Döviz Piyasasındaki En Basit Stratejilerden Biri Olan Carry Trade Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Carry trade, her ne kadar Japon finans piyasalarında yüksek getiri beklentilerini karşılayamayan küçük yatırımcıları temsil eden “Japon ev kadınları” jargonu ile özdeşleşmiş olsa da, uluslararası döviz piyasalarında tercih edilen yaygın ve basit bir stratejidir.

Peki carry trade nedir ve nasıl yapılır? İşte döviz piyasalarında yaygın olarak kullanılan ve nispeten en basit stratejilerden biri olan carry trade hakkında bilmeniz gereken her şey.

Carry Trade Nedir?

Carry trade, düşük faiz oranına sahip yabancı para birimi cinsinden borçlanıp kazanılan mevduatı, yüksek faiz oranına sahip bir başka para biriminde değerlendirmek ve böylece daha yüksek getiri elde etmek için uygulanan bir stratejidir.

Carry trade stratejisini uygulayan yatırımcılar, kur değişimlerinden kar elde etmekle birlikte değişken faiz oranlarından da yararlanmayı amaçlar. Böylece düşük faiz oranından borçlanıp yüksek faiz oranından yapılan bu tür bir yatırım, yüksek faiz getirisi elde etmeyi sağlar.

Carry Trade Nasıl Yapılır?

Carry trade, düşük faiz oranına sahip bir döviz cinsinden borçlanıp buradan elde edilen mevduatı, yüksek faiz oranına sahip bir para biriminde değerlendirmek suretiyle yapılmaktadır.

Genellikle bu yöntem ülkelerinde yeterince getiri elde edemeyen bireysel yatırımcılar tarafından uygulanmaktadır.

Örneğin, Japonya’daki yatırımcılar Japon Yeni cinsindeki tasarruflarından yeterli düzeyde getiri elde edemedikleri için gelişmekte olan ülke para birimlerine yöneliyorlar. Carry trade yöntemini kullanan Japon yatırımcılar, daha yüksek faiz alabilecekleri Meksika Pesosu, Türk Lirası, Brezilya Reali, Polonya Zilotisi ya da Güney Afrika Randı gibi para birimlerine yatırım yapıyorlar.

Carry Trade Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Carry trade stratejisini uygulayan yatırımcının pozisyonu açık kaldığı süre boyunca üstlenmiş olduğu bir kur riski bulunur. Örneğin, Japon Yeni borçlanıp tasarrufunu Amerikan Doları cinsinde değerlendiren bir yatırımcı dolar / Japon Yeni paritesindeki hemen her hareketliliği risk olarak üstlenmiş olacaktır. Paritedeki düşüşler yatırımcıyı zarara sokacağından, carry trade için seçilen döviz çifti son derece önemlidir.

Volatilitesi yüksek olan paritelerdeki hareketlilikten ortaya çıkabilecek zararlar bazı durumlarda faiz getirisinin üzerine çıkıp yatırımcıyı zarar uğratabilmektedir. Bu nedenle carry trade için volatilitenin düşük olduğu döviz çiftlerini seçmeye çalışmak önem arz etmektedir.

Son olarak, döviz çiftlerinde oluşması muhtemel faiz oranı değişiklikleri de carry trade için uygun olan mevcut dengeleri altüst edebilmektedir. Bu nedenle carry trade stratejisini kullanmak isteyen yatırımcıların ülke merkez bankalarının faiz politikalarını da yakından takip etmesi gerekmektedir.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu