Investing.com Nedir? Etkili Kullanmak İçin 7 Tavsiye

11.04.2022

Yatırım yapmak çok çalışma gerektiren bir sanattır, sonuçta konu para olunca çok dikkatli olmak ve piyasaları takip etmek gerekmektedir. Neyse ki, bizleri finansal piyasalar ile her an bir arada tutmak için Investing.com gibi platformlar bulunmaktadır.

İlk kez 2007 yılında yayın hayatına başlayan Investing.com, günümüzde 44 dilde yayın yapmaktadır ve verilere göre şu anda aylık 150 milyondan fazla ziyaretçi almaktadır. Site, birçok ülkenin yerel dilinde yayın yaptığı gibi Türkiye’de de Türkçe olarak hizmet vermektedir.

Peki yatırımlarınızı incelemek ve takip etmek için Investing.com’u nasıl kullanacağınızı biliyor musunuz? Bu yazıda, platformu tanıtmanın yanı sıra, büyük veya küçük yatırımcılar için Investing.com ve temel işlevleri hakkında bilgilere yer vereceğiz.

Investing.com Nedir?

Investing.com finansal piyasalar hakkında haberler yayınlayan ve bu alanda çeşitli araçlar sağlayan portallardan biridir. Web sitesine ek olarak, Android ve iOS için kullanılabilen uygulamaları da mevcuttur.

Platformun amacı, web sitesi ve uygulaması aracılığıyla, trader toplulukları ve yatırımcıların, finansal piyasalarda yaşanan her gelişmeden haberdar olmalarını sağlamak ve yatırımlarını izlemeleri için işlevsel bir araç olmaktır.

Bu platform aracılığıyla dünya çapında finans piyasalarını izlemek, bir yatırımcı olarak özelleştirilebilir yatırım portföyü oluşturarak bunun takibini yapmak, fiyat grafiklerini incelemek, haberleri okumak ve uzman analizlerine ulaşmak mümkündür.

Investing.com’u Etkili Kullanmak İçin 7 Tavsiye

Investing.com’un nasıl etkili bir şekilde kullanılacağını öğrenmek için, platformu tanımaktan başlamak gerekmektedir. Bir yatırımcı olarak yatırımlarınızda en iyi kararları alabilmeniz için bu site üzerinden en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinizi anlatacağız.

Ek olarak, vereceğimiz tavsiyeler doğrultusunda siteyi daha etkin ve verimli bir şekilde kullanmanız da mümkün olacaktır. İşte sitenin ana işlevleri, her bir işlevin sunduğu özellikler ve bunlardan en iyi şekilde faydalanmanın yolları:

1. Haberler

Kesin olan bir şey var. Dünyada neler olup bittiğini bilmeden yatırımlarda başarılı olmak neredeyse imkansızdır. Konu yatırımlar ve genel olarak para olduğunda, haber ve gelişmeleri takip etmek oldukça önemlidir.

Haberler bölümünde, Türkiye’deki ve dünyadaki en önemli olayları takip edebilir ve makaleleri diğer kategorilerin yanı sıra; en son, en çok okunanlar, kripto para birimleri, hisse senetleri, emtialar, ekonomi ve politika gibi kriterlere göre filtreleyebilirsiniz.

2. Analizler

Bu bölüm, Investing.com ekibinin bir parçası olan uzmanlar ve konuklar tarafından yapılan analizleri içermektedir. İlgili bölümde, geniş bir piyasa özetine ek olarak, hisse senetleri, döviz, emtialar, sabit getirili menkul kıymetler, ETF’ler ve kripto para birimleri hakkında makaleler bulabilirsiniz.

Diğer yandan, sitenin bu kategorisine sizler de hisse senetleri, döviz ve emtialar gibi finansal konulara yönelik analizler yazabilirsiniz. Ayrıca analizlere dair yorumlar yapabilir veya diğer okurların yorumlarına göz atabilirsiniz. Bu kategori trend analizi için fikirler geliştirme konusunda da etkili olacaktır.

3. Ekonomik Takvim

Ekonomik takvim, yatırımlarınızda dolayısıyla piyasada doğrudan etkisi olabilecek gelişmeleri ve dünyada yaşanan önemli olaylar bir araya getirmektedir. Bu olay ve gelişmelerin takibi her yatırımcı ve trader için son derece önemlidir.

Ekonomik takvimde her olay, düşük, orta ya da yüksek olarak sınıflandırılan bir derecelendirme almaktadır ve bu, ilgili olay veya gelişmenin piyasa üzerindeki olası etkisine işaret etmektedir. Investing.com’u deneyimli bir yatırımcı veya trader olarak kullanmak, piyasa hareketlerini öngörebilmek için bu bölüme dikkat etmeyi gerektirmektedir.

4. Gerçek Zamanlı Finansal Veriler

Bu bölümden, dünya piyasaları ile ilgili bir genel bakış elde etmenize veya belirli bir bölge tanımlamanıza olanak tanıyan gerçek zamanlı finansal piyasa dalgalanmalarına erişebilirsiniz.

Burada herhangi bir borsaya ilişkin verilere ulaşabileceğiniz gibi, örneğin BIST 100 endeksi gibi yerel verilere de ulaşabilirsiniz. Mesela ilgili alanda Dow Jones, Nikkei 225, DAX ve FTSE 100 gibi endekslerini de kontrol edebilirsiniz.

5. Anlık Güncellenen Grafikler

Muhtemelen platformdaki en önemli araçlardan biri olan Investing.com grafiklerini nasıl kullanacağınızı öğrenmek, yatırımlarınızı iyileştirmenin ilk adımı olacaktır.

Takip etmek istediğiniz herhangi bir hisse senedini seçebilir ve zaman içindeki gelişimini kontrol edebilirsiniz. Grafikler hem platforma ilk adımlarını atanlar hem de ileri düzey yatırımcılar için faydalı bir araçtır.

Ayrıca hisse senetlerinin yanı sıra, endeksler, emtialar, para birimleri, ETF’ler, tahviller ve vadeli işlemler için de grafikleri kontrol etmeniz mümkündür. Mesela emtia sınıfında yer alan altını düşünelim. Burada altın 10 yıllık grafik kontrolü yapabilirsiniz. Bu, grafikleri belirli tarihlere göre filtre yaparak kullanabileceğiniz anlamına da gelmektedir.

6. Yatırım Araçları Eğitimi

Eğitim bölümü, temel olarak, yatırımcıların nasıl yatırım yapacaklarını, alanda kullanılan terimleri ve stratejileri öğrenmek isteyen yeni başlayanlara yöneliktir. Mesela, borsa öğrenmek isteyen bir yatırımcı iseniz, sitenin eğitim bölümünde temel analiz gibi birtakım eğitim makalelerine ulaşabilirsiniz.

Makalelere ek olarak, ilgili bölümde ücretsiz elektronik kitaplara da ulaşabilirsiniz. Foreks Temellerine Giriş, Teknik veya Temel Analize Giriş ve Vadeli İşlemler Ticaret Rehberi sitenin üyelerine özel sunduğu ücretsiz e-kitaplar arasında yer almaktadır.

7. Portföy Takip Aracı

Portföyler bölümünde yatırımlarınızı, hatta takibini yapmak istediğiniz varlıkları, zamanı geldiğinde incelemek ve yatırım yapmak için ekleyebilirsiniz. Böylece ilgilendiğiniz her varlığı takip edebilirsiniz.

Sitenin bu alanına erişmek için ücretsiz olarak üyelik kaydı oluşturmanız gerekmektedir. Üye olmak oldukça basittir. Sadece bir e-posta, ad ve şifre girip veya Gmail ya da Facebook hesabınızı kullanarak kayıt işlemi yapmanız mümkündür. Kaydınızı tamamladıktan sonra portföyünüzü oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Investing.com Uygulaması Güvenilir mi?

Web sitesine ek olarak, Investing.com’un mobil uygulamaları da vardır. İnsanların uygulama hakkında neler söylediğini ve Investing.com’a güvenip güvenmediklerini öğrenmek için Android ve iOS mağazalarını araştırdık ve uygulamanın her iki mağazada da yüksek puanlar aldığını gördük.

App Store’da Investing.com uygulamasının 5 üzerinden 4.6 puan aldığını gördük. Play Store’da ise uygulamanın 477 bin derecelendirme ve 5 üzerinden 4.4 genel bir ortalaması bulunmaktadır. Genel olarak platform, finans piyasasını takip etmek isteyen herkes için iyi bir haber ve bilgi merkezi gibi görünmektedir.

Investing.com Kullanıcıları Ne Diyor?

Çoğu kullanıcı platformu övmektedir ve Investing.com’a güveniyorlar gibi gözükmektedir. Bu kapsamda siteyi, finans dünyasından haberdar olmak ve yatırım yapmak için iyi bir bilgi kaynağı olarak tanımlamak mümkün olmaktadır.

Bununla birlikte, genel derecelendirme son derece olumlu olsa da, Play Store ve App Store’daki olumsuz derecelendirmeler arasında yinelenen bazı temalar da bulunmaktadır.

Hatalar, kullanım zorluğu veya güncelleme sonrası sorunlar gibi uygulamalar söz konusu olduğunda bazı yaygın sorunları kullanıcı şikayetlerine yönelik olumsuz yorumlara örnek olarak gösterebiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.