelik alım satım yapılabilmektedir. TEFAS bu anlamda yatırımcılara büyük kolaylık sağlamaktadır.

Altın fonu alımında yatırımcıların alış satış işlem saatlerine, fon yönetim ücretlerine, fonun içeriğine ve buna benzer diğer bilgilere bakması önem teşkil etmektedir. Bu şekilde yapılacak bir karşılaştırma doğru altın fonunu bulmak adına yatırımcılara fayda sağlayacaktır.

Altın Fonu Avantajları Nelerdir?

Standart bir altın yatırımı yapmaya yönelik benzer avantajların yanı sıra altın fonları çeşitli faydalar da sağlamaktadır. Portföy çeşitlendirmesi yapmak, belirsizliklere karşı korunmak ve fiziki saklama zorunluluğu oluşturmaması bu avantajlar arasında sıralanabilmektedir. Altın fonu avantajları şu şekildedir:

Güvenli Şekilde Saklanır

Fiziksel olarak altın almaya nazaran altın fonları dijital olarak alınmaktadır. Fiziksel şekilde altın alımı yapıldığında varlıkların kaybolma ve çalınma gibi ihtimalleri vardır. Üstelik bu kötü durumlar sigortalama masrafları dahi gerektirmektedir.

Bunun aksine altın fonları dijital olarak alınıp tutulduğundan çalınma ve kaybolma gibi riskler barındırmamaktadır. Bu da yine sigorta masrafları gibi maliyetleri de ortadan kaldırmaktadır. Böylece yatırımcıların varlıklarını doğrudan güvenli bir şekilde saklamaları kolaylaşmaktadır.

Küçük Miktarlarda Alınabilir

Yine fiziksel olarak altın almak herkes için her zaman çok da kolay değildir. Bunun sebebi de altını çeyrek, yarım veya hatta gram olsa bile belirli bir miktardan daha az satın almanın mümkün olmamasıdır.

Altın fonları ise daha küçük miktarlarda satın alınabilmektedir. Örneğin, 1 gram altının fiyatı 500 lira seviyesinde ise bu, aynı miktarda bir altın alımı yapmak için 500 lira ödemek gerektiği anlamına gelmektedir. Ancak, altın fonları için 1 gramdan daha az olacak şekilde pay alımı yapılabilmektedir.

Tek Fiyat Üzerinden Alınır ve Satılır

Altın fonları günlük olarak değerlenmektedir. Bu değerlenme sonucunda da günlük bazda tek bir alım ve satım fiyatı oluşmaktadır. Yatırımcıların da tek bir fiyat üzerinden fon alış ve satışı yapması mümkün olmaktadır.

Böylece yatırımcıların altın fonları sayesinde günlük olarak yapılan değerleme üzerinden ve tek bir alış satış fiyatı ile yatırım yapması kolaylaşmaktadır. Bu özellik, altın fonu avantajları arasında ön plana çıkmaktadır.

Portföyde Çeşitlendirme Sağlar

Başarılı bir yatırım yapmanın en temel kuralı, tüm yumurtaları tek sepete koymaktan kaçınmaktır. Altın fonuna yatırım yapıldığında da, altın ve altına dayalı çeşitli finansal araçlar portföye dahil edilmiş olmaktadır.

Böylece diğer varlıklara ek olarak portföy çeşitlendirilmesi de doğrudan gerçekleşmiş olacaktır. Elbette bu da yatırımcıların riski en düşük seviyeye indirerek getiriyi de potansiyel olarak mümkün mertebe yüksek düzeye çıkarma imkanı sunmuş olacaktır.

Belirsizliklere Karşı Korur

Altına yatırım yapmanın en temel avantajlarından biri olan belirsizliklere karşı koruma da ön plana çıkan hususlar arasında yer almaktadır. Öyle ki altın fonları da bir altın yatırımı seçeneği olduğundan yatırımcıları belirsizliklere karşı korumaktadır.

Öte yandan bir altın fonu, diğer yatırım fonları gibi profesyoneller tarafından yönetilmektedir. Bu da yatırımcının daha az zahmetle portföyünü çeşitlendirerek aynı zamanda yatırımlarını olası piyasa belirsizliklerine karşı korumasına yardımcı olmaktadır.

Altın Fonları Nelerdir?

Yatırımcıların altın fonlarından pay alımı yapabileceği birçok altın fonu bulunmaktadır. Örnek olması açısından yatırım şirketleri tarafından yönetilen ve bankalar üzerinden pay alımı yapılabilecek bu altın fonlarından bazılarının ismini burada vereceğiz:

  • İş Portföy Altın Fonu
  • Ziraat Portföy Altın Fonu
  • Garanti Portföy Altın Fonu
  • Deniz Portföy Altın Fonu
  • Ak Portföy Altın Fonu
  • Yapı Kredi Portföy Altın Fonu

Bu altın fonlarının ortak özelliği temel olarak altın fiyatında yaşanan değişimleri yatırımcılara yansıtmaktır. Ek olarak, bu fonların tamamı fon toplam değerinin minimum yüzde 80 ile altın ve altına dayalı sermaye piyasası araçlarına yatırım yapmaktadır.

Bununla birlikte, altın fonlarında yer alan varlık dağılımı fonlara göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle de yatırımcıların fonlardan pay alımı yapmadan önce her birini titizlikle karşılaştırması büyük önem taşımaktadır. Bu karşılaştırma yapılırken fon yönetim ücretlerine de bakılması gerekmektedir.

Altın Fonu Getirisi Nasıldır?

Altın fonu ne kazandırır sorusu da bu fon türüne yatırım yapmayı düşünen yatırımcılar tarafından merak edilmektedir. Genel olarak altın fonu getirisi, altın fiyatlarında yaşanan değişimleri yansıttığından, buna yönelik olarak belirlenmektedir.

Bir altın fonu, toplam değerinin en az yüzde 80’ini altın veya altına dayalı finansal araçlara yatırım yapmak için kullanmaktadır. Bu da ilgili fonların içerdiği varlıklardaki fiyat değişimlerine göre altın fonu getirisi üzerinde etkiye sahip olmaktadır.

Bununla birlikte, altın fonu getirilerini etkileyen belirli unsurlar da bulunmaktadır. Bu unsurların neler olduğunu bilmek, yatırımcının altın fonu getirilerine yönelik fikir sahibi olmasına yardımcı olacaktır. İşte altın fonu getirisi üzerinde etkiye sahip unsurlar:

Altın Fiyatlarındaki Değişimler

Altın fonu getirisi büyük ölçüde değerli metalin fiyatlarındaki değişimlerle şekillenmektedir. Bu da yatırımcıların altın fiyatlarındaki değişikliklerin, altın fonu getirilerini etkilediğinin farkında olmaları gerektiği anlamına gelmektedir.

Altın fiyatlarındaki değişimler, altın fonu getirilerini etkilediği için yatırımcıların fon pay alımındaki zamanlamaları doğru yapmaları önem arz etmektedir. Bu zamanlamaları öğrenmek için altına yatırım yapılır mı makalemize göz atmanızı tavsiye ederiz.

Varlık Sınıfı Riskleri

Bu unsur, esas olarak altın madenciliği veya bu alanda faaliyet gösteren şirket hisse senetlerine yatırım yapan altın fonları için geçerlidir. Bu tür fonlar özellikle yurt dışında oldukça yaygındır.

Örneğin, yasal düzenlemeler veya ekonomik ya da politik durumlara yönelik yapılacak herhangi bir değişiklik, altın endüstrisinde faaliyet gösteren bir şirketi ve hatta tüm altın sektörünü etkileyebilmektedir. Bu da hisse senetlerinin değerini ve dolayısıyla altın fonu getirisi değiştirebilmektedir.

Fon İçeriğindeki Varlıklar

Altın fonları, fon toplam değerinin en az yüzde 80’ini altın ve altına dayalı sermaye piyasası araçlarında değerlendirmektedir. Ancak tabii, fonlara göre bu oranlar değişiklik gösterebilmektedir.

Örnek vermek gerekirse, bir altın fonu, fon toplam değerinin yüzde 63’ünü altına dayalı kira sertifikalarında değerlendirirken bir başka fon bunu yüzde 50 ile sınırlandırabilir. Bu da fon içeriğindeki varlıklar ve varlıkların dağılımlarına göre altın fonu getirisini etkilemektedir.

Altın Fonu Alternatifleri Nelerdir?

Yatırımcıların altın yatırımı yapmak için altın fonlarına alternatif olarak değerlendirebileceği farklı seçenekler de mevcuttur. Bu seçeneklerin en başında da altın hesabı gelmektedir.

Yatırımcılar bankalar üzerinden altın hesabı açma yolu ile sarı metale yatırım yapabilmektedir. Üstelik altın hesapları vadeli ve vadesiz özelliklerle açılabilmektedir.

Biraz bahsetmek gerekirse vadesiz altın hesapları, doğrudan altın fiyatlarındaki değişimleri yansıtmaktadır. Vadeli altın hesapları ise hem altın fiyat değişimlerini yansıtmakta hem de bir miktar faiz getirisi sağlamaktadır.

Bunların haricinde, yatırımcıların vadeli işlemler ve forex piyasalarında da altına yatırım yapmaları mümkün olabilmektedir. Ancak bunlar kaldıraç kullanımı yoluyla yapıldığından yatırımcıların bir miktar riski üstlenmeleri gerektiğinin de farkında olmaları gerekmektedir.

Sonuç olarak, altın fonu, altına yatırım yapmak için sağladığı avantajlar sayesinde en iyi yollardan biridir. Altına yatırım yapmayı düşünen yatırımcıların altın fonu seçeneğini değerlendirmeleri hiç kuşkusuz ki elde edecekleri faydalardan ötürü dikkate değerdir.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu