Yatırım

Daha Güvenli Yatırımlar Yapmak için 6 İpucu

Yatırımda güven algısı; risk tercihinize, yatırım tutarınıza ve kazanç beklentinize göre değişiklik gösteriyor olsa da bazı temeller kuralları uygulayarak yatırımlarınızda güveni sağlayabilirsiniz.

Herkes güvenli yatırım yapmak ister. Herkes için geçerli olabilecek birkaç kuralı aşağıdan öğrenebilir ve güvenli yatırımlar yapmaya başlayabilirsiniz:

Bilgi sahibi olmak temel ön koşuldur

Yatırımınızın güvenli olmasını sağlamak için “altın kural” bilgidir. Dönemsel olarak çeşitli yatırımlarda değişimler meydana gelebilir. Yatırımınızı etkileyecek gelişmelerin yaşanması durumunda kâr beklentiniz değişebileceği gibi aynı zamanda uyguladığınız stratejileri de değiştirmeniz gerekebilir. Fakat yatırımınız hakkında ne kadar fazla bilgiliyseniz, dönemsel dalgalanmalar ve yeni stratejilerinize yönelik adımları atmakta çok da zorlanmazsınız.

Bu nedenle yatırımınızın güvenli olmasını sağmak için yatırım yaptığınız finansal enstrümanları tanıyor olmanız ve bilmeniz önemlidir. Bilmediğiniz yatırım araçlarına yatırım yapmamayı güvenli yatırımın en temel ön koşulu şeklinde değerlendirebilirsiniz. Yatırım yapmaya başlamadan önce, yatırımınız hakkında ne kadar bilgili olduğunuzu mutlaka düşünün.

Asla para kaybetmeyin

Kimse parasını kaybetmek için yatırım yapmıyor. Bu sebeple size “asla para kaybetmeyin” demenin ne kadar tuhaf geldiğini biliyorum ama şunu dinleyin: devlet tahvilleri, mevduat faizi gibi alternatifler dışında nispeten riskli olabilecek yatırımlar yapıyorsanız bu her zaman kâr elde edeceğiniz anlamına gelmiyor. Yaşanan gelişmelerden dalgalanmaya açık yatırımlarda zaman zaman kayıp yaşayabilirsiniz, bu çok normal. Önemli olan kayıpları telafi edebilmektir.

Yatırımlarınızda işler kötüye gittiğinde doğrudan kayıplarla çıkmak yerine, kayıplarınızı telafi etmeyi düşünün. Çok kötü bir durumda kayıpların devam edeceğini öngörüyorsanız doğrudan yatırımınızı terk edip, kalanla ayrılmayı tercih edebileceğiniz gibi vade tercihinize göre beklemeyi veya stratejilerinizi tekrar gözden geçirmek gibi farklı yolları da değerlendirmek isteyebilirsiniz. Yatırımınızın güvenli olmasını sağlamak için muhtemel kayıplarınızı önceden hesaplamanız ve olası tersliklerde yedek planlarınızı yatırım öncesinde hazırlamanız işinizi kolaylaştırabilir.

Destek almak ideal çözüm olabilir

Özellikle yatırım sermayeniz finansal hayatınızı etkileyecek büyüklükte ise ve yatırım konusunda bilgili değilseniz ve yatırım yapmaya başlamak istiyorsanız, profesyonellerden destek almanız daha akıllıca olabilir.

Özel profesyonel danışmanlardan tavsiye alabileceğiniz gibi paranızı önceden hareketlerini takip ettiğiniz ve güvendiğiniz finansal kuruluşların yatırım fonlarına da emanet etmeyi tercih edebilirsiniz.

Destek almanız veya finansal kuruluşlarla çalışmanız güvenli bir yatırım için ideal çözüm olabilir.

Portföy çeşitlendirmesi paranızı güvende tutar

Doğrudan yatırımlarınızı güvende tutacağı garanti edilemez fakat yatırım için ayırdığınız paranızı portföy çeşitlendirmesi yaparak güvende tutabilirsiniz. Tek ya da birkaç yatırım aracını kullanmak yerine portföyünüzü bilgi sahibi olduğunuz ve beklentinize yönelik fazladan yatırımlarla çeşitlendirmeyi düşünebilirsiniz.

Portföy çeşitlendirmesi yapmak her zaman avantaj sağlar. Bunun yanında çeşitlendirme sonrası yatırımcıların daha fazla takip ve analiz yapacak olması da dezavantaj oluşturur fakat çeşitlendirme yapılan portföylerde yatırım sermayeleri daha güvende olur.

Diyelim ki, paranızın bir kısmını hisse senetlerinde değerlendirmeyi tercih ettiniz. Bir kısmını da vade tercihinize göre hazine bonosu ve devlet tahvillerinde veya emtialarla değerlendirmeyi düşünebilirsiniz. Örneğin, sadece hisse senetleri hakkında bilgili olduğunuzu düşünüyorsanız; portföyünüzü şirketler, sektörler veya diğer alanlara yönelik alımlarla çeşitlendirebilirsiniz. Çeşitlendirme daha fazla takip ve analiz gerektirsede yatırım için ayırdığınız paranın büyük kısmını güvende tutmanızı sağlar. Üstelik seçiminize göre her yatırım da çok fazla takip ve analiz gerektirmeyebilir, bunu biliyorsunuz.

Uzun vadeli yatırımlar yapmayı düşünün

Uzun vadeli yatırımlar, kısa vadeli yatırımlara nazaran kısa süreli olumsuz dalgalanmalardan sıyrılmanızı sağlayabilir. Uzun vadeli yatırımların riskleri daha düşük ve vade sonunda daha kârlı olabilir. Yatırımlarınızdan elde edeceğiniz kârı kısa vadede kullanmayı düşünmüyorsanız, uzun vadeli yatırım tercihi sizin için daha güvenli olacaktır.

Örneğin, beş yıl süreyle hedef koyacağınız ve iyi bir analiz sonrası yapacağınız yatırım vade sonunda önemli miktarlarda kâr elde etmenizi sağlar. Uzun vadeli yatırım araçları hakkında şu sayfadan daha fazla fikir alabilirsiniz.

Küçük miktarlarla güveni sağlayabilirsiniz

Başlangıçta birikimlerinizin sınırlı bir kısmını yatırımlarda değerlendirmeye karar vermeniz daha mantıklı bir seçim olabilir. Birikimlerinizin sınırlı bir kısmıyla yapacağınız yatırımdaki olası kayıplar da aynı tutarla sınırlı kalacağından bu, birikimlerinizin sadece bir bölümünü muhtemel risklerden koruyacaktır.

Örneğin, başlangıç için 5000 Türk lirası veya muadili euro veya dolar ile küçük miktarlarla yatırıma başlayabilirsiniz. 100 liraya yatırım yapmak bile mümkündür. Küçük miktarlarla başlayacağınız yatırımlar muhtemel kayıpları azaltacağından, yatırımlarınızda güveni sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda yapacağınız küçük yatırımlar ilgili alanlarda uzmanlaşmanızı da sağlayacaktır.

Toparlayacak olursam, yapacağınız yatırımlar hakkında bilgi sahibi olmanız ve yatırım araçlarını tanımanız, portföy çeşitlendirmesi yapmanız, hiçbir bilginiz yoksa profesyonel destek almanız ve küçük tutarlı yatırımlarla işe koyulmanız daha güvenli yatırımlar yapmanızı sağlayacaktır.

Eray Bozan

Eray, eski bir Konupara yazarı. Yazarlığı süresi boyunca ilgili olduğu kişisel finans, yatırım ve ekonomi gibi belli başlı alanlarda yazılar hazırladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir