Hedge Ne Demek? Hedge Etmek ve Hedging Nedir?

12.04.2022

Hedge, halihazırda mevcut bir işlemi dengeleyecek bir veya birden fazla pozisyon açarak işlemlerdeki riski azaltma yöntemi olarak bilinmektedir. Bu yöntem bireysel yatırımcılar, şirketler ve fonların gerçekleştirdiği uygulamalar arasında yer almaktadır.

Hedge etmek, riski tamamen ortadan kaldırmasa da, kayıpları öngörülmesi mümkün bir miktarla sınırlayabilmektedir. Bu çerçevede hedging, bir yatırım portföyünün piyasalardaki negatif seyirlerden arındırılmasına destek olduğu için popülerdir.

Çoğu piyasayı hedge etmek mümkündür, fakat bu en yaygın olarak forex, emtia ve hisse senedi işlemleri yaparken kullanılan bir yöntemdir. Bu anlamda hem avantajlı hem de önem taşıyan uygulamalar arasında yer almaktadır.

Genellikle uzun vadeli yatırım yapan birçok yatırımcı, varlıklarındaki kısa vadeli düşüşlerin etkisi konusunda endişe duymamaktadır. Bunun yanı sıra kısa vadeli yatırımlarda ise bireyler hedge yönetimini kayıpların etkisini sınırlamak için bir fırsat olarak görmektedir.

Hedge Ne Demek?

Hedge, riskleri azaltmak demektir. Hedge, herhangi bir yatırım portföyünün piyasadaki olumsuz hareketlerden korunmasına yardımcı olduğu için gerekli görüldüğünde sıklıkla kullanılmaktadır.

Hedge, riskleri azaltmak ve riskten korunma anlamına geldiği için açık bir yatırım işleminde dengeleme yapmak başta olmak üzere, daha fazla pozisyon açmak gibi yöntemlerle kayıpların etkisini azaltmaktadır.

Öte yandan, her ne kadar bireysel yatırımcılar tarafından da önem verilen bir terim olsa da, hedge finansal piyasalarda genellikle belirli şirketler ve fonlar tarafından daha dikkate değer görülmektedir.

Hedging Nedir?

Hedging, mevcut bir riski ortadan kaldıran yeni bir risk anlamına gelmektedir. Hedging, finansal kurumlar, tüccarlar, yatırımcılar, mal üreticileri ve finansal olmayan firmalar tarafından kullanılmaktadır.

Mesela döviz kuru, faiz oranı veya ürün fiyatındaki ters değişime maruz kaldığında bu, hedging ile açıklanabilir. Örneğin, bir İngiliz olduğunuzu ve size üç ay içinde 5 milyon dolar ödenmesi gerektiğini düşünün. Size yapılacak olan bu ödemeyi alana kadar doların değer kaybedeceğinden endişe duyuyorsunuz.

Çünkü bu olur ve dolar değer kaybederse 5 milyon doları çevireceğiz sterlin miktarı azalmış olacaktır. Bunu engellemek için de vadeli işlem piyasasındaki döviz kurundan 5 milyon dolar değerinde sterlin alarak kur riskinin önüne geçebilirsiniz.

Önceleri şirketlerin çeşitlendirme politikası izleyerek hedging yapmaları popülerken, daha yakın zamanlarda şirketlerin türevler ve finansal araçlar kullanarak hedging yapmaya başladığını belirtmek gerekmektedir.

Bir diğer yaygın strateji, mümkün olan her yerde doğal hedging yapmaktır. Örneğin, bir şirket belirli bir ülkede fabrika kuruyorsa, fabrikasını kurduğu o ülkenin yerel parasında borçlanarak bu projesini finanse edebilmektedir.

Öte taraftan operasyonel hedging kavramının da bilinmesi gerekmektedir. Mesela, belirli bir para biriminde gelire daha uygun maliyetli bir karşılık elde etmek için üretim imkanları operasyonel hedging ile yeniden konumlandırılabilir.

Hedge Etmek Ne Demek?

Hedge etmek, bir yatırım portföyündeki varlıkların değer kaybetme ihtimalini en aza düşürmek veya dengelemek anlamına gelmektedir. Böylece hedge etmek, varlıkların değer kaybetmesi halinde kaybı bilinen bir miktarla sınırlı tutmaktadır.

Varlıkların değer kaybı olasılığını azaltmak suretiyle hedge etmek için kullanılan yaygın ve çeşitli stratejiler bulunmaktadır. Hedge yani riskten korunma stratejileri genel olarak vadeli sözleşmeler, vadeli işlem sözleşmeleri ve para piyasaları şekilde sınıflandırılmaktadır.

Vadeli Sözleşmeler: İki taraf arasında, belirli bir tarihte, belirlenmiş bir fiyattan varlıkların alınması veya satılması için yapılan sözleşmelerdir. Bu sözleşmeler, emtialar ve para birimleri için döviz sözleşmelerini kapsamaktadır.

Vadeli İşlem Sözleşmeleri: Bu, belirli bir tarihte, üzerinde anlaşılan bir fiyat ve miktarda varlıkların alımı veya satımı için iki taraf arasında gerçekleştirilen standart sözleşmelerdir. Genel olarak vadeli işlem sözleşmeleri, döviz gibi çeşitli kontratları kapsamaktadır.

Para Piyasaları: Kısa vadeli alım, satım, borç verme ve alma işlemlerinin bir yıldan daha az sürede gerçekleştiği piyasalardır. Bu hedge stratejisi, hisse senedi alımları, faiz için para piyasası işlemleri ve para birimleri gibi çeşitli işlemleri içermektedir.

Hedge Nasıl Yapılır?

Hedge, riskten korunmak için vadeli işlem sözleşmeleri veya para piyasaları gibi çeşitli stratejiler kullanılarak yapılabilmektedir. Kendine uygun stratejiyi seçen yatırımcılar böylece riskten korunma amacına ulaşabilmektedir.

Hedge nasıl yapılır sorusunu daha net ve herkes için anlaşılır bir şekilde cevaplandırabilmek için bir örnekleme yapılabilir. Bunun için fark kontratları olarak da bilinen CFD için bir hedge yapma örneğini ele alalım.

Diyelim ki XYZ şirketinin 100 hisse senedine sahipsiniz. Uzun vadede bu şirkete olan güveniniz yüksek, ancak birtakım olumsuz gelişmelerin kısa vadede düşüşe sebep olacağını öngörüyorsunuz. Piyasanın kendi rotasını yönetmesine müsaade edebilirsiniz; böylece hisseler düşebilir ve ardından yükselebilir. Ama farklı bir seçenek olarak CFD’lerde bir hedge de yapabilirsiniz.

Varsayalım ki 100 XYZ kısa CFD’de bir pozisyon açtınız. CFD’lerin kaldıraçlı olduğu göz önüne alındığında, tam ödeme yapmak yerine yalnızca daha küçük bir teminat ödemeniz gerekir. XYZ hisselerinin fiyatı düşerse, işleminizi kapatabilir ve kar elde edebilirsiniz. Bu kazançların en azından yatırım pozisyonunuzdaki kayıpların bir kısmını hafiflettiğini umarsınız.

Bununla birlikte, XYZ hisselerinin fiyatı bunun yerine artarsa, CFD pozisyonunuzda bir kayıp yaşarsınız. Bu CFD kaybı, yatırım pozisyonunuzun size kazandıracağı karı düşürmüş olacaktır.

Hedging Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Hedge etmek birtakım bilinmesi gereken avantajlara sahip olduğu gibi dezavantajlara da sahiptir. Her ne kadar riskten korunma olumlu bir çağrışım yapsa da hedging’in bazı dezavantajları da bulunmaktadır.

Hedging Avantajları

Hedging en büyük avantaj olarak kayıpları büyük ölçüde sınırlama özelliğiyle ön plana çıkmaktadır. Çünkü gerçekten de doğru yöntem ve stratejiler kullanılarak hedge etmek kayıpları minimum seviyeye indirebilmektedir.

Bununla birlikte, hedging, yatırımcıların çeşitli varlık sınıflarına yatırım yapmalarını kolaylaştırdığı için likiditeyi artırmaktadır. Ayrıca daha düşük marj harcaması gerektirdiğinden bu nedenle de esnek bir fiyat mekanizması sunmaktadır.

Hedging Dezavantajları

Hedging işleminin temel dezavantajı, halihazırda sahip olunan pozisyonun üzerine ek bir maliyet getirmesidir. Ancak bir riskten korunma stratejisi uygulandığında, bunun nedeni, kar etmek istenildiği için değil, riski en aza indirmek hedeflendiği içindir.

Doğru hedging uygulaması yapmanın son derece zor olduğunu hatırlamak da önem teşkil etmektedir. Riskten korunma uygulaması muhtemelen mevcut işlemi tam olarak netleştirmeyecektir, ancak kar veya zarar açısından biraz üstünde veya altında olacaktır.

Hedge Etmek Neden Önemlidir?

Hedge etmek, yatırımcıların, büyük şirketler ve yatırım şirketlerinin riskten korunmalarına olanak sağladığı için önem teşkil etmektedir. Süreç hakkında temel bir anlayışa sahip olmak, eylemleri analiz etmeye ve bu minvalde stratejiler uygulamaya yardımcı olabilmektedir.

Öte yandan bireysel tüccarlar ve yatırımcılar için, riskten korunma asla bir endişe olmayabilir. Çünkü bilinen bir gerçek var ki, birçok insan, kayıpları çok büyük olmadan önce pozisyonlarını kapatmayı veya piyasa tekrar yükselene kadar pozisyonlarını korumayı seçmektedir.

Hedge Fund Nedir?

Hedge fund, koruma görevi yapan ve ortak fonlar gibi çalışan riske karşı korunaklı fonlar olarak bilinmektedir. Günümüzde çok azının ciddi anlamda koruma görevi yaptığını bilmek de önemlidir.

Genel çerçevede riske karşı korunaklı fon olarak isimlendirilen bir hedge fund, nispi çıkarlarından çok, mutlak gelirlerini maksimum seviyeye yükseltmeyi hedeflemektedir. Sözgelimi, bu fonlar göstergeleri yukarı çıkarmaya değil mümkün olduğunca çok para kazanmaya yoğunlaşmaktadır.

Çoğu zaman yüksek düzeyde spekülasyon ile finans piyasalarını bozmakla suçlanan hedge fund’lar, bir sürü yatırımcıya karşı kazanma arzuları sayesinde, hisse senedi fiyatlarını gerçek temel fiyatlarına yaklaştırmaktadır.

Hedging Hakkında Ekonomistlerin Görüşleri Neler?

Hedging, ihtiyatlılık izlenimi verse de, bazı ekonomistler hissedarlar açısından şirketin değerini düşüreceği gerekçesiyle hedge etmek eyleminin kullanılmasını tavsiye etmezler.

Bilinen ekonomistler arasında yer alan Merton Miller ve Franco Modigliani, şirketlerin ancak iyi, yani operasyonel nakit akışını artıracak türde yatırım yapmaları durumunda para kazanabileceklerini ile sürmüşlerdir.

Bu yatırımların borç, özkaynak veya dağıtılmayan karla yapılması önemli değildir. Farklı finansman yöntemleri, değerin kendisini değil, şirketin hissedarlar veya tahvil sahipleri arasındaki değerin nasıl bölündüğünü gösterir. Üstelik bu şaşırtıcı bakış onlara Nobel Ekonomi Ödülü de kazandırmıştır.

Ayrıca Miller ve Modigliani, yatırımcıların, hisseleri şirkette tutmakla ilgili finansal risklerin önüne geçmek istedikleri takdirde, hisse portföylerini çeşitlendirebilecekleri görüşünü de savunmuştur.

Hedge hususunda şirketler finansal riskleri yönetmek durumunda olmasalar da, yatırımcılar bunu kendileri yapabilmektedir. Ancak yine belirtmek gerekir ki çok az yönetici bu fikre katılmaktadır.

Sonuç olarak toparlamak gerekirse, riskten korunmayı ifade eden hedge ve bunu gerçekleştiren hedging işlemi, kayıpları en aza indirmek veya riskten korunmak anlamına gelmektedir. Böylece de hedging, tüccarlar ve yatırımcılar için piyasa riskini ve oynaklığı azaltmak için etkili bir yöntem sağlamaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.