IMF Başkanı dijital para birimlerine yönelik bazı değerlendirmelerde bulundu

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, Washington’daki IMF Yıllık Toplantıları kapsamında dün CNBC kanalının Facebook’taki canlı yayınına verdiği mülakatlarda dijital para birimlerindeki gelişmelere yönelik bazı açıklamalarda bulundu.

Dijital para birimlerini ciddiye almak için zamanın geldiğini söyleyen IMF Başkanı Lagarde “Bence büyük kayıplar yaşamaya yakınız” dedi.

IMF Başkanı, Dünya merkez bankaları ve regülatörlerin dijital para birimlerini ciddiye alması gerektiğini, bunun yanı sıra; küresel finans kuruluşlarının, finansal hizmetleri ve ödeme sistemlerini sarsmaya başlayan bu teknolojik ürünleri yeteri kadar izlemeyerek risk aldıklarını ifade etti.

Lagarde’a JP Morgan Chase CEO’su Jaime Dimon’ın şu sıralar yükselişiyle ve piyasa değeriyle dikkat çeken dijital para birimi Bitcoin’e yönelik yaptığı “dolandırıcılık” yorumu ve “ponzi” (saadet zinciri) benzetmeleri hakkında ne düşündüğü de soruldu.

Lagarde, dijital para birimlerinin ponzi benzetmeleri ile etiketlenmemesi gerektiğini ve dijital para birimlerinin bundan çok daha fazlası olduğunu söyledi. Bu noktada bir nevi IMF’in kendi dijital para birimini geliştirmesi ihtimaline de kapı aralamış oldu.

Bitcoin’in fiyatı cuma sabahı erken saatlerde 5.800 doları aştı

Perşembe günü 5.300 doları aşarak 5.363 dolarla günü sonlandıran şu anki en değerli dijital para birimi Bitcoin, cuma sabahı erken saatlerde 5.856 dolara ulaşarak rekor kırmıştı.

Cuma günü ulaştığı seviyenin yaklaşık olarak yüzde 2 altına gerileyen bitcoin, şu anda 5.730 dolar seviyesinde işlem görüyor.

(Bitcoin fiyat 9 – 14 Ekim 2017)

Bitcoin’indeki değer artışı, özellikle Rusya’nın Bitcoin’i yasaklamasından ve rakibi Ethereum’a ilgi göstermesinin ardından yaşandı. Öte yandan Rusya’dan gelen yasağın öncesinde, Güney Kore ve Çin’deki dijital para birimi halka arzlarının (ICO’ların) yasaklanmasını içeren çok önemli politik problemler de vardı.

Yaşanan bu olumsuz gelişmelerin ardından Bitcoin’in değer artışı, piyasanın benzeri politik korkuları aşmaya başladığını göstermesi bakımından oldukça dikkat çekici.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu