Yatırım

Gram Altın Almak Mantıklı mı?

Gram altın almak birçok yatırımcı tarafından altına yatırım yapmak için tercih edilen seçeneklerin başında gelmektedir. Bunun nedeni ise gram altın almanın hem mantıklı hem de karlı olmasıdır.

Altına yatırım yapmak isteyen yatırımcıların iki farklı yolla gram altın alması mümkün olmaktadır. Bu yollardan biri, kuyumcular veya döviz büroları aracılığıyla gram altın almaktır. Bir diğer yol da banka altın hesapları üzerinden gram altın alımı yapmaktır.

Gram altın almak temelde genel olarak önemli avantajlar sağlıyor olsa da, özellikle bankaların altın mevduat hesapları üzerinden alım satım yapıldığında daha verimli dönüşümler sağlamaktadır.

Bu açıdan gram altın almak isteyenler için bu işin mantıklı olup olmadığını iki başlık altında inceleyeceğiz. Bunlardan ilki fiziki gram altın alımının ve ikincisi ise bankadan gram altın almanın mantık olup olmadığı şeklinde olacak.

Gram Altın Almak Mantıklı mı?

Gram altın almak gerek işçilik maliyeti olmaması gerekse de tam değerinde alınabilmesi sebebiyle mantıklıdır. Bu avantajlar gram altın almayı mantıklı yaptığı gibi karlı bir seçenek haline de getirmektedir.

Altın yatırımı yapmayı düşünen her yatırımcının, karlı ve mantıklı bir altına yatırım yapmak için alış satış arasındaki fiyat farkını dikkate alması gerekmektedir. Çünkü alım satım arasındaki fiyat farkı altın yatırımının kazançlı olup olmadığını belirlemektedir.

Öyle ki gram altında işçilik maliyeti bulunmadığı için alış satış arasındaki fiyat farkı da düşük olmaktadır. Bu da gram seçeneği ile altına yatırım yapmayı olabildiğince karlı bir hale getirmektedir.

Küçük bir örnek vermek gerekirse, bilezik veya çeyrek altın gibi türlerde işçilik maliyeti bulunmaktadır. Üstelik bu maliyet yüksek talep zamanlarında alış ve satış arasındaki fiyat farkını artırmaktadır. Ancak gram altında böyle bir durum söz konusu değildir.

Öte yandan, gram altın türü; eski ve yeni tarihli altın farkı gibi sorunları da bertaraf etmektedir. Mesela, kuyumculardan çeyrek altın alındığında, bunun eski tarihli olması onu daha düşük bir tutarla elden çıkarmaya sebep olabilmektedir. Yine bu durum gram altın için geçerli değildir.

Son olarak, gram altın her bütçeye uygun olarak hem kuyumcular hem de döviz bürolarından satın alınabilmektedir. Bir yatırımcı bütçesine uygun olarak 0.5 gr, 1 gr, 2.5 gr veya 5 gr ve katlarında olacak şekilde gram altın alımı yapabilmektedir.

Bankadan Gram Altın Almak Mantıklı mı?

Bankadan gram altın almak, fiziki olarak gram altın almaya kıyasla daha mantıklı ve karlıdır. Çünkü bankalar üzerinden açılabilen altın hesabı mevduatları birçok avantajı beraberinde getirmektedir.

Bir yatırımcı, altına gram cinsinden yatırım yapmayı düşünüyorsa, banka altın hesaplarının sağladığı avantajlardan dolayı mutlaka bu alternatifi göz önünde bulundurmalıdır. Ek olarak, altın hesabı nedir makalemizden bu mevduat ürünleri hakkında bilgi alabileceğinizi hatırlatalım.

Peki, bankadan gram altın almak neden mantıklı bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır? İşte banka altın hesapları üzerinden gram altın almanın en önemli birtakım avantajları şunlardır:

1. Altınları Güvenli Bir Şekilde Saklanır

Bankalar üzerinden gram altın almanın en büyük avantajı varlıklarınızın banka hesabınız üzerinde güvenli bir şekilde saklanmasıdır. Çünkü bu şekilde altınların çalınma, kaybolma ve hasar görme ihtimali bulunmamaktadır.

Bir kıyaslama yapmak gerekirse, fiziki olarak gram altın almak ve onları saklamak büyük güvenlik önlemleri almayı gerektirmektedir. Diğer yandan bu hasar görme, çalınma ve kaybolma gibi durumlara karşı sigortalama maliyetlerini de beraberinde getirebilmektedir.

2. İstenilen Tutarda Altın Alımı Yapılabilir

Banka altın hesapları ile bir yatırımcının dilediği tutarda gram altın alımı yapması mümkün olmaktadır. Örneğin bir yatırımcı doğrudan belirlediği tutara denk gelecek şekilde gram altın alımı yapabilmektedir. Çünkü bu hesaplar üzerinden 100 liraya denk gelecek tutarda dahi gram altın alımı yapmak mümkün olabilmektedir.

Gram altınlar fiziki olarak alınmak istendiğinde ise net tutarları gözden çıkarmak gerekmektedir. Bu da farazi olarak minimum 0.5 gram altın almak isteyen bir yatırımcının doğrudan buna denk gelecek bir tutarı ödemesi anlamına gelmektedir. Altın hesapları üzerinden ise 0,01 gr ve katlarında olacak şekilde alım yapılabilmektedir.

3. Daha Yüksek Karlılık Sağlanabilir

Bankadan gram altın almak konusunu daha mantıklı hale getiren bir başka avantaj yüksek karlılıktır. Bankalara göre altın alış satış fiyatları arasında farklılıklar bulunsa da, bu makas aralıkları genellikle çok yüksek değildir.

Gram altın yatırımcılarının en uygun makas aralıklarını, yani alış satış arası en düşük fiyat farkı sunan bankaları tercih etmesi bu anlamda önem taşımaktadır. Hangi bankadan hesap açacağınız konusunda kararsızsanız, en iyi altın hesabı incelememize göz atabilirsiniz.

4. Faiz Getirisi Elde Edilebilir

Fiziki olarak altın yatırımı yapmak isteyen bir yatırımcı yalnızca altının doğrudan değer kazanımından yararlanabilmektedir. Söz gelimi, yatırımcının yalnızca altın fiyatları yükselince kazanç sağlaması mümkün olmaktadır.

Bunun aksine, bankadan gram altın almak, yatırımcının altının değer kazanımına ek olarak faiz kazancı da elde etmesini mümkün hale getirmektedir. Ancak elbette, hesabında bulunan altınların miktarına göre faiz kazancı elde etmek isteyen yatırımcıların vadeli altın hesabı açmaları gerekmektedir.

5. Devlet Güvencesi Bulunmaktadır

Banka altın hesapları üzerinde bir devlet güvencesi bulunmaktadır. Bu da yatırımcıların altınlarının herhangi bir kötü durumda devlet güvencesi altında sigortalı olacağı anlamına gelmektedir.

Mevzuatta geçerli yasaya göre, banka altın hesaplarında bulunan varlıkların 150 bin Türk lirasına kadar olan kısmı tamamen devlet güvencesi altına alınmıştır. Yani, kötü bir ihtimal olarak hesabınızın bulunduğu banka batsa dahi 150 bin Türk lirası devlet güvencesi ile altınlarınız koruma altında olacaktır.

6. Fiziki Olarak Talep Etmek Mümkündür

Düzenli olarak belirli tutarlarda hemen her ay gram altın almak gibi bir planınız olduğunu düşünelim. Bu gerçekten tasarrufa başlamak ve tasarruflarınızı enflasyona karşı koruma altına alıp bir birikim elde etmek için muazzam bir plan olabilir.

Amma velakin, günü geldiğinde herhangi bir sebepten hesabınızda bulunan gram altınları fiziki olarak saklamayı tercih etme kararı alabilirsiniz. İşte böyle bir seçenek de mümkündür.

Altınlar her ne kadar banka hesabı üzerinden alınıyor olsa da, dilediğiniz takdirde altınları fiziki olarak bankanızdan talep etmeniz mümkün olmaktadır. Burada hatırlatmak gerekirse, böyle bir talepte bulunmak için sahip olduğunuz altın miktarının belirli bir seviyeye ulaşması gerekmektedir.

7. İslami Şartlara Uygun Gram Altın Alınabilmektedir

Gram altın almak isteyen birçok yatırımcı bunun İslami şartlara uygun olduğundan da emin olmak istemektedir. Bu açıdan da alternatif olarak hangi bankalar üzerinden bu işlemleri yapabileceklerini merak etmektedir.

Güzel haber şu ki, eğer İslami açıdan caiz olan bir şekilde gram altın alımı yapmak istiyorsanız, bunun için katılım bankaları üzerinden açacağız, altın katılma hesaplarını kullanmanız mümkündür. Hatırlatmak gerekirse, katılım bankaları İslami şartlara uygun olarak hizmet vermektedir.

8. Gram Altın Kolayca Nakde Çevrilebilir

Fiziki olarak gram altın almak da aslında altının sağladığı likidite özelliğine sahiptir. Yani, altınlarınızı istediğiniz takdirde belirli zamanlarda kuyumcu ya da döviz bürolarından nakde dönüştürmeniz mümkündür.

Ancak unutulmaması gerekir ki, her zaman ve özellikle de hafta sonları veya akşam saatlerinde açık bir kuyumcu ya da döviz bürosu bulmak kolay değildir. Muhtemelen bu hiç kimse için pek de sürpriz olmayacaktır.

Bunun aksine altın hesapları ise 7 gün 24 saat boyunca nakde çevrilebilme özelliği sunmaktadır. Böylece dilediğiniz saatte hesabınızdaki altınları bozdurarak ATM gibi kanallardan nakit olarak çekim yapmanız mümkün olmaktadır.

Bütün bunlara ek olarak, altın hesabı açmak mantıklı mı içeriğinde, daha detaylı olarak bir inceleme gerçekleştirmiştik. Dilerseniz, bankada altın hesabı açmanın diğer avantajlarına incelememiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Gram Altın Almak Haricinde Mantıklı Diğer Seçenekler Nelerdir?

Altın yatırımı yapmak isteyen yatırımcıların talep ve ihtiyaçlarına yönelik olarak çeşitli birçok alternatif seçenekler de karşımıza çıkmaktadır. Altın yatırımı için en mantıklı yol her ne kadar gram altın olsa da seçenekler boldur.

Gram altın almak istemeyen yatırımcılar, tercih etmeleri durumunda çeyrek altın, cumhuriyet altını veya bilezik gibi türlere yönelmeyi düşünebilirler. Elbette, bu seçeneklerde dikkat etmeleri gereken birtakım unsurlar bulunmaktadır.

Bahsettiğimiz dikkate alınması gereken bu unsurların başında da yine alış ve satış arasındaki fiyat farkı yer almaktadır. Çünkü ifade ettiğimiz üzere, alış satış fiyat farkı altın yatırımının karlılığını büyük ölçüde etkilemektedir.

Çeyrek altın, cumhuriyet altını ve bilezik benzeri türlerde genelde alım satım arası fiyat farkı yüksek olabilmektedir. Bunun olabildiğince düşük olmasını sağlamak için en başta alım satım için doğru zamanlamanın yapılması önem teşkil etmektedir.

Örneğin, gram altın almak yerine bilezik alınmak istenirse mutlaka işçilik maliyetinin daha düşük olduğu makine çıkışlı düz bileziklerin seçilmesi gerekmektedir. Yatırımcıların bu hususlara dikkat etmesi durumunda daha mantıklı ve karlı bir altın yatırımı yapması mümkün olacaktır.

Sonuç

Gram altın, yatırım olarak bu değerli metali tercih eden yatırımcılar için en doğru seçeneklerden biri olabilmektedir. Yine de tereddütleriniz varsa ve farklı alternatifler üzerine fikir almak istiyorsanız, yatırım için hangi altın alınmalı incelemesine bakmanızı tavsiye ederiz.

Sonuç olarak, işçilik maliyeti bulunmaması nedeni ile alış satış fiyat farkının düşük olması ve her bütçeye uygun şekilde alımın mümkün olması gibi avantajları sayesinde gram altın almak mantıklı ve karlı bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir