Yatırım

İnternetten En Uygun Fiyata Altın Almanın 5 Yolu

Yatırımcısına her zaman kazandıran ve neredeyse yediden yetmişe geleneksel yatırım aracamız: Gram altın, çeyrek altın, yarım altın, tam altın ve ata altın… Bu yazıda internetten alacağınız altınları nasıl daha ucuza alabileceğinizin detaylarını vereceğim. Adım adım maddeleri analizleyerek altınlarınızı daha ucuza alabilirsiniz.

1. Altının Güncel Fiyatı

Eğer altının güncel fiyatını bilmiyorsanız, ilk önce altının güncel fiyatını öğrenmeniz gerekiyor. Bunun için ekonomi kanallarına, günlük gazetelere veya internette finans sayfalarına hızlıca bakabilirsiniz.

2. Altın Fiyatlarını Karşılaştırın

Altının güncel fiyatını öğrendiğinize göre, piyasa fiyatı hakkı artık bilginiz var. Şimdi altın fiyatlarını karşılaştırma zamanı geldi. Hangi altın hangi sitede daha ucuza satılıyor bunu öğrenmemiz gerekiyor. Bunun yolu Akakce.com, Cimri.com gibi fiyat karşılaştırma sitelerinden geçiyor. Herhangi bir fiyat karşılaştırma sitesine girerek alacağınız altının türünü arayın. Örneğin, ben Akakce’ye girerek ‘çeyrek altın’ araması yaptım, site bana şu anda internette satılan çeyrek altın fiyatlarını en pahallasından en ucuzuna kadar sıraladı.

Altın Fiyat Karşılaştırması
Altın Fiyat Karşılaştırması

3. Kargo Ücreti

Fiyat karşılaştırma yaptıktan sonra listede çıkan altın fiyatlarına bakın. En uygun satış fiyatlarını yakalayın. Daha sonra kargo ücretlerine dikkat edin. Örneğin, 1. sırada bulunan firma istediğim çeyrek altını 150,50 TL’ye satıyor ve 5TL kargo ücreti alıyor, bu altın bana 155,50TL’ye maal olacağından ben tercihimi 2. sıradaki firmadan yana kullanmalıyım çünkü, 151.41 TL ve ücretsiz kargo ile kazançlı bir alım yapmış olacağım.

Öneri: Kazandıran Altın Yatırımı Nasıl Yapılır?

4. Tarihlere Dikkat

Bildiğiniz gibi eski, yeni tarihli şekillerde altınlar satılabiliyor. Eski tarihli altınların piyasa fiyatı daha düşük oluyor. Altın alırken, firmaların ‘yeni tarih’li olarak belirttiği altınları satın alabileceğiniz gibi fiyatı yeni tarihli altından daha ucuz olan eski tarihli altınları da uzun süreli yatırımlarınız için tercih edebilirsiniz.

5. Güvenlik

Ben yukarıda iki karşılaştırma sitesi verdim ve sizinde en ucuz altını bulabilmek için araştırma yapmanız gerektiğini belirttim fakat, altın alacağınız firmanın güvenilir olmasına mutlaka dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer, bilinen bir firma değilse ya da firmanın adını daha önce hiç duymadıysanız bu firma hakkındaki yorumları da zararla uğramadan önce araştırmanızı tavsiye ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir