Gelirinizi Gerçekten İkiye (veya Üçe) Nasıl Katlarsınız

Gelirinizi ikiye, hatta üçe katlayacak prensip her ne kadar basit gibi görünse de tam olarak anlamak ve uygulamak için düşünce yapınızı değiştirmeniz gerekiyor. Ama şu var; bu tek prensibi anlamayı başardığınızda gelirinizin yükselmesinin önündeki tek engel kalkacak ama çalıştığınız saat miktarı kesinlikle artmayacak (hatta azalabilir bile).

Diyelim ki şu anki yıllık geliriniz 50,000 Türk lirası ve bunu ikiye katlamak istiyorsunuz. Size senede 100,000 Türk lirası ödeyecek bir iş bulma ihtimaliniz nedir? Eğer insanlara çeşitli hizmetler sunan bir işletmenin sahibiyseniz de gelirinizi ikiye katlayacak kadar çok müşteri bulmanız ve hepsinin işine yetişmeniz zor.

Geliriniz Şu An Neden Olduğu Yerde Sayıyor

Büyük ihtimalle sizin iş tanımınız da en temelinde diğer birçok insan gibi para karşılığında zamanınızı takas etmeniz. Yani maaş almak için belirli bir süre boyunca çalışıyorsunuz. Temizlikçi de olsanız, CEO da olsanız geliriniz harcadığınız zamana bağlı.

Geliriniz…

  1. Çalıştığınız saat ve gün miktarına
  2. Ürettiğiniz (ve karşılığında ödeme alacağınız) değer miktarına bağlı.

Değerinizi Nasıl Artırırsınız

Her ne kadar CEO da temizlikçi de aşağı yukarı aynı süre çalışsalar da biliyoruz ki CEO’nun alacağı para her zaman daha fazladır. Bunun nedeni CEO’nun şirket için daha çok değer üretiyor olmasıdır. Daha fazla kazanmak için daha çok çalışmanın yapacağı tek şey daha çabuk strese kapılıp daha hızlı tükenmeniz olacaktır… İşin püf noktası değerinizi artırmakta.

Bu bazı insanlar için okula geri dönüp afilli bir diploma veya biraz daha fazla eğitim almak demektir… ki bu gelirinizi kesinlikle artırır. Fakat eğitim ve tecrübe seviyenizi ciddi miktarda değiştirmediğiniz sürece bir önceki gelirinizi ikiye katlamanız biraz zor olacaktır.

Gelirinizi ikiye katlamak için yapacağınız şey şu çok önemli soruya cevap vermek…

Neden CEO’lar Daha Fazla Kazanıyor?

Bu soru bizi gelirimizi sınırlayan bariyeri yıkmamızı sağlayacak prensibe getiriyor. O prensip de şu…

Konumsal avantaj ve daha az şeyle daha çok şey üretebilme yetisi.

CEO da temizlikçi de ürettikleri sonuçlara göre maaş alır. CEO’nun yaptığı konumsal avantajı nedeniyle temizlikçiden daha değerli bir sonuç üretmesidir. CEO bütün bir şirketi ve o şirketteki herkesin üreteceği değerleri kontrol ederken temizlikçinin kontrol ettiği tek şey kendi emeğidir.

Konumsal avantaj hem paradan, hem de insanlardan gelir. CEO şirketin kapitalini (parasını) ve çalışanlarını (insanlarını) kontrol ederek bu iki etmenin tek başına üreteceğinden çok daha iyi bir değer üretmesi için konumsal avantajını kullanır.

Bu Sizin Gelirinize Nasıl Yansıyor

Eğer gelirinizi ikiye (veya üçe) katlamak istiyorsanız konumsal avantajınızı artırmanız gerek. Eğer şirket yapılanmalarını incelerseniz personelin orta kademeli yöneticilerden daha az kazandığını görürsünüz. Bunun nedeni yöneticilerin değer üretmek yerine konumsal avantajlarını kullanarak çalışanların daha büyük değerler üretmesini sağlamalarıdır.

Ve bu durum bu şekilde artarak şirketin üst kademelerine doğru devam eder. Başkan Yardımcıları daha çok kazanır çünkü birkaç orta kademeli yöneticinin daha fazla değer üretmesinden sorumludurlar; aynı şekilde başkanlar da birkaç başkan yardımcısının daha fazla değer üretmesinden sorumlu oldukları için başkan yardımcılarından daha fazla kazanırlar. Son olarak CEO hepsinden fazla kazanır çünkü konumsal pozisyonu gereği o herkesi yönetir.

Yani daha fazla kazanmanın bir yolu yaptığınız işte daha iyi olmak için çalışmak yerine yönetim ve liderlik yeteneklerinizi geliştirip ilerlemek için karşınıza çıkacak fırsatları da değerlendirerek şirket piramidinde yukarıya tırmanmaktır.

Şirket Piramidinde Yukarıya Tırmanmanın Tehlikesi

Şirket piramidinde yukarıya tırmanmaya çalışmanın bazı zorlukları var. Çünkü siz yanlış bir şey yapmasanız dahi sizi aşağı çekmeye, hatta ayağınızı kaydırmaya çalışacak birileri hep olacaktır. Neyse ki konumsal avantajı artırmanın başka bir yolu var; mevcut işinizden dışarıya bakıp kendi işini kurmak veya yatırımlarınızı artırmak.

Şöyle bir oturup düşündüğünüzde fark edeceksiniz ki bu dünyada CEO’lardan daha fazla para kazanan insanlar da var; şirket sahipleri (veya kamuya açık şirketler için konuşursak hissedarlar). Bu insanlar konumsal avantaj olarak CEO’lardan bile yukarıdadırlar ve şirket binasına birkez bile adım atmamış olsalar dahi şirket onlar için pasif bir gelir kaynağıdır.

Kendi şirketinizi kurup büyüterek hem şirket sahibi, hem de CEO olabilirsiniz. Bu şekilde diğer insanların paralarını ve zamanlarını yöneterek kendiniz için tek başınıza yapacağınızdan çok daha fazla konumsal avantaj elde edebilirsiniz. Ayrıca emlak veya borsa alanına yatırım yaparak gelir elde etmeniz de mümkün.

Gelirinizi Gerçekten İkiye (veya Üçe) Nasıl Katlarsınız

Eğer gelirinizi ikiye (veya üçe) katlamak istiyorsanız konumsal avantajınızı artırmanız gerek. Bu bir gecede olacak bir şey değil çünkü bunun için sahip olduğunuzdan daha fazla yeteneği öğrenmeniz ve hedeflediğiniz sonuca ulaşmanız için çaba sarfetmeniz gerek. Ama ne demişler; erken kalkan yol alır.

Bundan on yıl sonra birkaç kez maaşınıza zam yapılabilir lakin işteki mevcut konumunuzla gelirinizi ikiye katlayamazsınız. Ama önümüzdeki on yılda boş zamanınızı kendi şirketinizi kurmaya ya da yatırım portföyünüzü geliştirmeye harcayarak gelirinizi ikiye veya üçe katlayabilirsiniz.

Sözün özü, bu dünyada iki tür insan vardır;

Konumsal avantaj sahibi olanlar ve konumsal avantaj sahipleri tarafından kontrol edilenler.

Hangisi olmak istediğiniz size kalmış.

Exit mobile version