Yatırım

İleri Teknoloji Yatırımı İçin 2019’da İzlemeniz Gereken 6 Sektör

Finansal teknoloji, yapay zekâ ve sanal gerçeklik gibi ileri teknoloji alanları gelişmekte olan bir dijital manzara olarak karşımızda duruyor. Örneğin seneler önce Uber’i nasıl ki öngöremediysek ileri teknoloji alanında da henüz bilmediğimiz, öngöremediğimiz büyük değerlerin çıkışına şahit olacağız.

Şimdilik bildiğimiz tek şey, ileri teknolojiye konu olan bazı sektörlerin yakın gelecekte büyük değerler ortaya çıkaracak oluşu. Peki, bu değerleri hangi şirketler hangi sektörlerde ortaya çıkaracak? İşte ileri teknoloji yatırım fırsatları için 2019’da takip etmeniz gereken bazı önemli sektörler…

Finansal Teknoloji Gelişiyor

En büyük bankalar bile, fintech’in finansal hizmetleri yeniden şekillendirmek için sahip olduğu gücü hesaba katmaya başladı. Fintech sektöründeki şirket yatırımları geçen yılın aynı dönemine göre yükselişini sürdürdü. 2019’da bu sektörde online ödeme, mobil ödeme, biyometrik inovasyon ve bulut çözümleri gibi gelişmelerin ivme alması bekleniyor.

Biyobenzerlere Yönelim Sürüyor

Biyobenzerler “biyolojik” ilaçların genel eşdeğerleri olarak tanımlanabilir. Bildiğimiz anlamdaki ilaçlar doğal olarak ortaya çıkan veya sentetik kimyasal bileşiklerden yapılıyor. Buna karşılık, biyolojik ilaçlar, laboratuarlarda yetiştirilen canlı hücre hatlarından üretiliyor. Biyobenzerler her geçen gün yatırımcıların ve pazar lideri şirketlerin ilgisini çekiyor. Örneğin Amgen (AMGN) ve Pfizer (PFE) gibi şirketler bu pazarda üretim uzmanlığına sahip oldukları için sektörde önemli bir avantaja sahipler.

Lityumun Önemi Artıyor

1817’de keşfedilen lityum elementinin pillerdeki rolü büyük. Bir dizi teknolojik cihaza güç sağlamakla birlikte bizler dijitale bağlanmayı sürdürdükçe lityumun değeri de bir o kadar artıyor. Özellikle elektrikli araçlar ve yenilenebilir enerji kaynakları popülerlik bakımından büyüdükçe, araba aküleri ve yenilenebilir enerji depolama taleplerini karşılamaya yardımcı olması açısından lityum tüketiminin daha fazla yükseleceği tahmin ediliyor.

Big Data Hala İyi Bir Fırsat

“Büyük veri” (big data) dijital çağın büyük ve sorunlu bir ifadesi olmasına rağmen, fırsatlar devam ettiği sürece hala teknoloji yatırımcıları için iyi bir tercih olabiliyor. Büyük verilerin kullanımı yıllardır hüsranla sonuçlansa da potansiyelin çok büyük olduğu konusunda herkes hemfikir.

Bulut Bilişim Gelişiyor

Bulut bilişimin önemi büyük. Zira Ford Motor Co. (F) gibi geleneksel şirketler bile bu sektöre yatırım yapıyor. Ford geçtiğimiz yıllarda 2.8 milyar dolar değere sahip özel bir bulut bilişim ve yazılım şirketi olan Pivotal Software’e yatırım yaptığını duyurmuştu. En rekabetçi alanlardan biri olan bulut bilişim sektörünün en büyük oyuncuları arasında Amazon (AMZN), Google (GOOG, GOOGL), Oracle (ORCL), Microsoft (MSFT) ve IBM (IBM) gibi devler yer alıyor.

Sınır Teknoloji: Çok Uzakta Değil

Sınır teknoloji terimi, yapay zekâdan kendi kendini süren araçlara (ya da isterseniz, otonom otomobiller deyin) kadar geniş bir teknoloji sektörünü işaret ediyor. Bunlar belirli bir sebepten ötürü sınır teknolojisi olarak ifade ediliyor. Çünkü bu teknolojiler hala yeni aşamalarda. Ancak otonom sürüşten yapay zekâ teknolojilerine kadar bu alandaki büyük fırsatlar yavaş yavaş gün yüzüne çıkıyor.

Yağız Okan

Kişisel finans alanında uzmanlaşmış ve Sertifikalı bir serbest yazar olan Yağız Okan, 2014 yılında Konupara’ya katıldı. Anadolu Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık, ek olarak İktisat bölümlerinden mezunu olmasının yanı sıra, Finansal Okuryazarlık Sertifikası ve MEB Genel Muhasebe Sertifikasına sahip. Krediler, kredi kartları ve mevduatlar gibi bankacılık ürünleri ve kişisel finans konusunda uzman. E-posta: yagizokan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir