Günümüzün En İyi Yatırım Aracı: Gayrimenkul (Emlak)

Uzun vadede ileriye dönük olarak, çeşitli faaliyetlerde kullanılmak üzere alınan ev, dükkân, arsa ve arazi gibi emlak türlerine yapılan yatırım, gayrimenkul yatırımına girer. Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları (GYO’lar) ise gayrimenkule dayalı sermaye piyasası araçlarına, gayrimenkul projelerine yatırım yapabilen, değişik projeler hayata geçirmek üzere adi ortaklıklar kurabilen ve Sermaye Piyasası Kurulu’nu ilgili tebliğinde izin verilen diğer faaliyetleri yürüten sermaye piyasası kurumlarıdır. Gayrimenkul yatırımı halen dünya da olduğu gibi ülkemizde de bir numaralı yatırım aracı olarak kabul edilmektedir.

Gayrimenkul (Emlak) Alımıyla Yatırım

Gayrimenkul (emlak) piyasası her ne kadar kârlı bir yatırım aracı olarak görünse de, birçok çevresel, siyasi ve ekonomik etken, fiyatların dalgalanmasına neden olabilir. Bu yüzden gayrimenkulü alırken ucuza almalı yani alırken kazanmalı çünkü ne zaman ve hangi şartlarda satmanız gerekeceği belli olmadığından değerinde veya değerinin üzerinde bir emlağı satın almak yatırım olarak düşünülemez. Gayrimenkul almadan önce piyasa hakkında detaylı bir araştırma yapmak ve bu konu da uzman kişi ve kuruluşlara danışmak ve edinilen bilgiler doğrultusunda gayrimenkul yatırımınıza yön vermelisiniz. Bu arada kısa vadede gelir elde etmek amacıyla gayrimenkul yatırımı yapmanın ne kadar yanlış olduğunu da unutmamalısınız.

Gayrimenkul (Emlak) Yatırımında Bunlara Dikkat Edin

Eğer gayrimenkul alımıyla ileriye dönük olarak, uzun vade de ciddi gelir elde etmeyi düşünüyorsanız, bu işin püf noktası olan aşağıdaki hususlara dikkat etmeniz gerekir:

1. Zamana yatırım yapın, bu sizi korkutmasın.
2. Değerinin üzerinde biraz fazla para vermiş olsanız da her zaman en iyi mevkiden gayrimenkul almaya çalışın.
3. Alacağınız gayrimenkul, şehrin büyüme istikametine doğru olsun.
4. Almayı düşündüğünüz gayrimenkulün etrafında bu işlerle uğraşan ciddi ve dürüst profesyonellerden destek alın.
5. Şehrin zenginleri, gayrimenkul olarak ne tarafa kayıyorsa sizde o tarafa yönelin.
6. Başkalarının peşine takılmayın.
7. Pazarlık yapmadan gayrimenkul almayın.
8. Gayrimenkulünüzü satarken çoğu zaman ilk teklifin en iyi teklif olduğunu sakın unutmayın.
9. Yeni konut projelerini takip edin ve fırsatları avantajlara dönüştürün.
10. Öğrenene kadar küçük yatırımlardan başlayın.

Emlak Zengini: Donald Trump Eğer emlak (gayrimenkul) yatırımı konusunda daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız, dünyanın en zengin emlak yatırımcılarından olan Donald Trump’ın “Büyük Düşün” adlı kitabını okumanızı tavsiye ederiz. Trump, bu kitabında sıfırdan nasıl gayrimenkul zengini olduğunu önemli dersler vererek anlatıyor. Kitapla ilgili daha fazla detaya ilgili başlık bağlantısı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Son olarak da bu gayrimenkulü yatırım aracı olarak kullanacağınızı ve zamanı gelince mutlaka bir gün satacağınızı düşünerek alın.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu