Yatırım Fonları

TEFAS Fon Alım Satım Nasıl Yapılır? 6 Adımda Fon Alış Satışı

Günümüzde birçok aracı kurum ve yatırım şirketi tarafından yönetilen sayısız fon bulunuyor. TEFAS öncesinde, bu fonların alış satışı için her bir aracı kurum veya yatırım şirketinden hesap açmak gerekiyordu. TEFAS sayesinde şu anda böyle bir zorunluluk bulunmuyor.

Bugün yatırımcılar, piyasadaki tüm fonlara ilişkin pay alım satım işlemlerini herhangi bir aracı kurum ve yatırım şirketinde açmış oldukları tek bir yatırım hesabı ile kolayca gerçekleştirebiliyor. Böylece tasarruflarını fonlar aracılığı ile daha kolay bir şekilde değerlendirebiliyor.

TEFAS üzerinden fon alış satış işlemlerini gerçekleştirebilmeniz için bilmeniz gerekenleri bu yayında maddeler halinde sizlere aktarıyoruz. Böylece adımları takip ederek TEFAS aracılığı ile herhangi bir aracı kurum veya yatırım şirketi hesabınızdan dilediğiniz fonlara dair pay alım satımı yapmaya başlayabilirsiniz.

1. Yatırım Hesabı Açın

Fon alım satımı yapmaya başlamak için öncelikle bir yatırımı hesabı açmanız gerekiyor. Yatırım hesabınızı tercih ettiğiniz bir aracı kurumdan, yatırım şirketinden veya bankalardan açabilirsiniz.

Nereden başlamanız gerektiğini bilmiyorsanız veya konu hakkında daha fazla bilgi almaya ihtiyaç duyuyorsanız yatırım hesabı açma başlıklı içeriğimize göz atmanızı tavsiye ediyoruz. İçerikte yatırım hesabı açmak için gerekli bilgileri bulabilirsiniz.

Ancak tabii, halihazırda bir aracı kurum, yatırım şirketi veya bankalardan herhangi birinde yatırım hesabınız bulunuyorsa, yeni bir hesap açmanız gerekmiyor. Böyle bir durumda fon alım satımı için diğer maddeye geçebilirsiniz.

2.Yatırım Hesabınıza Para Yatırın

Her bir fon farklı fiyatlarda işlem görür. Örneğin, bir fondan 1 adet pay almak için 1 lira ödemeniz gerekebilir. Başka bir fondan 1 adet pay almanız için de mesela 10 lira ödemeniz gerekebilir.

Bu kapsamda hangi fondan kaç adet veya kaç lira tutarında pay alımı yapmak istediğinizi kararlaştırmalı ve yatırım hesabınıza bu tutarı yatırmanız gerekir. Yatırım hesabınıza para aktardığınızda fon alımı gerçekleştirmeniz mümkün olacaktır.

3. Yatırım Hesabı Platformuna Giriş Yapın

Yatırım hesabınız varsa veya hesabınızı açtıysanız şimdi yatırım hesabı platformuna giriş yapın. Buraya giriş yapmak için yatırım hesabınızın bulunduğu aracı kurum, yatırım şirketi veya bankanızın internet şubesi veya mobil uygulamasını kullanabilirsiniz.

Hesabınıza giriş yaptıktan sonra “Yatırım Fonu İşlemleri” bölümüne giriş yapın. Ardından “Fon Alış” sekmesine gidin. Bu bölümde pay alım satım yapabileceğiniz birçok fon göreceksiniz. Örneğin, yatırım hesabınızın bulunduğu şirkete ait yönetilen fonları burada görmeniz olasıdır. Bu fonları alıp satabilirsiniz.

Bunun haricinde yatırım şirketinize ait fonları değil de farklı bir şirket tarafından yönetilen fonlara ilişkin pay alım satımı yapmak istiyorsanız bu durumda “TEFAS’ta İşlem Gören Fonlar” seçeneğine gitmeniz gerekir. Bu seçenek çoğu zaman “Diğer Kurumlarda İşlem Gören Fonlar” şeklinde de platformda yer alabilir.

Bu seçeneğe gittiğinizde TEFAS’ta işlem gören onlarca yatırım şirketi tarafından yönetilen fonlara ilişkin bilgilere ulaşmış olacaksınız. Bu aşamada yatırım fonu almak istediğiniz portföy yönetim şirketini seçmeniz gerekecektir. Bu seçimi yaptığınızda ilgili portföy yönetim şirketine ait tüm fonları görmeniz mümkün olacaktır.

4. Tercih Ettiğiniz Fona İlişkin Pay Alış İşlemini Yapın

Pay almak istediğiniz fonu seçtiyseniz, işlemi tamamlamak için alış adedi veya alış tutarı girmeniz gerekecektir. İlgilendiğiniz fona dair minimum alım adedi veya alış tutarını işlem ekranınızdan görmeniz mümkün olacaktır.

Bir fona dair asgari alım adedine özellikle dikkat etmeniz gerekir. Çünkü bazı fonlardan asgari olarak en az 1 pay alabilir iken bazı fonlarda asgari alım adedi daha yüksek olabilir ve bu sebeple işleminiz gerçekleşmeyebilir.

Pay almak istediğiniz fondan adet veya doğrudan tutar girerek alım yapabilirsiniz. Örneğin, bir fondan 10 adet pay almak istiyorsanız bunu “adet” cinsinden girebilirsiniz veya bir fondan 500 TL tutarında pay almak istiyorsanız bunu “tutar” olarak da girebilirsiniz. Tutar olarak giriş yapmanız halinde belirlediğiniz tutar karşılığında alabileceğiniz maksimum fon payını almanız mümkün olur.

Satın aldığınız fonları işlem platformuna göre “Portföyüm”, “Fonlarım” veya “Varlıklarım” sekmeleri altında takip edebilir ve görebilirsiniz.

5. Fon Pay Satış İşlemini Yapın

Herhangi bir sebepten dolayı satın aldığınız fon payları satmak istiyorsanız veya satış için uygun zamanın geldiğini düşünüyorsanız, yine yatırım platformuna giriş yapın önce “Yatırım Fonu İşlemleri” bölüme girin ve ardından “Fon Satış” sekmesine gidin.

Burada sahip olduğunuz fonları ve fonlara ait payları görmeniz mümkün olacaktır. Bu aşamada pay satmak istediğiniz fonun üzerine tıklayın. Bunu yaptığınızda ilgili fona ilişkin tüm payları satabilir veya sadece belirli adette satış yapabilirsiniz. İşlemi tamamladığınızda böylece sahip olduğunuz paylar nakde dönüşecek ve yatırım hesabınıza aktarılmış olacaktır.

6. Fon Alım Satımı Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bir fondan pay almadan önce ilgili fona ilişkin asgari alım miktarı, pay fiyatı ve yönetim ücreti gibi bir dizi faktöre dikkat etmeniz gerekir. Örneğin, bir altın fonundan pay almak istediğinizi düşünelim. Bir portföy yönetim şirketinde benzer iki fonun yönetim ücreti birbirinden farklılık gösterebilir.

Benzer şekilde bir fonun minimum alım adedi 1 olabilirken başka bir fonun minimum alım adedi daha yüksek olabilir. Bu bağlamda alım yapmak istediğiniz fona dair kapsamlı bir araştırma yapmanız iyi bir fikir olacaktır.

Bir fona ilişkin pay almaya karar vermeden önce beklenti, risk ve vade tercihlerinizi de göz önünde bulundurmanız faydalı olacaktır. Bu açıdan alım yapmaya karar verdiğiniz fona dair beklenti ve riskin yanı sıra önerilen yatırım vadesi bilgisini de kontrol etmeniz mantıklı olacaktır.

Bununla birlikte, benzer fonlara ait yönetim ücretleri farklılık gösterdiği gibi, fonların performansları yani getirileri de farklılık gösterebilir. Yine bu bağlamda, fon karşılaştırmaları yapmanız doğru bir yaklaşım olacaktır. Bunu yapmak için TEFAS fon karşılaştırma sayfasını kullanabilirsiniz.

Ancak elbette küçük bir hatırlatma yapmak gerekirse, geçmiş performans geleceğin göstergesi olmayacağından, önceki dönem getirilerini referans almanın her zaman doğru bir yaklaşım olmayacağını unutmamalısınız.

Yatırım fonlarına yatırım yapmakta yeniyseniz, yatırım fonları rehber makalemizde fon yatırımı nasıl yapılır sorusuna örnekle detaylı bir şekilde cevap verdiğimizi ve bilmeniz gerekenleri A’dan Z’ye anlatmış olduğumuzu hatırlatmak isteriz.

Gördüğünüz gibi, TEFAS üzerinden fon alım satımı yapmak oldukça kolaydır. Bahsettiğimiz adımları takip ederek herhangi bir yatırım kuruluşunda bulunan hesabınız üzerinden TEFAS’ta bulunan fonlara ilişkin alış satış işlemlerini basit bir şekilde yapmanız mümkün olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir