Yatırım

iPhone 7’ye Alternatif Daha Kazançlı 6 Yatırım Fikri

Tüm dünyanın merakla beklediği gün, tam da bugün. Eylül ayındayız ve saatler sonra iPhone 7 tanıtılacak. Ülkemizde iPhone 7’nin 3400 lira, daha geniş ekranlı olan iPhone 7 Plus’ın 4299 lira fiyatla satışa çıkacağı tahmin ediliyor. Elbette, telefon hafızası artıkça bu fiyatlar da artıyor.

Dünyanın neredeyse hiçbir ülkesinde iPhone bizim ülkemizde olduğu kadar pahalı değil. Bu nedenle dünyanın hiçbir köşesinde sanıyorum böyle bir yazı yazılmamıştır. Fiyat öyle bir fiyat ki tam yatırım yapmalık, yatırıma başlamalık.

Apple’ın ürettiği iPhone gerçekten de dünyanın en kaliteli telefonlarından biridir. Yüksek fiyat ödeyerek satın alacağınız iPhone, iletişim ihtiyaçlarınızı karşılayacak sağlam bir yatırım olabilir. Cihaz kaliteli olduğu için yıllarca kullanabilir ve yine yıllarca yeni bir cihaza ihtiyacınız olmayabilir. Her zaman ekonomist.co’da birikimlerinizi artırmak ve daha fazla birikimi yatırımlara dönüştürebilmeniz için daha az harcamanız gerektiğinden bahsediyoruz.

Fakat herhangi bir şeyin ucuzunu satın almak, eğer alacağınız şey kaliteli değilse hiçbir zaman kârlı değildir. Örneğin, daha az ücret ödeyerek satın aldığınız giysileri uzun bir süre giyemezken, biraz daha fazla ücret ödeyerek daha yüksek kalitede aldığınız giysileri uzun süre giyebilmeniz mümkün olabiliyor. İşte ancak bu durumda etkili tasarruf yapabiliyoruz. Hatta hatırlatacak olursam, tasarrufu hayat tarzı haline getiren bazı ülke vatandaşları arasında yer alan Almanlar, verilere göre en çok kaliteli ürünlere para harcıyorlar. Böylece yıllar geçse de aldıkları kaliteli ürünleri kullanabiliyorlar.

iPhone nasıl, neden ve ne zaman kârlı bir yatırım olabilir?

iPhone’da kaliteli olarak nitelendirebileceğimiz benzer ürünler arasında. Eğer gerçekten bir telefona ihtiyacınız varsa yeni bir iPhone almanız yıllarca iletişim ihtiyaçlarınızı karşılayacak önemli bir yatırım olacaktır. Fakat zaten mevcutta ihtiyaçlarınızı karşılayan bir telefonunuz varsa sırf özellikleri nedeniyle iPhone almanız akıllıca olmayacaktır. Böyle bir durumda iPhone’a vermek üzere olduğunuz parayla yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.

iPhone 7 veya benzer satış fiyatına sahip olan akıllı telefonlara alternatif olarak paranızı değerlendirebileceğiniz bazı seçenekler şöyle:

Mevduatta birikim

Uzun vadeli veya kısa vadeli mevduat hesabı açarak ya da var olan birikim hesabınızda paranızı tutmaya devam ederek paranıza ek getiri elde edebilirsiniz. Bugün ortalama %10,50 faiz oranıyla 31 günde 26 liradan fazla getiri alabilirsiniz. İhtiyacınız olmadığı halde alacağınız iPhone her geçen gün değer kaybederken sizin paranız değer kazanmaya devam edecek bu mutluluk veren bir şey.

Risk almaya uzaksanız mevduat hesabınızda paranızı değerlendirmeyi düşünebilirsiniz. Ayrıca paranızı birikim hesabında değerlendirmeye devam etmeniz gelecekteki yüksek tutarlı yatırımlarınız için de iyi bir fırsat olacaktır.

Risksiz fon alımları

iPhone için ayırdığınız tutarla yine risk almadan fon alımı yapabilir ve paranızı değerlendirebilirsiniz. Bu açıdan B Tipi Likit Fonlar; kısa vadede alınıp satılabildiği için kolayca tekrar nakde dönüştürülebilmesi nedeniyle de avantajlıdır.

Tıpkı mevduat hesabı açar gibi kolay bir şekilde bankanız aracılığıyla bu tip fonların alımını yatırım hesabınız üzerinden yapabilirsiniz. Mevduata alternatif olarak da fon almayı düşünebilirsiniz.

Hazine bonosu

Yatırım hesabınız aracılığıyla yine kolayca edinilebilmektedir. Hazine bonoları devlet güvencesi altında olduğundan güvenlidir ve daha az risklidir. Kısa vadeli yatırım düşünüyorsanız, hazine bonosu sizin için iyi bir seçenek olabilir.

Hazine bonosu, vade göz önüne alındığında mevduat ya da fon getirisi ile aynı ortalamada getiriyi elde etmenizi sağlar. Faizlerin düştüğü piyasa koşullarında faiz getirisine nazaran hazine bonosu ile daha yüksek kazanç sağlayabilirsiniz fakat bunun tam tersi olabileceğini de unutmamalısınız.

Devlet tahvilleri

Hazine bonosuna uzun vadeli bir alternatif olarak devlet tahvilleri de sizin için iyi bir seçenek olabilir.

Devletin, bir yıldan daha uzun vadeli borçlanma ihtiyaçlarını karşılayabilmek için çıkarılan devlet tahvilleri, önceden belirlenen vadeler ile arz ve talebe göre oluşan faiz oranıyla mevcut ana paranızın üstünde gelir elde etmenizi sağlar. Devlet tahvilleri de tıpkı fonlar gibi banka ya da aracı kurumlardan yatırım hesapları aracılığıyla alınıp satılabilmektedir.

Hisse senetleri

Potansiyel gördüğünüz şirketlerden hisse senedi almayı düşünebilirsiniz. iPhone 7 fiyatıyla Apple’dan hisse senedi almak bile mümkün görünüyor.

Diğer yandan şirketlere ve sektörlere uzaksanız ve paranızı hisse senetleriyle değerlendirme konusunda da kararlıysanız, hisse senedi fonlarını ya da hisse senedi yoğun karma fonları almayı tercih edebilirsiniz.

Altın

Türkiye’de yatırım denince altından bahsetmemek ne mümkün? Birçoğunuzun altına olan ilgisini ve bozdurulmadığı sürece yoğun şefkatini tahmin edebiliyorum. Kuyumculardan fiziki olarak altın alımı yapabileceğiniz gibi daha güvenli bir seçenek olarak bankalardan altın hesabı açarak da gram, çeyrek cinsinden alım yapabilirsiniz.

Henüz telefon fiyatı netleşmemiş olsa da en düşük hafızaya sahip iPhone 7’nin 3400 lira olabileceğini tahmin ediliyor. Bu tutara yaklaşık 26,79 gram altın alınabiliyor. Bu da 15 adet çeyrek altından biraz daha fazla altına sahip olabileceğiniz anlamına geliyor.

Türkiye saatiyle 20.00’de gerçekleşecek iPhone 7 tanıtımı sonrasında kararlarınızı tekrar gözden geçirin. iPhone satın almak mı yoksa yatırım yapmak mı?

Daha fazla yatırım fikri için yatırım kategorisi yayınlarını inceleyebilirsiniz.

Burak Eroğlu

Burak, ekonomi başta olmak üzere küresel yatırım trendlerine yönelik yoğun araştırmalar yapıyor. Bütünleştirerek yazılara döktüğü araştırmalarını hem profesyonel hem de amatör yatırımcılar için karmaşıklıktan uzak bir tonda anlatıyor. Konupara için yazdığı 300’den fazla makalesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir